Prof. Dudek na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Paryżu


Prof. Dudek na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Paryżu
2019-09-12
Na przełomie sierpnia i września tego roku odbył się Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Paryżu. Kardiolog prof. Dariusz Dudek wziął czynny udział w tym wydarzeniu w ramach przeprowadzonych działań edukacyjno-organizacyjnych.

W dniach 31.08.-4.09.2019 w Paris Expo Porte de Versailles we Francji odbył się Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Podczas ponad 500 sesji udział w nim wzięło ponad 30 tys. delegatów. Krakowski specjalista w dziedzinie kardiologii, prof. Dariusz Dudek, przeprowadził tam kilkanaście spotkań z Komisjami roboczymi EAPCI (European Association of Percutaneous Cardiovascular Interventions) odpowiedzialnymi za rozszerzenie programu szkoleniowego, edukację kardiologów inwazyjnych, a także w ramach współpracy naukowej dotyczącej tworzenia nowych projektów badawczych. Badania te mają na celu poprawić skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów kardiologii inwazyjnej.

W tym samym czasie, pod opieką EAPCI przeprowadzono czwartą edycję egzaminu certyfikującego kardiologów inwazyjnych w ramach wymogów stawianych przez EAPCI ESC (European Association of Percutaneous Cardiovascular Interventions, European Society of Cardiology).

Profesor Dudek brał również udział i współprzewodniczył w sesjach dotyczących najnowszych systemów wspomagania lewej komory we wstrząsie kardiogennym oraz przy zabiegach kompleksowych PCI. Uczestniczył także w sesjach, których celem było omowienie innowacyjnych zabiegów kardiologii interwencyjnej oraz kardiochirurgii w leczeniu wady zastawki aortalnej oraz mitralnej.

Podsumowaniem sesji podczas Kongresu były wnioski zakładające, że powinno się częściej, a także szybciej zakładać systemy wspomagania (LVAD) w sytuacji rozpoczynających się poważnych zaburzeń hemodynamicznych we wstrząsie kardiogennym, jak również przy kompleksowych zabiegach PCI. Ponadto wysnuto jednoznaczną tezę, iż zabiegi z małym dostępem, małoinwazyjne, przezskórne w zakresie wad zastawkowych rozwijane są coraz lepiej i wykonywane są coraz częściej w ośrodkach kardiologicznych i kardiochirurgicznych Europy.

Patrząc na liczby zabiegów, które są wykonywane w Polsce, znacząco odstajemy pod względem nawet średniej częstości wykonywania tych zabiegów w stosunku do Europy. Może to być nawet 10-krotnie mniejsza liczba zabiegów, niż te, które wykonuje się w ostatnich latach w Niemczech – podkreślił kardiolog prof. Dariusz Dudek.

Dodatkowym, niemniej ważnym elementem minionego wydarzenia, było zaprezentowanie przez najmłodszą grupę kardiologów i inżynierów biomedycznych na forum Digital Health ustną prezentację na temat holograficznego obrazowania 4D w rezonansie. Następne tego typu prezentacje krakowskiego zespołu będzie można zobaczyć 5-6 października br. w Tallinie na spotkaniu naukowym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego – ESC Digital Summit 2019. Spotkanie to poruszy tematykę rozwoju medycyny poprzez zastosowanie technik cyfrowych. Dzięki tego typu rozwiązaniom medycyna będzie mogła rozwijać się jeszcze sprawniej niż dotychczas.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

DPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl