Pętle induktofoniczne w WSP TWP w Warszawie


Pętle induktofoniczne w WSP TWP w Warszawie
2013-02-01
Od lutego 2013r. w ramach realizacji Projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia” w pięciu Wydziałach Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie będą funkcjonowały systemy wspomagające słyszenie u osób niedosłyszących.

W ramach realizacji Projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia” zmodernizowano i zainstalowano pętle induktofoniczne w Wydziale Zamiejscowym w Człuchowie, Wydziale Nauk Społeczno - Pedagogicznych w Katowicach, Wydziale Nauk Humanistyczno - Społecznych w Olsztynie, Wydziale Zamiejscowym w Szczecinie. W lutym 2013 r. zostaną one zainstalowane w Wydziale Nauk Społecznych w Warszawie.

Pętle będą wykorzystywane podczas codziennej pracy ze studentami oraz podczas większych wydarzeń organizowanych na każdym z Wydziałów.

Urządzenia współpracują z większością aparatów słuchowych ułatwiając osobom niedosłyszącym lepszy odbiór dźwięków.  Ich działanie opiera się na wykorzystaniu zmiennego pola magnetycznego emitowanego przez system. Pole jest odbierane przez aparaty słuchowe, co powoduje, że dźwięki emitowane za pośrednictwem pętli są wyraźniej słyszane przez osoby korzystające z aparatów.

System szczególnie sprawdza sie podczas konferencji i wykładów, kiedy osoby niedosłyszące muszą usłyszeć głos wykładowcy, prelegenta, lektora , często zakłócany przez inne dźwięki.

- Pętla induktofoniczna pomoże osobom niepełnosprawnym w pełni uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w naszej Uczelni- mówi Anna Mazur specjalistka ds. monitoringu i ewaluacji w Projekcie „Przedsiębiorcza Uczelnia”- pomimo, że jest to tylko jedno z wielu rozwiązań zastosowanych w celu uczynienia WSP TWP w Warszawie uczelnią przyjazną dla osób niepełnosprawnych, , to na pewno jest jednym z ciekawszych. Z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że rozwiązanie to wciąż stanowi nowość, której nie znajdzie się w wielu salach konferencyjnych i wykładowych w naszym kraju.

Pętle wykorzystywane na Wydziałach WSP TWP w Warszawie są pętlami stacjonarnymi i przenośnymi. Pętle stacjonarne zainstalowano głównie w salach posiadających własne systemy nagłośnienia. Pętle przenośne mogą być wykorzystywane w każdym pomieszczeniu w Uczelni. 

W skład systemu wchodzi wzmacniacz, do którego podłączany jest mikrofon, komputer lub inne źródło dźwięku oraz przewód poprowadzony  wokół pomieszczenia i emitujący zmienne pole elektromagnetyczne. Pole elektromagnetyczne oddziałuje na cewkę telefoniczną zainstalowaną w aparacie słuchowym tym samym wpływając pozytywnie na odbiór dźwięku za pośrednictwem aparatu.

Instalacja pętli jest realizowana przez Projekt „Przedsiębiorcza Uczelnia” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

przedsiebiorcza

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl