Rozpoznanie i przyczyny pleśniawki


2019-07-02
U noworodków i niemowląt stosunkowo często pojawiają się pleśniawki. Może to zaniepokoić rodziców, nie wiedzących co z tym począć i dlaczego tak się stało. Jednak zwykle mają one lekki przebieg, a postępowanie leczenia jest skuteczne i nie przysparza szczególnych problemów.

Identyfikacja pleśniawek

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Ci szczególnie młodzi ludzie są najczęstszymi ofiarami zakażenia, ale nie jedynymi – dosięga to także osoby dorosłe, lecz rzadziej. Dolegliwość ta nie jest niczym innym, jak grzybiczym zakażeniem w obrębie śluzówek. Pojawia się ona w samej jamie ustnej. Można ją zidentyfikować i rozpoznać poprzez dostrzeżenie nalotu o kolorze białawym, w postaci lekko smugowatej. Dla jeszcze lepszego zilustrowania, przypomina też trochę ścięte mleko. Znajdzie się on najczęściej po wewnętrznej części policzków malucha, ale może pojawić się także przy wejściu do jamy ustnej albo na podniebieniu. Jeśli jednak pleśniawki będą już przybierać bardziej zaawansowaną formę, zdążą się mocniej rozwinąć, mogą się pojawić także na języku i powierzchni gardła oraz na łukach podniebiennych, zajmą więc praktycznie całą jamę ustną. Na początku może to mieć postać oddzielnych plamek, pomiędzy którymi występują powierzchnie nie dotknięte tymi zmianami, potem mogą się łączyć w całe, większe plamy grzyba.

Przyczyny, przez które pojawiają się pleśniawki

Przyczyną pojawienia się takiej infekcji najczęściej jest grzyb z gatunku drożdżaków, lecz mogą ją wywoływać także inne grzyby. Częstą przyczyną pojawienia się zakażenia jest przyjmowanie antybiotyków. Nie jest to jednak jedyny możliwy czynnik wywołujący, wśród pozostałych wskazuje się także obecność nowotworu, zarażenie wirusem HIV, leczenie chemioterapią lub radioterapią (obniżające odporność pacjenta), choroby cukrzycowe czy niedożywienie. Pleśniawki mogą więc być oznaką innych, poważnych problemów, dlatego ich pojawienie się powinno być symptomem do szerszego, dokładnego przyjrzenia się swojej kondycji zdrowotnej. Jest to istotne, by którykolwiek z tych problemów dobrze zdiagnozować i wyleczyć, zamiast leczenia samych objawów zewnętrznych. W pierwszej kolejności jednak należy sobie przypomnieć, czy przyjmowało się antybiotyki. Większość osób może w ten sposób potwierdzić już trafnie faktyczną przyczynę pojawienia się tego zjawiska. Dzieje się tak ponieważ leki tego typu wpływają niekorzystnie na florę bakteryjną, zabijając te bakterie, które są naszemu organizmowi potrzebne. Ich brak sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na działania grzybów, z którymi nikt świadomie nie chciałby mieć styczności.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl