Studenci polskich uczelni z nagrodą regionalną w International VELUX Award


Studenci polskich uczelni z nagrodą regionalną w International VELUX Award
2024-07-04
Jury International VELUX Award wybrało dziesięciu regionalnych zwycięzców spośród 468 zgłoszonych projektów z 220 szkół architektury z całego świata. W regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód, wygrały polskie projekty.

Jury International VELUX Award wybrało dziesięciu regionalnych zwycięzców spośród 468 zgłoszonych projektów z 220 szkół architektury z całego świata. W kategorii "Światło naturalne w budynkach", w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód, wygrał projekt Lightroof, którego autorem jest Aleksandra Cassino z Politechniki Warszawskiej. Natomiast w kategorii "Badania and światłem naturalnym", zwyciężył projekt (No) daylight autorstwa czteroosobowego zespołu studentów z Politechniki Wrocławskiej w składzie: Iwona Kin, Alicja Smoczyk, Agata Czugała i Paweł Mordeja. 

Projekt "Lightroof", Aleksandry Cassino z Politechniki Warszawskiej, proponuje innowacyjną konstrukcję dachu, która tworzy strukturę przepuszczającą światło. System ten oferuje usprawnione rozwiązanie dla rolnictwa miejskiego poprzez wykorzystanie naturalnego światła dziennego, zmniejszając w ten sposób emisję CO2 związaną z wytwarzaniem energii elektrycznej. Pokrycie dachowe przechwytuje, magazynuje i przekazuje energię słoneczną bezpośrednio do roślin znajdujących się pod nim. Pozwala to na uprawę roślin bezpośrednio pod dachem, działając jak zadaszona szklarnia, która pozostaje niewidoczna z zewnątrz budynku. 

Natomiast Projekt "(No) Daylight", studentów z Politechniki Wrocławskiej w składzie: Iwona Kin, Alicja Smoczyk, Agata Czugała i Paweł Mordeja, skupia się na oświetleniu terenów zielonych bez użycia energii elektrycznej i bez przyczyniania się do zanieczyszczenia światłem. Projekt obejmuje coś, co wydaje się być lampą, z kloszem pokrytym luminescencyjną farbą, która zbiera światło dzienne w ciągu dnia i emituje delikatną poświatę wieczorem. Szklana lampa pod kloszem jest wypełniona wodą i ma spiralny kształt, który zatrzymuje światło w swoich konturach. Użytkownicy mogą umieścić telefon z włączoną latarką pod lampą, tworząc bardziej nastrojową, rozproszoną wiązkę światła zamiast bezpośredniego źródła latarki. 

Laureaci regionalni zostali wybrani przez jury w składzie prof. Ewa Kuryłowicz (Polska), prof. Jenni Reuter, (Finlandia), prof. Song Yehao (Chiny), Alberto Vega (Hiszpania), Kent Holm (Dania).  

"Konkurs jest dla nas wspaniałą okazją do zachęcania kolejnego pokolenia architektów, aby wykorzystywali moc światła dziennego od najwcześniejszych etapów swojej ścieżki zawodowej. Inspirujące jest oglądanie pomysłowych i pięknych propozycji studentów z całego świata, które odpowiadają na współczesne wyzwania w architekturze" - powiedziała Tina Christensen, dyrektor International VELUX Award. 

Jury było pod wrażeniem ogólnego zakresu projektów, które poruszały tak wiele różnych aspektów światła dziennego oraz kreatywnych sposobów interpretacji myśli przewodniej konkursu czyli "Światła jutra". Ponadto, członkowie jury zwrócili uwagę na zaangażowanie studentów w kluczowe kwestie środowiskowe, społeczne, kulturowe i polityczne naszych czasów oraz poszukiwanie rozwiązań.  rozwiązania. Projekty studentów wyraźnie pokazują, że to, co jest ważne dla ludzi, jest ważne dla architektów, a tym samym podkreślają konieczność pracy ze światłem dziennym w praktyce architektonicznej, aby zapewniać jak najlepsze przestrzenie pełne światła. 

Jury dokonało ostatecznej oceny projektów zgodnie z następującymi kryteriami: 1) praca ze światłem dziennym jako przesłanka dla architektury, 2) sposób, w jaki projekt jest badany i dokumentowany, 3) sposób, w jaki projekt odnosi się do współczesnych i przyszłych wyzwań, 4) poziom eksperymentów i innowacji, a także ogólna prezentacja graficzna projektu lub sposób, w jaki projekt się prezentuje. 

Zwycięzcy regionalni zostaną zaproszeni na 3-dniową wycieczkę do Münster w Niemczech na doroczną konferencję Europejskiego Stowarzyszenia Edukacji Architektonicznej (EAAE) pod koniec sierpnia. Podczas tego corocznego wydarzenia architektonicznego studenci zaprezentują swoje projekty przed jury. 

"Ogólna jakość zgłoszeń jest doskonała. Cieszę się, że większość z nich dotyczy czegoś zrównoważonego: czy to przyszłości zrównoważonej pod względem środowiskowym, gospodarczym czy społecznym. Z niecierpliwością czekamy na spotkanie z regionalnymi laureatami w sierpniu i wysłuchanie prezentacji, aby lepiej zrozumieć ich projekty" - mówi Song Yehao, przewodniczący jury. 

Na konferencji EAAE, jury wybierze dwóch globalnych zwycięzców International VELUX Award 2024.  


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

VELUX Polska

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl