Przygotowanie do przetargu


Przygotowanie do przetargu
2018-01-12
Przetargi budowlane to inicjatywy, które przypominają nieco konkursy na najlepszą ofertę projektu budowlanego. Jest to poniekąd prawda, ponieważ całe wydarzenie skupia się przede wszystkim na wyborze przez zamawiającego najlepszego zlecenia spośród prezentowanych.
Powszechnie przyjęło się, że przetargi budowlane organizowane są przez jednostki publiczne i dotyczą zamówień publicznych. Mimo że często tak się dzieje, można również organizować wydarzenia prywatne i zamknięte, przeznaczone jedynie dla wąskiej grupy odbiorców.
 
Dwa podstawowe rodzaje przetargów budowlanych
Według prawa zamówień publicznych dopuszczalne jest organizowanie dwóch rodzajów przetargów. Należą do nich przetargi: ograniczone i nieograniczone. Pierwsza grupa to przetargi, które, jak sama nazwa wskazuje, kierowane są do wybranych osób, czyli ograniczonej liczby ewentualnych wykonawców. Przetargi nieograniczone to natomiast inicjatywy, które najczęściej składają się z dwóch etapów. Właściwy konkurs występuje w momencie zapoznania się ze wszystkimi ofertami i odrzucenia projektów, które już na wstępie nie reprezentują wymaganego poziomu. W otwartym przetargu publicznym nieograniczonym może więc wziąć udział praktycznie każdy przedsiębiorca. Musi on jedynie spełniać podstawowe wymagania zlecającego.
 
Gdzie znaleźć gotowe zgłoszenia?
Poszukując informacji na temat konkretnych przetargów budowlanych, warto pamiętać, że z zasady powinny być one podawane do publicznej wiadomości. Szczególnie zamówienia publiczne są zwykle jawne dla wszystkich zainteresowanych osób. Obowiązek publikacji ogłoszenia o danym przetargu pojawia się w momencie, kiedy to zamawiający przekroczy wartość 14000 euro. Warto regularnie zaglądać do Biuletynu Zamówień Publicznych, gdzie na bieżąco udostępniane są najświeższe informacje na temat organizowanych przetargów budowlanych. Innym sposobem na odszukanie interesujących zamówień jest przeszukanie strony Urzędu Zamówień Publicznych, wyposażonej w specjalną wyszukiwarkę ogłoszeń. Korzystając z niej, w stosunkowo łatwy sposób można znaleźć mnóstwo zamówień.
 
Składanie własnej oferty budowlanej
Aby złożyć swoją ofertę w przypadku zamówień publicznych, warto w pierwszej kolejności uświadomić sobie, że należy zrobić to w rzetelny sposób. W każdej ofercie muszą znaleźć się przede wszystkim: kosztorys remontu, planowanej budowy lub też innych usług budowlanych, które leżą w kompetencjach osoby składającej ofertę. Warto również pokusić się o zamieszczenie szczegółowych danych, dotyczących własnych możliwości i dotychczasowych dokonań w zakresie budownictwa. Dobrze byłoby posłużyć się referencjami i pozytywnymi opiniami, otrzymanymi od poprzednich inwestorów. Warto także mieć na uwadze, że czynnikiem, który decyduje o wygranej przetargu, nie zawsze jest niska cena. Dlatego też nie trzeba drastycznie obniżać kosztów.
 
Gdzie można znaleźć informację na temat wyników przetargu?
Wyniki przetargów publikowane są w Biuletynie Zamówień Publicznych. Niektóre z nich udostępniane są również na łamach Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej. Informacji takiej można także zasięgnąć bezpośrednio od jednostki organizującej dany przetarg.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

czujek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl