O czym pamiętać planując taras?


O czym pamiętać planując taras?
2024-07-18
Piękny taras jest przestrzenią, która stanowi serce ogrodu oraz miejsce relaksu i spotkań z najbliższymi. Jednak aby spełniał on wszystkie nasze oczekiwania, już na etapie planowania warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów.

Wstępny plan

Aby maksymalnie wykorzystać możliwości tarasu, należy go dobrze zaplanować. Kluczowe jest odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, aby zapewnić wygodny wypoczynek dla całej rodziny. Warto przewidzieć dodatkowe miejsce na meble ogrodowe, grill, a nawet przestrzeń do gotowania. Ważne jest również, aby dokładnie określić ilość potrzebnego miejsca i zaplanować ewentualne rozszerzenia.

- Powierzchnia podłogi to kluczowy element wykończenia tarasu. Najczęściej wybieranym materiałem jest drewno, które charakteryzuje się naturalnym wyglądem i ciepłem. Jednak decydując się na nie, warto zwrócić uwagę na jakość i wytrzymałość. Trzeba też pamiętać, że z biegiem czasu deski drewniane zmieniają kolor. Z tego względu alternatywą mogą być deski kompozytowe, które są łatwiejsze w utrzymaniu i również estetyczne. Często wybierane są również płytki ceramiczne i beton architektoniczny. Inne opcje to kamień naturalny, który dodaje elegancji, oraz stal nierdzewna, charakteryzująca się nowoczesnym wyglądem i wysoką trwałością – podpowiada Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

Nie można zapomnieć o instalacji elektrycznej na tarasie. Gniazdka, włączniki oraz oświetlenie muszą być umiejscowione w bezpieczny sposób, co dodatkowo zwiększy komfort użytkowania przestrzeni. Ważnym elementem jest także system odprowadzania wody – spadki powierzchni, rynny i odpływy są kluczowe, aby uniknąć problemów z wodą stojącą na tarasie.

Wybór drzwi tarasowych

Aranżacja funkcjonalnego tarasu to także wybór odpowiednich drzwi tarasowych. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, które różnią się między sobą pod względem estetyki, funkcjonalności oraz ceny. Pamiętajmy, że w przypadku drzwi tarasowych, wyróżniamy także trzy rodzaje sposobów ich otwierania. Tradycyjny system ze skrzydłem otwieranym do środka oparty jest na okuciach uchylno-rozwieranych. Występują one w różnej konfiguracji, np. jako okno jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe ze słupkiem ruchomym i wielkoskrzydłowe. To podstawowy sposób okuwania i jednocześnie najtańsze rozwiązanie. Takie skrzydła mają jednak pewne ograniczenia technologiczne dotyczące maksymalnej szerokości drzwi, a po otwarciu zajmują sporo miejsca.

Nowoczesnym rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej inwestorów, są drzwi przesuwne. Ich główną zaletą jest wysoka estetyka oraz oszczędność miejsca. Aby mieć pewność, że wybrane przez nas drzwi będą najwyższej jakości i spełnią wszystkie nasze oczekiwania, przed zakupem należy zwrócić uwagę  aspekty konstrukcyjne, estetyczne oraz parametry techniczne.

- Poza tradycyjnymi drzwiami tarasowymi znanymi najczęściej z zabudowy wielorodzinnej, na rynku dostępne są także systemy odstawano-przesuwne lub uchylno-przesuwne, które kolejno nazywane są systemami PSK i HKS. Charakteryzują się one możliwością uchylenia w celu przewietrzenia pomieszczenia i otwarcia okna poprzez jego przesunięcie wzdłuż ramy okiennej. W większości dostępnych tego typu rozwiązań stosowane są mechanizmy wspomagania ruchu klamki, dzięki czemu po przekręceniu jej skrzydło odsuwa się od okna i możemy je przesunąć w jedną ze stron. W tym przypadku można stworzyć większe konstrukcje z różnym podziałem skrzydeł – mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX i dodaje:

- Trzecim typem drzwi tarasowych, który jest najbardziej komfortowy i zarazem najdroższy, są modele oparte na okuciach podnoszono-przesuwnych, czyli HS. To okucie pozwala na zastosowanie niskiego progu oraz różnego podziału na dwa, trzy lub cztery skrzydła. System ten cechuje możliwość wykonania dużych konstrukcji, sięgających nawet 6,5 m szerokości w przypadku podziału na 4 skrzydła. Zastosowane okucie jest sterowane za pomocą zmiany położenia klamki, której ruch powoduje uniesienie skrzydła i bardzo łatwe oraz płynne przesunięcie wzdłuż linii ramy. Jest to rozwiązanie  skierowane do osób ceniących sobie łatwość obsługi i niezawodność.

Przy wyborze drzwi tarasowych nie można zapominać o aspekcie bezpieczeństwa. W przypadku dużych przeszkleń warto zastosować szyby bezpieczne – hartowane lub klejone. Zapewniają one dodatkową ochronę i zwiększają bezpieczeństwo użytkowników.

Poziom nasłonecznienia

Tworząc idealny taras musimy wziąć pod uwagę także jego nasłonecznienie. Optymalny poziom pozwoli cieszyć się tarasem przez większą część dnia. Jednak w czasie upałów, warto pomyśleć o zadaszeniu, które zapewni ochronę przed intensywnym słońcem oraz opadami deszczu. Przykładem takiego zadaszenia może być pergola z oferty AWILUX, która pozwoli na regulację ilości światła, ciepła oraz powietrza docierającego na taras, co wpłynie na komfort użytkowania przez cały rok.

- Dobrze nasłoneczniony taras to również korzyści dla wnętrza domu. Naturalne światło wpadające przez okna tarasowe pozwala zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej. Zadaszenie natomiast chroni taras przed deszczem i śniegiem, co wydłuża okres użytkowania przestrzeni na świeżym powietrzu – dodaje ekspert z firmy AWILUX.

Roślinność wokół tarasu

Na estetykę i atmosferę tarasu wpłynie również dobór odpowiednich roślin. Powinny być harmonijnie wkomponowane w otoczenie i łatwe w utrzymaniu. Kluczowe jest dobranie roślin do warunków nasłonecznienia tarasu – na te bardziej doświetlone doskonale sprawdzą się lawenda, rozmaryn, pelargonie czy sukulenty. Natomiast w miejscach zacienionych lepiej będą rosnąć paprocie, hosty czy bluszcz. Rośliny na tarasie muszą być także odporne na zmienne warunki pogodowe, w tym wiatr, deszcz i zmiany temperatur. Dobrym wyborem mogą być rodzaje zimozielone, które będą dekorować taras przez cały rok.

- Pamiętajmy, że rośliny w donicach i pojemnikach pozwalają na elastyczność w aranżacji przestrzeni tarasowej. Można je łatwo przestawiać, zmieniając układ w zależności od potrzeb i upodobań. Donice mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak ceramika, drewno, metal czy tworzywa sztuczne, co dodatkowo wpływa na styl i charakter tarasu. Instalacja zielonych ścian lub żywopłotów to doskonały sposób na dodanie prywatności i naturalnego uroku tarasowi. Zielone ściany, pokryte pnączami lub specjalnie zaprojektowanymi modułami z roślinami, tworzą efektowne tło, które jednocześnie chroni przed wiatrem i hałasem – wyjaśnia Rafał Buczek z AWILUX.

Tworzenie tarasu to proces wymagający dokładnego planowania i przemyślenia wielu aspektów. Kluczowe jest odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, wybór materiałów, które będą trwałe i łatwe w utrzymaniu czy uwzględnienie kwestii związanych z nasłonecznieniem i instalacją elektryczną. Z kolei wybór drzwi tarasowych – na przykład z oferty AWILUX – powinien być przemyślany pod kątem funkcjonalności, estetyki oraz bezpieczeństwa. Pamiętając o tych wszystkich elementach, możemy stworzyć taras, który będzie nie tylko piękny, ale i funkcjonalny przez wiele lat.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

GutPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl