System następnej generacji PrisMax – innowacja inspirowana potrzebami lekarzy i pielęgniarek OIT


2019-03-27
System PrisMax – aparat następnej generacji do ciągłej terapii nerkozastępczej (CRRT, z ang. Continuous Renal Replacement Therapy) i terapii wspomagających narządy został zaprezentowany podczas Seminarium Naukowego, w którym wzięli udział lekarze anestezjolodzy i pielęgniarki.

Ciągła terapia nerkozastępcza, czyli w skrócie CRRT, to leczenie stosowane w ostrym uszkodzeniu nerek (AKI, z ang. Acute Kidney Injury) w celu ciągłego usuwania substancji rozpuszczonych w surowicy krwi lub nadmiaru płynów. Dzięki temu uzyskuje się lepszą tolerancję leczenia, nawet u niestabilnych hemodynamicznie pacjentów we wstrząsie czy z przeciążeniem płynami. CRRT to leczenie z wyboru u pacjentów w krytycznym stanie na oddziałach intensywnej terapii, wymagających wsparcia funkcji nerek lub zapewnienia kontroli nad objętością płynów ustrojowych. To terapia realizowana m.in. w celu ciągłego usuwania zbędnych produktów przemiany materii (toksyn mocznicowych) oraz nadmiaru płynu gromadzącego się w organizmie pacjenta z niewydolnymi nerkami. CRRT w odróżnieniu od przerywanej hemodializy wykonywanej również u pacjentów na oddziałach intensywnej terapii, jest zabiegiem długim, powolnym, ale bezpiecznym dla pacjentów nawet niestabilnych hemodynamicznie – podkreśla dr hab. n. med. Mirosław Czuczwar z II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Jeśli chodzi o najnowszy system PrisMax połączony ze specjalistycznymi filtrami, możemy spodziewać się dostępu do różnych metod leczenia pozaustrojowego, które mają na celu usunięcie zbędnych produktów przemiany materii, nadmiaru płynów i mediatorów reakcji zapalnej. To pomaga lekarzom w leczeniu pacjentów z ostrym uszkodzeniem nerek, a nawet w leczeniu sepsy – dodaje dr Czuczwar.

 

Wyniki pilotażowego badania wykazały, że dzięki systemowi PrisMax oraz podgrzewaczowi TherMax udało się usprawnić obszary, które mają wpływ na wydajność i uproszczanie wykonywanych zabiegów, w tym poprawę takich parametrów jak czas potrzebny na wymianę worków, liczba sygnałów informacyjnych i alarmów dotyczących usterek, częstotliwość zatrzymywania pompy krwi, żywotność filtra i przestoje w pracy maszyny. Wierzę, że aparat następnej generacji zawierający kilka ważnych ulepszeń, przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa, wydajności i jakości zabiegów również dla polskich pacjentów. Uruchomienie systemu PrisMax to duży krok naprzód dla klinicystów dążących do skutecznego leczenia na OIT-ach” – tłumaczył dr hab. n. med. Wojciech Dąbrowski, z I Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Klinicznym Oddziałem Dziecięcym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

Baxter, światowy lider w dziedzinie intensywnej terapii, o wprowadzeniu na rynek systemu PrisMax poinformował w październiku 2018 r. podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Intensywnej Terapii Medycyny (European Society of Intensive Care Medicine – ESICM) w Paryżu. „System PrisMax został przez nas zaprojektowany w taki sposób, aby ułatwić i uprościć wykonywanie zabiegu ciągłej terapii nerkozastępczej. Jest bezpośrednią odpowiedzią na to, czego potrzebują klinicyści w leczeniu pacjentów – prostoty, wydajności i dokładności. Został stworzony po to, aby usprawnić pracę na oddziałach intensywnej terapii, a jednocześnie zwiększyć wydajność operacyjną przy zachowaniu odpowiedniej dokładności wykonywanego zabiegu” – wyjaśnia Dyrektor Generalny Baxter Polska, Krzysztof Popławski. „Aparat następnej generacji – PrisMax jest podstawą do realizowania naszej wspólnej wizji, polegającej na poprawie opieki nad pacjentami w krytycznym stanie oraz tworzeniu najlepszych metod terapeutycznych w ramach leczenia wspomagającego narządy.” – dodaje Dyrektor Baxtera.

Nadesłał:

Zdrowie_Nowości

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl