„Od Mikołaja Kopernika do Jana Pawła II” – toruńskie seminaria o historii i kulturze


„Od Mikołaja Kopernika do Jana Pawła II” – toruńskie seminaria o historii i kulturze
2023-05-11
Wsparcie rozwoju postaw patriotycznych, stworzenie przestrzeni do pogłębionej debaty historycznej oraz aktywizacja mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego – to najważniejsze cele przyświecające projektowi „Od Mikołaja Kopernika do Jana Pawła II”.

Cykl spotkań rozpocznie się 15 maja 2023 roku. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Fundację Kujawsko-Pomorskie Centrum Aktywności oraz Instytut De Republica.

Seminaria toruńskie „Od Mikołaja Kopernika do Jana Pawła II” to cykl trzech seminariów otwartych dla wszystkich mieszkańców Torunia i całego regionu, w trakcie których będziemy dyskutować o tym, co ważne z perspektywy całej Polski, jak również regionu, zwłaszcza Torunia. Celem inicjatywy jest także przypomnienie o tym, że Toruń i Polska miały bardzo wybitne postaci, takie jak Mikołaj Kopernik i Jan Paweł II, którymi warto się inspirować w rozmowie o aktualnych tematach – przekonuje dr hab. Krzysztof Szczucki – pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. legislacji i edukacji prawniczej, Prezes Rządowego Centrum Legislacji.

Pierwsze wydarzenie zatytułowane „Nowoczesne narodowe państwo dobrobytu” odbędzie się 15 maja 2023 roku o godzinie 17:30 w Dworze Artusa (Sala Malinowa) w Toruniu. Udział w nim wezmą:

·         Krzysztof Michalski – Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu,

·         Beata Daszyńska-Muzyczka – Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego,

·         Michał Zaleski – Prezydent Torunia,

·         Łukasz Otremba – Prezes firmy SWIMER z Torunia,

·         dr hab. Krzysztof Szczucki – pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. legislacji i edukacji prawniczej, Prezes Rządowego Centrum Legislacji (moderacja).

Podczas debaty prelegenci zastanowią się nad współczesną definicją „państwa dobrobytu”, relacją między państwem a społeczeństwem oraz historycznymi i aktualnymi odniesieniami do sytuacji w Polsce.

Kolejne spotkania zaplanowane są na 12 czerwca („Między Niemcami a Rosją”) i 17 lipca („Nauczanie społeczne Jana Pawła II”).

Organizatorami spotkań są Fundacja Kujawsko-Pomorskie Centrum Aktywności oraz Instytut De Republica.

Wszystkie spotkania będą miały charakter otwarty.

MEDIA: Prośba o wcześniejsze zgłoszenie chęci uczestnictwa redakcji w wydarzeniu do Aliny Piekarz (a.piekarz@iderepublica.pl, +48 609 605 083). Będzie możliwość zgrania prelegentów przed spotkaniem.

 

***

 

Instytut De Republica został powołany na mocy zarządzenia nr 12 Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 lutego 2021 r. Głównym celem jego działalności jest promocja i popularyzacja polskiej nauki w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, wytworzenie mechanizmów i kapitału społecznego, który organizowałby się wokół idei państwowości oraz uwolnienie potencjału polskiej nauki w tych obszarach.

We współpracy z uczelniami wyższymi w Polsce i na świecie, jednostkami administracji państwowej oraz jednostkami badawczymi, Instytut De Republica organizuje konferencje naukowe i seminaria, które stanowić mają platformę wymiany opinii wobec prezentowanych na nich wyników naukowych prac badawczych. Zadaniem Instytutu jest też popularyzowanie najbardziej interesujących osiągnięć polskich naukowców w formie publikacji i multimediów.

Instytut De Republica docelowo ma stać się nowoczesnym zapleczem eksperckim, promocyjnym i wydawniczym dla niedocenianych w Polsce i poza jej granicami, a tak ważnych dla właściwego rozumienia naszej historii i zjawisk społecznych, dziedzin nauki. 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

InstytutDeRepublica

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl