REGION MALOWANY FUNDUSZAMI UNIJNYMI. LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA BUD-UJ TWORZY NOWĄ STRATEGIĘ ROZWOJU


2022-10-13
Piekarnie, centra ogrodnicze, myjnie, a nawet pracownie projektowania trójwymiarowego. Do tego inwestycje w kulturę i infrastrukturę publiczną. Wszystko dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej – To, co zaplanujemy dziś, wpłynie na rozwój naszego regionu w ciągu kolejnych lat.

Piekarnie, centra ogrodnicze, myjnie, a nawet pracownie projektowania trójwymiarowego. Do tego inwestycje w kulturę i infrastrukturę publiczną. Wszystko dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej To, co zaplanujemy dziś, wpłynie na rozwój naszego regionu w ciągu kolejnych lat – mówią przedstawiciele LGD BUD-UJ RAZEM, i zapraszają mieszkańców do współtworzenia lokalnej strategii rozwoju. 

Unijne środki to szansa na modernizację obszarów wiejskich przy jednoczesnym poszanowaniu i zachowaniu najcenniejszych lokalnych tradycji.

– Nasze działania to nie tylko strumień funduszy, które realnie zmieniają nasze otoczenie. Celem stowarzyszenia jest przede wszystkim integracja lokalnych społeczności i pozwolenie im samodzielnie kształtować region. Chodzi o finansowanie ważnych inicjatyw, wybranych przez mieszkańców – wyjaśnia Wojciech Olborski, prezes Lokalnej Grupy Działania BUD-UJ RAZEM.

Mowa o środkach unijnych z programu Leader, dzięki którym Lokalne Grupy Działania, zrzeszające samorządy, mieszkańców, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe, mogą realizować projekty w ramach opracowanych wspólnie strategii rozwoju. W praktyce oznacza to na przykład wyposażenie świetlic, organizację imprez kulturalnych, doposażanie Kół Gospodyń Wiejskich czy Ochotniczych Straży Pożarnych.

– Tylko w ostatnim programowaniu na tereny objęte naszym wsparciem, czyli do 20 gmin z powiatów piotrkowskiego, bełchatowskiego, tomaszowskiego i łódzkiego wschodniego, wpłynęło blisko 20 milionów zł. To pieniądze, dzięki którym powstało blisko 40 nowych firm. Już istniejące dostały środki pozwalające na rozwój biznesu. Udało się zmodernizować i wyposażyć domy kultury, stworzyć szlaki turystyczne, a nawet inkubator przetwórstwa, z którego będzie można bezpłatnie korzystać – mówi Justyna Strumiłło, dyrektor biura Lokalnej Grupy Działania BUD-UJ RAZEM i podkreśla, że działania stowarzyszenia mają bezpośrednie przełożenie na każdego mieszkańca, bo dostęp do infrastruktury powstałej dzięki unijnym środkom jest bezpłatny. To łącznie blisko 150 nowych i zmodernizowanych budynków użyteczności publicznej i ponad 100 wydarzeń kulturalnych.

O tym, jakie działania będą realizowane w kolejnych latach zadecydują sami mieszkańcy, bo lokalna grupa działania pracuje nad nową strategią rozwoju i do jej współtworzenia zaprasza mieszkańców gmin wchodzących w skład BUD-UJ RAZEM. Do wypełnienia internetowej ankiety organizatorzy zapraszają mieszkańców, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe, jak koła gospodyń wiejskich czy ochotnicze straże pożarne. W lokalnej strategii rozwoju znajdą się propozycje projektów, które będą miały szansę realizacji z budżetu LGD w kolejnych latach. Ankieta będzie dostępna na stronie LGD BUD-UJ RAZEM od 13 października.

Stowarzyszenie LGD „BUD-UJ RAZEM” powstało w 2008 r. by aktywizować społeczności lokalne do wspólnego działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i poprawy jakości życia mieszkańców objętych lokalną strategią rozwoju. Dzięki zróżnicowanym projektom pomaga utrwalać tradycje i budować tożsamość lokalnym społecznościom. Dzięki środkom unijnym od lat pośredniczy w aktywizacji gospodarczej obszarów wiejskich.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Biuro prasowe LGD

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl