Roztocza – cały czas blisko nas


Roztocza – cały czas blisko nas
2019-04-29
Codziennie spędzamy aż 90% czasu w pomieszczeniach zamkniętych. I średnio aż do 9 godzin dziennie przebywamy w przestrzeniach współdzielonych z innymi.

Dobroczynny wpływ spacerów na świeżym powietrzu niestety w okresie zimowym bardzo traci swą jakość -zanieczyszczenie powietrza pyłami ( smog) sprawia, ze wytchnienia szukamy w przestrzeniach zamkniętych. A tam z kolei czeka nas starcie z roztoczami. Uczulenie na roztocza kurzu domowego jest wymieniane jako główny czynnik uczuleń i alergii wśród dzieci w naszym kraju! Jak możemy jej zapobiegać? Najpierw sprawdźmy, z kim przyjdzie nam walczyć!

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Czym są roztocza?

Roztocza to małe, mikroskopijnych rozmiarów pajęczaki, które żyją głównie w pościeli , zasłonach, książkach i…. kurzu. Żywią się naskórkiem ludzkim i zwierzęcym. Najlepsze warunki do ich rozwoju to dostępność pokarmu, wilgotność oraz wysoka temperatura powietrza. Czas jesieni i zimy, kiedy dogrzewamy nasze mieszkania i rzadziej niż latem je wietrzymy sprzyja większemu występowaniu naszych reakcji alergicznych na roztocza. Mimo obiegowej nazwie „ alergia na roztocza”, tak naprawdę uczulają nas nie same roztocza, ale ich odchody o mikrometrowych rozmiarach. Miesięcznie roztocze jest w stanie „wyprodukować” nawet 50 razy więcej odchodów niż liczy masa jego ciała! Nawet gdy zimą liczebność samych roztoczy spada, z racji zmniejszonej wilgotności i niższej temperatury powietrza na zewnątrz, ich odchody pozostają, a ruch powietrza wywołany ogrzewaniem pomieszczeń unosi je do góry - atak ze zdwojoną siłą mamy jak w banku. Dołóżmy do tego częstsze przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych i już mamy przepis na skumulowane objawy alergii.

Objawy alergii to najczęściej:

  • nieżyt nosa i katar
  • kichanie
  • łzawienie i zaczerwienienie oczu
  • świąd nosa
  • duszności i świszczący oddech - często pojawiają się w silnych reakcjach alergicznych, są początkami astmy.
  • senność
  • uczucie zmęczenia
  • bóle głowy
  • zaburzenia koncentracji
  • spadek odporności

Alergii na roztocza nie należy bagatelizować! - przewlekła alergia może doprowadzić do atopowego zapalenia skóry lub do pojawienia się astmy oskrzelowej!

Stajemy do walki!

Nie musimy być jednak całkowicie bezbronni wobec roztoczy. Przy zachowaniu wzmożonej czujności i zintensyfikowaniu sprzątania i wietrzenia – możemy zminimalizować ich zły wpływ na nasze zdrowie. Kilka rad jak walczyć z roztoczami:

  • Rezygnacja z dywanów i wykładzin
  • Odpowiednio niska temperatura w pomieszczeniu (poniżej 20 st.) utrudnia roztoczom rozmnażanie i funkcjonowanie. Ważne jest aby codziennie wietrzyć pomieszczenia!
  • Należy zapobiegać osadzaniu się kurzu, przynajmniej na ogólnodostępnych powierzchniach
  • Odkurzanie powinno się przeprowadzać przynajmniej raz w tygodniu
  • Przedmioty zbierające kurz takie jak książki czy odzież powinno się trzymać w zamkniętych szafkach
  • Do prania, czyszczenia podłóg i mebli powinno się stosować środki roztoczobójcze

Broń w dłoń!

Aby uzbroić się w mocne oręże przeciwko roztoczom, specjaliści zalecają stosowanie środków antyroztoczowych do sprzątania – ich wybór na rynku jest ogromny! Jednak należy mieć na uwadze, ze tak naprawdę nie chodzi tylko o zabicie roztoczy – lecz o zminimalizowanie i zneutralizowanie szkodliwego działania ich odchodów, które są głównym czynnikiem alergennym. Ważne jest także, w dobie wszechobecnej chemii, aby stosować preparat całkowicie pozbawiony składników chemicznych, działający naturalnie i skutecznie.

Jak działa spray na roztocza kurzu Acarix?

Acarix nie jest preparatem biobójczym i nie ma za zadanie zabijać, czy odstraszać roztoczy, gdyż to nie eliminuje problemu. Związki alergizujące martwe tkanki roztoczy oraz ich odchody nadal pozostaną w naszym otoczeniu i będą uczulać. Aktywna substancja w Acarix pozbawia właściwości uczulających tkanki i białka odchodów roztoczy i sprawia, że nie wywołują one odpowiedzi alergicznej w organizmie człowieka. Produkty z serii Acarix są całkowicie naturalne, nie zawierają akarycydu, benzoesanu benzylu, kwasu taninowego, nie zawierają gazów pędnych a podczas aplikacji nie podrażniają i nie wydzielają uciążliwego zapachu. Nie ma konieczności wietrzenia pomieszczeń bądź odkurzania bezpośrednio po aplikacji. Acarix może być stosowany wielokrotnie i działa do sześciu miesięcy po jednorazowej aplikacji.

Przedszkole bez dywanów i wykładzin….?

Trudno sobie nawet wyobrazić takie miejsce… dzieci spędzają na zabawach i aktywnościach na podłodze lwią część czasu! Trudno jest odmówić im zabawy w najbardziej naturalny dla nich sposób. Aby zabezpieczyć podopiecznych przedszkoli i żłobków jak najpełniej przed szkodliwymi skutkami ekspozycji na roztocza, warto pomyśleć o kompleksowym zabezpieczeniu dywanów i wykładzin preparatami antyroztoczowymi Acarix. Firma Clean-bi, wyłączny dystrybutor produktów Acarix, z powodzeniem realizuje takie usługi na terenie całego kraju.

* Przygotowując artykuł korzystaliśmy z informacji o roztoczach zawartych na stronach: acarix.pl ,zdrowie.gazeta.pl oraz polki.pl


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl