Sztuka programowania według Motoroli Solutions


Sztuka programowania według Motoroli Solutions
2021-09-15
Czy wielomiesięczna izolacja spowodowana trwającą pandemią może mieć jakieś pozytywne skutki? Oczywiście, że tak! To właśnie w trakcie nauki zdalnej w ubiegłym roku szkolnym zrodził się pomysł nawiązania współpracy między Motorolą Solutions a Zespołem Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu.

Motorola Solutions od lat angażuje się w rozmaite inicjatywy edukacyjne szerzące wiedzę i umiejętności z zakresu programowania i nauk ścisłych wśród uczniów oraz studentów. Kursy programowania, wykłady, czy konkursy takie jak Diversity i Motorola Science Cup, to tylko niektóre z nich. W maju 2021 r. do szerokiego portfolio firmy w zakresie działań edukacyjnych dołączyła organizacja zdalnych praktyk zawodowych w wymiarze 140. godzin dla 26. uczniów klasy 2. o profilu technik programista z Zespołu Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu. Jak mówi Patrycja Fira, jedna z uczennic biorących udział w praktykach: Praktyki poszerzyły moją wiedzę w dziedzinie stron internetowych, ich wyglądu oraz aplikacji, które się w nich zawierają. Poprawiły moje kompetencje zawodowe oraz zachęciły do dalszej nauki w tej dziedzinie. Dzięki udziałowi w projekcie zdobyłam nową wiedzę i umiejetności, które wiem, że wykorzystam w przyszłości. Jak dodaje  Beata Wesołowska, kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu, inicjatorka współpracy z ramienia szkoły: Projekt trwał miesiąc, a jego wartość dodana w postaci wiedzy i nabytych umiejętności będzie procentowała uczniom przez całe życie. Projekty takie jak ten, są szansą dla młodych ludzi na rozwój i podniesienie kompetencji zawodowych.

Tak o majowej współpracy wypowiada się Piotr Bochaczyk, inżynier programista, w Motoroli Solutions odpowiadający również za niektóre inicjatywy edukacyjne firmy: W ramach praktyk uczniowie nie tylko poznali nowe narzędzia, ale również otrzymali mikrokontrolery Arduino z garścią czujników, i własnoręcznie wykonali urządzenie do podlewania roślin. Ten miesiąc wspólnej pracy z młodzieżą pokazał mi obszary gdzie ich wiedza mogłaby zostać ugruntowana i uzupełniona o elementy o których dzisiaj nikt już nie pamięta, a kiedyś były podstawą informatyki. Ponadto bardzo pozytywne recenzje uczestników praktyk, ale co było dla mnie nieoczekiwane, ich rodziców pokazały mi, że ten sposób nauki mógłby się sprawdzić na dłuższą metę.

Projekt praktyk zawodowych "Programowanie z Motorolą" realizowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Inwestujemy w zawodowców – rozwój kształcenia zawodowego w Powiecie Olkuskim II”.

Pionierskie porozumienie o współpracy

Sukces wiosennych praktyk zawodowych zaprocentował kontynuacją współpracy Motoroli Solutions z olkuską szkołą i podpisaniem z początkiem nowego roku szkolnego pionierskiego w skali kraju porozumienia o współpracy. W jej ramach firma objęła patronatem dwa kierunki kształcenia: technika programistę i technika informatyka. Z dumą mogę ogłosić, że Zespół Szkół nr 3 w Olkuszu został doceniony i zauważony przez tak dużą międzynarodową firmę, jaką jest Motorola. Objęcie patronatem kierunków technik informatyk i technik programista, jako pierwszych tego typu klas w Polsce, to olbrzymia nobilitacja, to również gwarancja jakości i poziomu nauczania w naszej szkole. Praktyki, szkolenia, wycieczki zawodowe oraz wspólne inicjatywy wraz z pracownikami firmy Motorola pozwolą nam jeszcze bardziej rozwijać naszą szkołę – mówi dyrektor Zespołu Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu Wojciech Panek.

Patronat umożliwia uczniom Zespołu Szkół Nr 3 uczestnictwo w projektach, konkursach wiedzowych, wycieczkach zawodoznawczych i wielu innych wydarzeniach promujących nowoczesne technologie, a także odbywanie praktyk zawodowych w prężnie rozwijającej się firmie, jaką jest Motorola Solutions. Z patronatu skorzystają nie tylko uczniowie. Z bogatej oferty szkoleń firmy o międzynarodowym znaczeniu w branży IT, zatrudniającej obecnie ponad 22 tysiące pracowników w 65 krajach, będą mogli czerpać również nauczyciele przedmiotów zawodowych. Chciałbym pokazać uczniom  obszary, gdzie technologia rozwija się najszybciej i zachęcić ich do pogłębiania wiedzy w tych obszarach. Planuję również warsztaty z elektroniki układów logicznych - spróbujemy wspólnie zbudować układ sumujący liczby naturalne z samych tranzystorów – dodaje Piotr Bochaczyk.

Motywacje firmy do tego typu działań podsumowuje Jacek Drabik, Prezes Zarządu Motorola Solutions: Chcemy zaszczepić w uczniach pasję do nauk ścisłych i pozkazać piękno zawodu programisty. Polska, podobnie jak Europa, mierzy się obecnie z poważnymi brakami kadrowymi w tym zawodzie. Inicjatywy edukacyjne firmy mają sprzyjać wypełnianiu tych luk w przyszłości.

Zespół Szkół Nr 3 w Olkuszu jest jedyną szkołą techniczną w Polsce, z którą firma Motorola Solutions nawiązała tego typu współpracę.

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PRinspiration

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl