Plus – najbardziej ekologiczna fabryka mebli na świecie z fasadami WICONA


Plus – najbardziej ekologiczna fabryka mebli na świecie z fasadami WICONA
2022-09-15
W norweskiej miejscowości Magnor otwarto nową fabrykę mebli Plus firmy Vestre. Jest to najbardziej przyjazna środowisku fabryka mebli, która jako pierwsza na świecie pretenduje do uzyskania najwyższego certyfikatu środowiskowego "Outstanding" według BREEAM.

Do realizacji projektu wykorzystano 23 tony aluminium Hydro CIRCAL pochodzącego z recyklingu w postaci fasad WICTEC i okien WICLINE marki WICONA. Do projektu dostarczono również drzwi WICSTYLE 75 evo.

W Magnor, w lesie na wschód od Kongsvinger i kilka kilometrów od granicy ze Szwecją, producent mebli Vestre otworzył niedawno fabrykę mebli nowej generacji. Fabryka zyskała swoją nazwę Plus od planu obiektu opartego na znaku krzyża równoramiennego. Jest największą inwestycją w norweskim przemyśle meblowym od kilkudziesięciu lat.

W środku budynku znajduje się serce fabryki, w którym można doświadczyć wyjątkowych wrażeń. Cztery sekcje obiektu, które tworzą kształt znaku plus, odpowiadają czterem różnym etapom produkcji. Pierwszym etapem jest magazynowanie materiałów, następnie produkcja lakieru, po niej następuje dział obróbki drewna, a na końcu dział montażu. Każdy mebel jest tworzony i wykańczany w fabryce, a następnie wysyłany w świat. Architektem tego wyjątkowego projektu jest Bjarke Ingels Group (BIG) architects. Do realizacji tego projektu wykorzystano niskoemisyjne materiały budowlane, w tym rozwiązania fasad, okien i drzwi marki WICONA, produkowanych w oparciu o aluminium HYDRO Circal, pozyskiwane z recyclingu .

HYDRO Circal - aluminium z recyklingu

Z pomocą systemu fasadowego WICONA do projektu dostarczono 23 tony aluminium pochodzącego z recyklingu Hydro CIRCAL. Hydro CIRCAL to w co najmniej 75% aluminium pochodzące z recyklingu złomu poużytkowego, takiego jak fasady szklane i okna, które zostały rozebrane z budynków i w całości poddane recyklingowi. Aluminium można poddawać recyklingowi nieskończoną ilość razy. Jego jakość i właściwości materiałowe nigdy nie zostaną utracone. Ponadto, Hydro CIRCAL zużywa tylko 5% energii potrzebnej do produkcji aluminium pierwotnego. Fasady szklane zostały specjalnie zaprojektowane dla budynku Plus tak, aby zapewnić maksymalną przejrzystość i jak najniższe zużycie energii. Profile WICONA, które stanowią ramy dla szkła, zostały wykonane ze stopów Hydro CIRCAL.

Budynek Plus ma ponad 2000 metrów kwadratowych szklanej fasady przy wysokości nawet 14 metrów, co stanowi ekstremalne wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej i izolacji. Balustrady schodów wewnątrz budynku są również wykonane z aluminium, które są połączone z podłogą w sposób architektoniczny.

Systemy WICONA - kierunek zrównoważone budownictwo

W przypadku tego projektu nie można było się ograniczać do standardowych możliwości konstrukcyjnych, dlatego został on zrealizowany na bazie indywidualnie zaprojektowanego rozwiązania opartego na aluminiowych systemach fasadowych WICTEC marki WICONA. System WICTEC powstaje w technologii ETC Intelligence®. To nowoczesne rozwiązanie pozwala na zmniejszenie ilości izolacji termicznej stosowanej w profilach, bez obniżania parametrów izolacyjności termicznej produktu. Ponadto wysokowydajna izolacja termiczna zmniejsza również zapotrzebowanie obiektów na energię, co korzystnie wpływa na środowisko, poprawiając jednocześnie komfort w jasnych pomieszczeniach.

Marka WICONA dostarczyła również rozwiązania okienne i drzwiowe. Seria okien WICLINE, zastosowana w Plusie, to najlepszy sposób na tworzenie złożonych, atrakcyjnych projektów okien o wysokim poziomie funkcjonalności i precyzji wymiarowania. Szeroki zakres systemów oferuje wiele możliwości otwierania do wewnątrz i na zewnątrz, a także różne wersje konstrukcyjne. W przypadku drzwi, zastosowano system WICSTYLE 75 evo. Dzięki głębokości profilu 75 mm, system ten jest liderem pod względem izolacyjności termicznej i właściwości fizycznych. Wyjątkowe parametry techniczne i zakres zastosowań sprawiają, że jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich obecnych i przyszłych wymagań architektonicznych, zarówno w przypadku budynków nowych, jak i poddawanych renowacji.

To kolejny projekt tak bardzo skupiony na zrównoważonym rozwoju, realizowany z udziałem marki WICONA. Celem projektu Plus jest zmniejszenie zużycia energii o 90% w porównaniu z podobnymi fabrykami. Aby zmniejszyć zużycie energii, wybrano przyjazne dla środowiska rozwiązania WICONA. Ponad to w zakładzie Plus zainstalowano 900 paneli słonecznych, 17 odwiertów geotermalnych oraz pompy ciepła, które są wszczepione w ściany w celu pochłaniania nadmiaru ciepła z procesu produkcji. Nadmiar ciepła wytwarzanego przez panele słoneczne jest wykorzystywany do ogrzewania, ale także do chłodzenia wody użytkowej. W cyklu produkcyjnym 90% wody podlega recyklingowi. Cztery segmentowe skrzydła budynku są pokryte piękną zielenią, której nasiona zostały zebrane z pobliskiego lasu, co tworzy naturalną roślinność i wraz z panelami słonecznymi wytwarza 250 000 kilowatogodzin energii odnawialnej rocznie.

Produkty WICONA: WICTEC fasada, WICLINE okna i WICSTYLE 75 evo drzwi (stop Hydro CIRCAL)

WICONA-producenci: Reflex

Architekt: Architekt Bjarke Ingels Group (BIG)

Zdjęcia: Einar Aslaksen/Vestre

  WICONA

 

Marka WICONA, będąca częścią globalnej firmy aluminiowej Hydro, od ponad 70 lat dostarcza know-how, inteligentne, zaawansowane technologicznie aluminiowe systemy budowlane i wszechstronną obsługę  architektów i specjalistów branży metalowej. Systemy WICONA znalazły swoje zastosowanie w tysiącach obiektów, reprezentujących przykłady zrównoważonego budownictwa na całym świecie, tworząc nowe obszary miast przyszłości. Od 2021 roku, zgodnie z nową strategią handlową WICONA jest brandem reprezentującym Grupę Hydro na rynku polskim. Marka SAPA nadal będzie dostępna dla Klientów w Polsce specjalizujących sie w eksporcie swoich wyrobów do Skandynawii.Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

magdalena.wozniak@theimagine.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl