Spotkaj się z autorami Archiprzewodnika po Polsce podczas Święta Architektury!


Spotkaj się z autorami Archiprzewodnika po Polsce podczas Święta Architektury!
2022-08-01
Po świetnie przyjętym Archiprzewodniku po Europie, ten sam duet ekspertów – praktyk i uznany architekt Robert Konieczny oraz dziennikarz i krytyk architektury Tomasz Malkowski – zabiera nas w podróż po polskiej architekturze współczesnej.

Już 7 sierpnia czytelnicy i miłośnicy designu będą mieli okazję spotkać się z autorami podczas Święta Architektury.

Archiprzewodnik po Polsce to pierwszy tak obszerny przegląd współczesnej polskiej architektury w formie przewodnika i albumu, wzbogacony rozmowami przeprowadzonymi przez autorów. Uznany architekt Robert Konieczny, twórca nagradzanych na całym świecie projektów, w tym słynnego domu Arka w Brennej, razem z krytykiem architektury Tomaszem Malkowskim dyskutują w Archiprzewodniku po Polsce o najciekawszych budynkach, które powstały w naszym kraju w ostatnich dekadach. W książce znalazło się aż 112 obiektów - od niedużych pawilonów i domów po wielkie publiczne gmachy i wieżowce.

Nasz Archiprzewodnik ma ambicję być panoramą całej Polski, nie tylko jakiegoś wybranego regionu, ale i szeroko pojętej współczesności, rozciągniętej na ostatnie czterdzieści lat. Stąd tak pokaźna objętość książki. Jak w poprzednim Archiprzewodniku publikacja ma formę naszych wspólnych rozmów. Dyskutujemy z Robertem o każdym z prezentowanych budynków, jednak pozostawiamy czytelnikowi przestrzeń na wyrobienie sobie własnego zdania. Książka jest również albumem do nieśpiesznego kartkowania, w którym wielkoformatowe, starannie przez nas dobrane zdjęcia, oddają atmosferę omawianych dzieł architektury - wyjaśnia ideę książki Tomasz Malkowski.

Dla autorów kluczowy był wybór obiektów. - To nie miała być zwykła lista przebojów polskiej architektury. Długo dyskutowaliśmy, jakie przyjąć kryterium ich wyboru, żeby nie bazować tylko na własnych upodobaniach. Uznaliśmy, że najważniejszy klucz to budynki ciekawe, przełomowe, przynajmniej na naszym polskim podwórku. A także takie, które mimo upływu lat nie tylko dobrze się zestarzały, ale do dziś rezonują, lub na których wychowały się całe pokolenia architektów - tłumaczy Robert Konieczny.

Już wkrótce, podczas warszawskiego Święta Architektury czytelnicy i miłośnicy dobrego designu będą mieli okazję spotkać się z autorami i wysłuchać specjalnie przygotowanego na tę okazję wykładu. Spotkanie odbędzie się 7 sierpnia o godzinie 18:00 w Pałacu Zamoyskich przy ul. Foksal 2. Tegoroczna edycja wydarzenia, poświęcona jest roli, jaką projektanci odgrywają w walce z kryzysami.

Święto Architektury, będące jednocześnie czterodniowym finisażem wystawy Plany na przyszłość | LAB, potrwa od 4 do 7 sierpnia.

Pełen harmonogram Święta dostępny jest pod linkiem.

Weź udział w wydarzeniu!

Robert Konieczny - architekt, założyciel pracowni KWK Promes z siedzibą w Katowicach. Autor wielu uznanych budynków zdobywających najważniejsze nagrody na świecie, w tym domu Arki w Brennej (najlepszy dom na świecie w konkursie Wallpaper* Design Awards w 2017 roku), Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (najlepszy budynek na świecie na World Architecture Festival 2016, ex aequo I nagroda w konkursie European Prize for Urban Public Space w 2016 roku). Członek prestiżowej Francuskiej Akademii Architektury. Obecnie realizuje Galerię Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie.

Tomasz Malkowski - krytyk architektury i publicysta, pracował dla „Gazety Wyborczej", „Architektury-Murator", współtworzył magazyn „ARCH". Autor wielu artykułów i scenariuszy związanych z architekturą i historią architektury. Współautor (razem z Robertem Koniecznym) Archiprzewodnika po Europie - pierwszego w Polsce przewodnika po współczesnej architekturze europejskiej.

Archiprzewodnik po Polsce w liczbach:

  • 2 autorów i dwa punkty widzenia,
  • 40 minionych lat polskiej architektury współczesnej,
  • 45 miejscowości na architektonicznej mapie Polski,
  • 81 pracowni polskich i zagranicznych,
  • 112 dzieł architektury,
  • 112 rozmów o najciekawszych obiektach,
  • 295 zdjęć, w tym 76 wielkoformatowych (dwustronicowych),
  • 432 strony.

Święto Architektury 4 - 7 sierpnia 2022

zespół kuratorski: Jan Chwedczuk, Magda Maciąg, Marta Wójcicka

aranżacja architektoniczna: Julia Lasek

koordynacja i produkcja: Katarzyna Adamska, Marta Wójcicka

promocja: OKK! PR Olga Kisiel-Konopka

infografika: Katarzyna Maciąg

identyfikacja graficzna: Studio Temperówka

podziękowania specjalne dla: Małgorzata Dembowska, Julia Lasek, Igor Łysiuk, Jakub Szczęsny, Hubert Trammer, pracowniczki ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury

organizator: OW SARP

partnerzy:
Ambasada Danii, Better Shelter, Echo Investment, FCRBE - Facilitating the circulation of reclaimed building elements in Northwestern Europe, Ikea, Instytut Dizajnu w Kielcach, Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów, NIAiU, PLBGC, Profundo, SARP, SAW, UNGC, Egoe, Urząd Miasta st.Warszawa, ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury.

patroni medialni: Architektura&Biznes, Architecture Snob, Architektura Murator, Bryła.pl, Magazyn Dobre Wnętrze, Label Design Magazine, White MAD, Magazif, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, NN6T, nowawarszawa.pl, Rzut oraz Sztuka Architektury.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

OKK!

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl