Polacy pokochali kolekcje książkowe


2020-08-18
Ponad 75 proc. książek kupowanych w salonikach to różnego rodzaju kolekcje. Cieszą się wysoką popularnością zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci.

Co roku na rynek trafia co najmniej kilkanaście nowych kolekcji książkowych, przygotowywanych w znacznej części przez wydawców prasowych. To najczęściej wielotomowe serie romansów, kryminałów, fantastyki, przygotowane z dużą starannością edytorską. Często prezentują utwory bestsellerowych autorów, choć nie jest to regułą. W przypadku kolekcji książkowych dla dzieci to w znacznej części drukowane przygody filmowych i telewizyjnych bohaterów.

 

– Kolekcje mają nie tylko wartość merytoryczną, ale także estetyczną. To z pewnością wpływa na ich popularność. A ta rzeczywiście jest imponująca i systematycznie rośnie. Nawet w okresie lockdownu sprzedaż utrzymywała się na wysokim poziomie – mówi Urszula Jurkowska, menadżer produktu w Kolporterze, odpowiedzialna za kategorię „Książka”.  – W pierwszym półroczu 2020 r. w salonikach sprzedaliśmy w sumie ok. 150 tysięcy egzemplarzy książek, będących częścią różnego rodzaju kolekcji – dodaje.

 

Analizy Kolportera pokazują, że w tym okresie dorośli najchętniej sięgali m.in. po kolekcje romansów, sagi skandynawskie, kryminały Remigiusza Mroza, książki o historii Polski, horrory Stephena Kinga. W kolekcjach dla dzieci najpopularniejsze były książeczki z serii „Psi patrol”, „Kubuś i przyjaciele”, „Lego”.  Aktualnie w swojej ofercie saloniki Kolportera mają ponad 25 różnego rodzaju kolekcji książkowych dla dorosłych i ponad 20 dla dzieci.

 

Książki – jako odrębna kategoria produktowa – pojawiły się w ofercie saloników już w 2011 r. W 2016 r. Kolporter uruchomił w swoich punktach „Strefę Książki” – wyodrębnione miejsce, wyposażone w specjalne ekspozytory. Dziś najpopularniejsze tytuły literatury krajowej i zagranicznej są dostępne we wszystkich salonikach. W pierwszym półroczu 2020 r. listę TOP książkowych bestsellerów Kolportera zdominowali polscy autorzy: Zygmunt Miłoszewski, Blanka Lipińska, Marcin Margielewski, Remigiusz Mróz, Max Czornyj, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Michalak, Olga Tokarczuk.

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Biuro Prasowe - Kolporter

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl