Smog w Polsce jest problemem. Także dla naszych oczu


Smog w Polsce jest problemem. Także dla naszych oczu
2023-07-10
Alergolodzy biją na alarm, że smog nie tylko zaostrza objawy alergii, ale ma także wpływ na rosnącą zachorowalność. To dzisiaj poważny problem. Skutki wysokiego stężenia pyłów PM10 i PM2,5 dostrzegają u swoich pacjentów również optometryści i podpowiadają, jak pomóc naszym oczom.

Europejska Agencja Środowiska udostępniła zestawienie pozwalające sprawdzić jakość powietrza w miastach europejskich[1]. Dane obejmują lata 2021-2022 i wynika z nich, że poza kilkoma miastami we Włoszech, polskie miejscowości otwierają ranking tych najbardziej zanieczyszczonych. Wśród nich są nie tylko duże miasta, jak Kraków, ale także mniejsze – Nowy Sącz, Piotrków Trybunalski, Łomża, Żory, Gliwice.

Dzisiaj w otoczeniu człowieka pojawia się wiele substancji chemicznych. Przykładem jest właśnie smog, który jednocześnie jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Toksyczne związki nie tylko narażają na choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, ale także obniżają koncentrację i zaostrzają inne dolegliwości, w tym właśnie alergie. Są także jednym z głównym powodów rosnącej liczby alergików w ostatnich latach. Jak podają wyniki badań krakowskich naukowców[2], pyłek z drzew rosnących w zanieczyszczonych terenach zawiera więcej alergenów w porównaniu z tymi rosnącymi w czystszym środowisku. To powoduje, że pacjenci, którzy mieszkają w miastach i są uczuleni na pyłek brzozy, doświadczają zarówno objawów, np. alergicznego nieżytu nosa, jak i cierpią na astmę sezonową.

Jak smog trafia do oka?

Poza problemami z drogami oddechowymi, na które smog ma niewątpliwie wpływ, obecne w nim pyły, dymy, sadza, aerozole i związki lotne drażnią oczy, powodując suchość, zaczerwienienie, swędzenie, a w niektórych przypadkach także przekrwienie czy stan zapalny spojówki, rogówki czy powieki.

Coraz więcej Polaków zgłasza się z objawami wskazującymi na zespół suchego oka. Szkodliwe substancje obecne w zanieczyszczonym powietrzu uszkadzają naturalny film łzowy pokrywającą powierzchnię naszych oczu, a w konsekwencji wysuszają i podrażniają gałkę oczną. Możemy mieć wówczas uczucie silnego dyskomfortu, pieczenia i tzw. „piasku pod powieką” albo po prostu gorzej widzieć. Poważniejsze problemy to oczywiście uszkodzenia rogówki czy też nawracające infekcje. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem okulistą – mówi mgr Ryszard Drożdż, Optometrysta Vision Express.

Spojówki w oczach są podobne do błon śluzowych w nosie, ale są bardziej ukrwione i unaczynione. Szczególnie niebezpieczny dla nich jest obecny w smogu pył PM10, który nierzadko prowadzi do powstawania stanu zapalnego i wysuszania oka. To właśnie dlatego w okresie jesienno-zimowym wiele osób doświadcza tzw. zespołu suchego oka. Kiedy oczy nie są odpowiednio nawilżone i są stale narażone na działanie szkodliwych substancji, stają się bardziej podatne na podrażnienia i infekcje.

Dodatkowa warstwa ochronna

Aby chronić oczy przed pyłami, dymem i innymi zanieczyszczeniami, warto zapewnić im dodatkową warstwę ochronną. Mogą to być na przykład okulary korekcyjne. Osoby, które nie noszą okularów korekcyjnych, powinny używać okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV lub tzw. „zerówek”, czyli okularów ze szkłami o zerowej mocy optycznej. Co ciekawe, skuteczną ochroną są także soczewki, jednak w tym przypadku należy zachować jeszcze większą ostrożność w zakresie higieny. Jak zaznaczają specjaliści, pomocne w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia oczu mogą być krople, które można kupić nie tylko w aptekach, ale także w salonach optycznych. Takie „sztuczne łzy” wspomagają również procesy regeneracyjne rogówki oraz chronią wrażliwą powierzchnię gałki ocznej.

Okulary, zarówno korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne pomagają zabezpieczyć oczy przed zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu. Natomiast warto także stosować dodatkowe środki ostrożności. Oczywiście podstawą jest higiena, czyli mycie rąk i twarzy. Pomocne może być stosowanie nawilżających kropli do oczu – najlepiej preparatów bez konserwantów, które oprócz stabilizacji naturalnego filmu łzowego jednocześnie wypłukują zanieczyszczenia. Na koniec pamiętajmy o piciu wody, bo odpowiednie nawodnienie ma wpływ na nawilżenie oczu – tłumaczy Optometrysta Ryszard Drożdż.

W wielu miastach istnieją już systemy monitorujące stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu. Dzięki temu mieszkańcy mogą sprawdzić, czy w danym dniu przebywanie na zewnątrz jest bezpieczne. W zimie zdecydowanie częściej zaleca się przebywanie w domach, ponieważ stężenie smogu wzrasta z powodu warunków atmosferycznych, ogrzewania budynków i emisji spalin. Jednak nawet w okresie letnim należy zwracać szczególną uwagę na jakość powietrza, zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich. W przypadku wystąpienia smogu, warto założyć specjalne maski chroniące drogi oddechowe i okulary.

 

 

***

Vision Express jest liderem branży optycznej w Polsce, zapewniającym profesjonalne usługi medyczne, wysokiej klasy okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne oraz soczewki kontaktowe.

Sieć na polskim rynku działa od 1994 r. i liczy ponad 240 salonów w ponad 100 miastach. Jednocześnie marka jest częścią grupy GrandVision – globalnego lidera w branży optycznej prowadzącego ponad 7000 salonów ponad 40 krajach. Firmę wyróżnia kompleksowa oferta, łącząca profesjonalne badania wzroku, porady pod kątem doboru odpowiedniej korekcji oraz indywidualne dopasowanie okularów i soczewek kontaktowych. Bogaty wybór asortymentu w zgodzie z najnowszymi trendami dostępny jest również w sklepie online.

Misja Vision Express to kompleksowe dbanie o dobrą jakość widzenia i zdrowie oczu Polaków. Firma realizuje ją w swoich salonach oraz poprzez szereg działań przyczyniających się do wzrostu świadomości konsumentów.

Więcej informacji na www.visionexpress.pl.



[1] European Environment Agency, European city air quality viewer, https://www.eea.europa.eu/themes/air/urban-air-quality/european-city-air-quality-viewer

[2] https://scienceinpoland.pap.pl/aktualnosci/news%2C92289%2Cprof-czarnobilska-wiemy-dlaczego-coraz-wiecej-osob-uczula-sie-na-pylki.html


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Redakcja PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl