Siłownik dwustronnego działania - co to takiego?


Siłownik dwustronnego działania - co to takiego?
2021-09-04
Układy hydrauliczne w maszynach rolniczych korzystają z kilku sprawdzonych rozwiązań technicznych. Jednym z nich jest siłownik dwustronnego działania, który ze względu na uniwersalność jest stosowany we wspomaganiu kierownicy, w chwytakach do łyżki, do lanc opryskiwaczy czy nawet jako element brony.


Czym jest siłownik pneumatyczny działający dwustronnie? 

Układ hydrauliczny, zwany siłownikiem dwustronnego działania jest elementem wykonawczym. Jest niezbędny wszędzie tam, gdzie nie sprawdzają się układy elektryczne lub mechaniczne. Znacznie zwiększa precyzję i wydajność działania w wielu maszyn rolniczych. Generuje moc potrzebną do wprawiania w ruch konstrukcji pracujących w warunkach dużego obciążenia. Zamienia energię dzięki ciśnieniu wytwarzanym przez ciecz, która działa na elementy pneumatyczne. Ten mechanizm jest powszechnie stosowany w wielu miejscach – przy ramieniu koparki, w bramach, oknach i urządzeniach, które pracują w sposób zdalny.

Posiada on cechy, dzięki którym cieszy się dużą popularnością: 

  • ma niewielkie bariery w długości skoku - dzięki temu radzi sobie znacznie lepiej niż inne konstrukcje, 
  • działa znacznie szybciej niż siłownik jednostronnego działania - zawdzięcza to możliwości oddziaływania cieczy z dwóch kierunków od strony tłoka. Zwiększa to efektywność tej konstrukcji. 

Dzięki unikalnemu układowi, siłownik dwustronnego działania może wykonywać ruch roboczy w dwóch kierunkach, co znacznie zwiększa jego możliwości pracy. 



Wady i zalety siłownika dwustronnego 

Jak wszystkie rozwiązania, tak samo siłowniki dwustronnego działania przynoszą różne korzyści: 

  • posiadają wiele odmian i konstrukcji, 
  • mają szerszą skalę działania, dzięki czemu mogą być lepiej przystosowane do różnych rodzajów otworów i długości skoku, 
  • są najpowszechniej stosowane w układach pneumatycznych i wyznaczają normy w obwodach sterujących. 

Jednocześnie siłowniki mają pewne ograniczenia, z których warto zdawać sobie sprawę: 

  • nie mogą być zatrzymywane w położeniu pośrednim - zmniejsza to ich zastosowanie w miejscach o większej precyzji działania, 
  • jeśli siłowniki posiadają duży skok, to mogą potrzebować lepszego prowadzenia tłoczyska, 
  • wymagają siłowników pomocniczych, jeśli są wykorzystywane przy stałym posuwie – wynika to z dużego oporu powietrza. 

Ze względu na swoje możliwość siłowniki dwustronne są używane w miejscach wymagających większych sił i długości skoku niż konstrukcje jednostronnego działania. Są też przydatne tam, gdzie potrzebne są dodatnie położenia krańcowe dla dwóch skoków.  



Czy można regulować prędkość siłowników dwustronnego działania? 

Dla siłownika dwustronnego działania możliwa jest zmiana prędkości podczas pracy. Aby tego dokonać wykorzystuje się zawory dławiąco - zwrotne. Są one montowane bezpośrednio w przyłączu siłownika. W chwili, gdy powietrze opuszcza komorę następuje moment dławienia. Dlatego kluczowa jest instalacja zaworu w prawidłowym kierunku. Należy również pamiętać o doborze rozdzielacza, który wpływa na natężenie przepływu w siłowniku. 

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl