Rejestr domen zakazanych w ustawie hazardowej


Rejestr domen zakazanych w ustawie hazardowej
2018-08-06
Na podstawie przepisów ustawy hazardowej, które weszły w życie z dniem 1 lipca 2017 roku, utworzono Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą. Jak on działa i kto jest do niego wpisywany?

Podstawy prawne

Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą powszechnie nazywany jest rejestrem domen zakazanych i ma postać rządowej strony - hazard.mf.gov.pl, na której Ministerstwo Finansów publikuje wykaz firm prowadzących działalność hazardową, m.in. bukmacherską, na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, niezgodnie z polskim prawem. Tym samym na liście tej znajdziemy nielegalnie działających bukmacherów. W rejestrze umieszczane są domeny zakazane, tj. strony organizatorów gier hazardowych, którzy nie mają licencji MF.

Utworzenie rejestru było możliwe po znowelizowaniu w grudniu 2016 roku ustawy o grach hazardowych. Wprowadziła ona monopol państwa na organizowanie gier hazardowych przez internet. Jednakże organizowanie zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych nie podlega pod monopol państwowy. Aby móc taką działalność prowadzić legalnie, trzeba uzyskać zezwolenie Ministra Finansów, które ma między innymi podmiot organizujący zakłady sportowe LvBet.

Skutki wpisania firmy do rejestru domen zakazanych

Podmioty figurujący na rządowej liście domen zakazanych oznacza, że działają nielegalnie. Z perspektywy klientów jest to sygnał, że nie można korzystać z ich usług pod sankcją odpowiedzialności administracyjnej oraz karno-skarbowej.

Przestrzeganie istniejących przepisów dodatkowo gwarantują blokady nakładane na domeny bukmacherów, którzy działają bez licencji Ministra Finansów. Wszyscy dostawcy usług internetowych w Polsce mają obowiązek blokowania domen umieszczonych w rządowym rejestrze w ciągu zaledwie 48 godzin od dokonania wpisu.

Wówczas po wejściu internauty na taką stronę musi on zostać przekierowany na witrynę Ministra Finansów, gdzie wyświetlany jest komunikat informujący jednoznacznie o odpowiedzialności karno-skarbowej dla uczestnika gier urządzanych wbrew przepisom ustawy hazardowej, na podstawie art. 15f ust. 5 tegoż aktu prawnego.

Za złamanie przepisów graczom grożą wysokie kary. Ministerstwo Finansów może też nałożyć karę pieniężną na operatora sieci internetowej, który nie zablokuje nielegalnej witryny organizatora zakładów wzajemnych. Minister Finansów może nałożyć na niego karę w wysokości do 250 tys. zł W gestii przedsiębiorców telekomunikacyjnych leży bieżące monitorowanie rejestru domen zakazanych. Nikt ich nie informuje o nowo dodawanych do niego wpisach.

Banki i instytucje płatnicze też muszą blokować nielegalnych bukmacherów  

Podobne zobowiązania spoczywają na krajowych i zagranicznych dostawcach usług płatniczych, m.in. na bankach i portalach, które zajmują się internetowymi świadczeniami pieniężnymi. Oni również muszą sprawdzać rejestr domen zakazanych, ponieważ mają zakaz obsługiwania podmiotów figurujących w rejestrze. Muszą w ciągu 30 dni od dokonania wpisu domeny do rejestru zablokować dokonywanie jakichkolwiek transakcji na jej rzecz. Niedopełnienie tego obowiązku skutkować może karą pieniężną w wysokości 250 tys. zł.

--------------------------------------------------------

- Komunikat o konsekwencjach udziału w nielegalnych grach hazardowych.
- Komunikat o ryzyku związanym z uczestnictwem w zakładach
bukmacherskich,
- Komunikat o posiadaniu zezwolenia przez podmioty urządzające zakłady
wzajemne
.

--------------------------------------------------------

  Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl