Osteoporoza – jak ją rozpoznać i kiedy rozpocząć leczenie


2018-10-27
Osteoporoza to układowa choroba szkieletu, która początkowo przebiega bezobjawowo. Najbardziej zagrożone są kobiety w wieku postmenopauzalnym, ale i starsi mężczyźni. Na schorzenie wpływa wiele czynników, w tym niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej.

Osteoporoza to układowa choroba szkieletu, która początkowo przebiega bezobjawowo. Najbardziej zagrożone są kobiety w wieku postmenopauzalnym, ale i starsi mężczyźni. Na schorzenie wpływa wiele czynników, w tym niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej.

Osteoporoza objawy, które mogą niepokoić

Osteoporoza to dziś już choroba cywilizacyjna. Mówimy o schorzeniu, w trakcie którego dochodzi do zaniku tkanki kostnej. Konsekwencją są pojawiające się złamania i to w sytuacjach, które wydawać by się mogło, nie powinny kończyć się aż tak poważnym uszczerbku na zdrowiu.

O osteoporozie mówi się, że to cichy złodziej kości, bo nie daje żadnych szczególnych objawów. Nie pojawiają się dolegliwości bólowe bądź inne, które mogłyby sugerować, że w układzie kostnym występuje już spory problem. Najczęstszym i pierwszym objawem są złamania, niekiedy poważne.

Badanie osteoporozy – potwierdzenie diagnozy


By potwierdzić, czy faktycznie mamy do czynienia z osteoporozą, należy wykonać niezbędne badania. Pośród nich znajduje się oznaczanie wskaźnika T-Score, czyli stosunku gęstości mineralnej kości występującej u osoby badanej, w porównaniu do uśrednionych wyników dla osób młodych. Przy wyniku T<-2,5 mówi się o osteoporozie. Zakres między -1 a -2,5 to osteopenia, czyli stan na granicy osteoporozy. Dla młodych, zdrowych osób, wskaźnik ten powinien być wyższy niż -1.

Ponadto, jeśli stwierdza się złamanie niskoenergetyczne, czyli są obydwa kryteria spełnione, mówi się o osteoporozie zaawansowanej.

Osteoporoza leczenie


Leczenie osteoporozy polega przede wszystkim na modyfikacji codziennego jadłospisu oraz włączaniu aktywności fizycznej. Obydwie kwestie powinny być jednak konsultowane z lekarzem i fizjoterapeutą, bo każdy przypadek jest indywidualny i wymaga dostosowania diety oraz rodzaju ćwiczeń, do stanu pacjenta.

W codziennej diecie niezbędne jest utrzymanie wysokiego poziomu wapnia, białka, magnezu, potasu oraz witaminy D. Leczenie osteoporozy ma finalnie prowadzić do zwiększenia gęstości mineralnej kości. Stosowane są leki przeciwresorpcyjne oraz stymulujące tworzenie tkanki kostnej. Ponadto należy unikać upadków i ograniczać kontakt z czynnikami ryzyka.

Osteoporoza dieta

Dieta w osteoporozie to nie tylko wysoka podaż wspomnianych substancji. Należy zrezygnować z używek, który wpływają na wypłukiwanie cennych minerałów z organizmu. Konieczna jest zamiana smażenia na gotowanie na parze oraz wykluczenie fast foodów. Zdrowa, racjonalna dieta, która staje się orężem w uzupełnianiu dotychczasowych niedoborów, jest częścią profilaktyki, ale i wspomożeniem już na etapie leczenia.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl