Sztuka współczesna w Dolomitach – 5. edycja projektu SMACH


2021-07-13
Dziesięciu zwycięskich artystów z całego świata ma okazję wystawić swoje projekty podczas piątej edycji SMACH, the Land Art Biennale w malowniczych Dolomitach.

Dziesięciu zwycięskich artystów z całego świata ma okazję wystawić swoje projekty podczas piątej edycji SMACH, the Land Art Biennale w malowniczych Dolomitach. Już od 10 lipca do końca września można podziwiać wystawę sztuki nowoczesnej, komponującej się z pięknym krajobrazem pasma górskiego północno-wschodniej części Włoch: wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO, Dolomitami.

Konstelacja sztuki, kultury i historii w Dolomitach

SMACH to międzynarodowe Biennale Land Art, które powstało w 2012 roku. Wystawa sztuki współczesnej odbywa się w Dolomitach, a konkretnie w Południowym Tyrolu. W każdej edycji jury wybiera 10 artystów, których dzieła nawiązują do naturalnego otoczenia, stającego się żywym elementem sztuki, jak również do dziedzictwa kulturowego, historycznego i architektonicznego Dolomitów.

Tegorocznym tematem przewodnim piątej edycji SMACH jest słowo "fragile" (wł. kruchy), nawiązujące do sytuacji pandemicznej na całym świecie. Uświadomiła nam ona jak kruche jest ludzkie życie, dlatego zadaniem artystów było stworzenie wystawy, która pobudzi odbiorców do refleksji nad społeczeństwem i kondycją ludzką. Uczestnicy samodzielnie wybierali technikę i treści, koncentrując się na kontekście kulturowym i krajobrazie, w którym pracowali. Ich dzieła, tworzone na przełomie maja i czerwca, musiały być spójne ze środowiskiem naturalnym i być odzwierciedleniem „dialogu” pomiędzy współczesnymi kwestiami społecznymi i kulturą Dolomitów, bogatą w tradycję, historię oraz niezwykłą architekturę. 

Wyprawa śladami sztuki

Spośród ponad 1000 zgłoszonych prac, tegoroczne jury wybrało 10 zwycięzców, których dzieła stoją teraz w Południowym Tyrolu w Dolomitach, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wystawa ma na celu połączenie piękna sztuki i natury poprzez medium Land Art. Aby w pełni zobaczyć zieloną wizję sztuki SMACH, warto wybrać się na wycieczkę trekkingową, podczas której odwiedzający mogą odkryć dzieła wystawione w największym parku rzeźb Val del’Ert w San Martino w Badi. Nazwa tego miejsca pochodzi z ladyńskiego i oznacza Dolinę Sztuki, to tutaj co dwa lata wystawa powiększa się o dzieła z poprzednich edycji SMACH. W ramach piątej edycji każdy artysta opracował swoją propozycję w oparciu o jedną z lokalizacji. 

Więcej o SMACH

SMACH został opracowany przez Michaela Molinga i wspierany przez Katharinę Moling i Gustava Willeita; od roku 2018 nosi również nazwę stowarzyszenia kulturalnego. Współpracuje z lokalnymi interesariuszami i instytucjami, promuje sztukę, ziemię i kulturę jako formę turystyki kulturowej, a także stanowi miejsce spotkań miłośników sztuki
i natury, turystów i artystów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej SMACH:

https://www.smach.it/how-to-partecipateDates 

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MonikaMSL

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl