Ogrzewacze wody o dużej pojemności


Ogrzewacze wody o dużej pojemności
2019-10-15
Pojemnościowe ogrzewacze wody i zasobniki c.w.u. mogą pomieścić nawet 3 tys. litrów wody. Znajdziemy w nich: grzałkę ceramiczną czy wymiennik spiralny (także podwójny), anodę magnezową czy tytanową, emalię ceramiczną, zabezpieczenie antybakteryjne czy procesor ze sztuczną inteligencją. Ogrzewacze pojemnościowe.
Ogrzewacze pojemnościowe (akumulacyjne) posiadają dużą rezerwę ciepłej wody, dzięki której zapewniają możliwość obsługi wielu punktów poboru, nawet gdy jednocześnie korzysta z nich wiele osób. Z uwagi na bardzo dużą akumulację ciepła charakteryzują się stosunkowo niewielkimi kosztami eksploatacji - zwłaszcza, gdy skorzystamy z tańszej taryfy energii (II taryfa - tzw. nocna). Jako wymiennik c.w.u. mogą współpracować z dowolnym źródłem zewnętrznym, które produkuje ciepłą wodę użytkową: kocioł C.O., solar, pompa ciepła czy kominek.

Jaką pojemność wybrać?
Aby dokonać właściwego wyboru należy wziąć pod uwagę:
- liczbę użytkowników (przyjmuje się, że każdy z domowników zużywa dziennie średnio 22 litry wody o temperaturze 60 st. C.)
- liczbę punktów poboru ciepłej wody
- istniejącą instalację grzewczą
- warunki techniczne danego lokalu
- taryfę energii, w której pracować będzie urządzenie.
Jeśli zamierzamy korzystać z 2 taryfy energetycznej (tzw. nocnej) - należy przewidzieć urządzenie o pojemności około 30% większej niż wynikałoby to z wyliczeń zapotrzebowania.

Do 3 tys. litrów.
Ogrzewacze o dużej pojemności posiadają od 200 do 3000 litrów. Są to modele stojące, które nie wymagają specyficznego montażu i charakteryzują się największą akumulacją ciepłej wody. Znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie jedno- i wielo-rodzinnym, małym biznesie, gastronomii, hotelarstwie i wielu budynkach użyteczności publicznej.

Grzałka ceramiczna lub wymiennik spiralny.
Ogrzewacze wody i zasobniki c.w.u. o dużej pojemności mogą posiadać:
- grzałkę ceramiczną (suchą) znajdującą się w obudowie, która ogranicza praktycznie do zera zjawisko osadzania się kamienia kotłowego. Zapewnia równomierne ogrzewanie na całej swej powierzchni. Charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne i długą żywotnością.
- wymiennik spiralny (wężownicę), czyli wyprofilowaną rurę wykonaną ze stali, która kształtem przypomina sprężynę. Zamknięta wewnątrz niego woda spełnia funkcję grzałki, która, oddając swe ciepło do wnętrza zasobnika, ogrzewa zmagazynowaną w nim wodę.

Anoda magnezowa.
Umieszczona we wnętrzu zbiornika anoda magnezowa pomaga osiągnąć równowagę chemiczną wody. To ona ma ulegać korozji, a nie konstrukcja zbiornika. Urządzenie, które posiada anodę magnezową powinno przechodzić okresową kontrolę, aby sprawdzić czy uległa ona częściowemu lub całkowitemu zużyciu. Większość producentów nakazuje jej wymianę co 12-18 miesięcy.

Atlantic opracował i opatentował specjalny system ochronny, który wydatnie wspomaga i wydłuża żywotność anody magnezowej, dzięki czemu nie trzeba jej wymieniać w okresie trwania gwarancji. Składa się z rezystora stałoprądowego wyrównującego potencjały elektromagnetyczne, które zachodzą pomiędzy anodą, a grzałką.

Anoda tytanowa.
Najbardziej zaawansowany system ochrony antykorozyjnej, stosowany w ogrzewaczach wody, składa się z:
- aktywnej anody tytanowej
- cyfrowego generatora napięcia, którego zadaniem jest indukowanie prądu zmiennego na prąd stały o bardzo niskim napięciu i przesyłanie go do znajdującej się we wnętrzu zbiornika anody.
System wyposażony jest we własny akumulator, który zapewnia prawidłową jego pracę przez kolejne 3 dni od chwili zaniku napięcia sieciowego.

Emalia ceramiczna.

Atlantic jako najstarszy producent ogrzewaczy pojemnościowych w Europie od dawna współpracuje z producentami emalii ceramicznej. Dzięki temu udoskonala jej skład chemiczny - wzbogacając go pierwiastkami metali szlachetnych (tytan i tlenek miedzi).

Zabezpieczenie antybakteryjne.
W jaki sposób zmniejszyć do minimum ryzyko zarażenia się bakterią Legionella, która znajduje się w zbiornikach wodnych? Im wyższa temperatura wody wewnątrz zbiornika - tym żywotność bakterii jest krótsza (w temperaturze 70 st.C. wynosi 2,4 sekundy). Należy kontrolować temperaturę wewnątrz zbiornika dzięki:
- odpowiedniej nastawie fabrycznej termostatu
- specjalnej funkcji wprowadzonej do pamięci mikroprocesora (termostat elektroniczny).

Jakie modele?
W ofercie Atlantic Polska znajduje się Vizengo, o pojemności do 300l, który posiada procesor ze sztuczną inteligencją. Dzięki niemu uczy się potrzeb użytkownika i oblicza zapotrzebowania na c.w.u. na podstawie historii poprzednich tygodni. Do dyspozycji mamy programator z wyświetlaczem LCD. W przypadku przedłużającej się nieobecności domowników tryb Absence umożliwia wstrzymanie przygotowania wody i wznowienie z chwilą powrotu mieszkańców.

W jego zbiornik wbudowano anodę hybrydową, która jest połączeniem tytanowej z magnezową. System ACI Hybride uaktywnia tworzenie bariery antykorozyjnej, która jest odporna nawet na wodę bardzo agresywną.

Osoby poszukujące produktów dla biznesu i użyteczności publicznej mogą postawić na:
- zasobniki c.w.u. o pojemności do 2000l: Corsun 1 i Corsun 2 (z podwójną wężownicą, która jest patentem firmy Atlantic)
- ogrzewacz Cortherm o pojemności dochodzącej aż do 3000l.

Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

agencja_pyry

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl