Stopnie oparzeń słonecznych


Stopnie oparzeń słonecznych
2018-12-26
Zapewne niejednemu z nas zdarzyło się w upalny wakacyjny dzień uciąć sobie krótką drzemkę, wygrzewając się w promieniach palącego słońca. I jakie były tego konsekwencje?

Najprawdopodobniej coś, co określamy jako oparzenia słoneczne. Tak naprawdę do oparzeń dojść może także na wiele innych różnych sposobów. Uszkodzenie naszej tkanki może nastąpić w wyniku kontaktu z wrzącą wodą, porażenia piorunem czy działania żrących substancji chemicznych. Czym są porażenia słoneczne i jakie stopnie wyróżniamy?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Kiedy mówimy o oparzeniach słonecznych?

Oparzenia słoneczne to po prostu uszkodzenie tkanki, którą spowodowała wysoka temperatura (promieniami widma rumieniotwórczego). To wysokość temperatury wpływa na rodzaj oraz stopnie oparzeń, a także związane z tym uszkodzenia, które mogą być miejscowe lub ogólnoustrojowe. Takie zmiany naskórne występują po kilku godzinach od przebywania na słońcu, jednak ich największe nasilenie następuję po 14-20 godzinach.

Najczęściej oparzenia słoneczne są konsekwencją niezachowania przez nas należytej ostrożności i pominięcia wysmarowania całego ciała specjalnym filtrem ochronnym UV. Jest to produkt, bez którego większość z nas nie powinna wybierać się na plażowanie.



Jakie wyróżniamy stopnie oparzeń słonecznych?

Do wielu oparzeń może dojść przy temperaturze 44 stopni Celsjusza, jednakże graniczną temperaturą jest 55 stopni Celsjusza. Wtedy też białko tkankowe ulega nieodwracalnemu uszkodzeniu. Każdy kontakt naszego ciała z jeszcze wyższymi temperaturami może skończyć się uszkodzeniami tkanek głębszych, czyli martwicą.



Wyróżniamy 4 stopnie oparzeń słonecznych

Oparzenia I stopnia, czyli oparzenia najmniej poważne, które dotyczą tylko zewnętrznej części naszej skóry - naskórka. Na naszej skórze tworzy się obrzęk rumieniowy. Cechami charakterystycznymi jest delikatny obrzęk, zaczerwienienie oraz pieczenie skóry. Takie oparzenie z reguły znika po kilku dniach, nie pozostawiając po sobie śladu oraz blizn.

Oparzenia II stopnia, to oparzenia, które poza naskórkiem obejmują także skórę właściwą. Wyróżnia się dwa rodzaje: IIA - zmiany powierzchniowe oraz IIB - zmiany głębokie. Takie zmiany skórne przybierają już mniej przyjemną postać, bowiem na naszej skórze tworzą się pęcherze z żółtym płynem. Pęcherzom towarzyszy oczywiście bolesny zaczerwieniony rumień. Gojenie i zanikanie takich oparzeń może trwać około 2 tygodni. Po tego typu zmianach mogą pozostać na skórze delikatne przebarwienia.

Występują także oparzenia III oraz VI stopnia, jednakże w odniesieniu do promieni słonecznych występuję one rzadko lub wcale.

Oparzenia III stopnia mają postać zniszczenia całej warstwy skóry. Zdarza się, że sięgać mogą głębszych tkanek. Ich konsekwencją jest martwica skóry, po której wyschnięciu na skórze powstają strupy w kolorze biało-szarym lub żółtym. Cechy charakterystyczne to bardzo silne bóle, przy czym oparzona część nie reaguje na dotyk. Oparzenia III stopnia pozostawiają na naszym ciele blizny. W przypadku tych oparzeń słonecznych konieczny jest niezwłoczny kontakt z lekarzem.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl