Skycop rozstrzyga spór o odszkodowania lotnicze od Air Baltic


Skycop rozstrzyga spór o odszkodowania lotnicze od Air Baltic
2019-06-06
Skycop wystąpił do sądu przeciwko liniom lotniczym Air Baltic. Przedmiotem sporu były niezapłacone odszkodowania za opóźnione i odwołane loty, przysługujące pasażerom na podstawie rozporządzenia (WE) 261/2004.

 

Po długiej i trudnej batalii prawnej sąd przychylił się do stanowiska Skycop. Firma tylko na Litwie wszczęła 207 spraw sądowych – dotyczyły one roszczeń 385 pasażerów na kwotę 120 tys. euro. Kolejne spory sądowe toczą się w Polsce i na Łotwie.

- Po zaciętej walce w sądzie Skycop i Air Baltic ostatecznie ustaliły sposób zakończenia spraw i wypłaty odszkodowań. Osiągnięto porozumienie i Skycop rozpocznie wypłaty odszkodowań na rzecz pasażerów, gdy tylko Air Baltic przekaże firmie pieniądze – powiedział Nerijus Zaleckas, adwokat reprezentujący interesy pasażerów w sądzie.

- Tego typu sprawy nakłaniają linie lotnicze do zmiany nastawienia. Firmy takie jak Skycop działają na mocy unijnego Rozporządzenia 261/2004 i zmuszają przewoźników do przestrzegania prawa. Skorzystają na tym wszyscy. W przyszłości tego rodzaju spory będą trafiać do sądu wyłącznie w wyjątkowych przypadkach – wyjaśnia Nerijus Zaleckas.

Eksperci Skycop podkreślają, że zawsze w pierwszej kolejności dążą do pozasądowych rozstrzygnięć. Pozwy sądowe składane są tylko w ostateczności, gdy nie ma szans na uzyskanie porozumienia. Firma w takich sytuacjach jednak konsekwentnie walczy o odszkodowania dla pasażerów: obecnie składa 160 pozwów sądowych przeciwko jednej linii lotniczej w Polsce. Inne procesy toczą się już w Hiszpanii lub mają zostać wszczęte w Niemczech. Skycop aktualnie podejmuje działania prawne między innymi przeciwko Air Baltic, Ryanair, Swiss Air Lines, Iberia, Vueling, Enter Air, Smartwings Poland, Ukraine International Airlines.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MultiComm

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl