Termet z innowacyjnym projektem


2022-10-04
W laboratoriach badawczych firmy Termet trwają prace nad nowym projektem, który ma szanse zrewolucjonizować energetykę budownictwa jednorodzinnego.

Jako ludzkość kilkakrotnie staliśmy w obliczu krytycznych przemian energetycznych i konieczności znalezienia nowego, bardziej wydajnego i dostępnego paliwa, które przyspieszy cywilizacyjny i przemysłowy rozwój. Zamienialiśmy drewno na węgiel, węgiel na gaz, wspierając go energetyką jądrową. Teraz, wobec kryzysu klimatycznego i wymuszonych zmian geopolitycznych, przyszła pora na kolejny ruch. Od pewnego czasu szansę widzimy w odnawialnych źródłach energii.

Świadome i rozwinięte państwa, światowe korporacje, przedsiębiorstwa i koncerny od lat poszukują coraz bardziej innowacyjnych metod pozyskiwania energii przyszłości – nie tylko efektywnej, również niedegradującej środowiska. Zaawansowane badania w tym obszarze prowadzi także Termet – czołowy polski producent urządzeń grzewczych.

Termet, kojarzony głównie z kotłami gazowymi i podgrzewaczami wody, od kilku lat intensywnie rozszerza ofertę w zakresie pomp ciepła. Jednocześnie otwiera się na jeszcze bardziej przyszłościowe pomysły. Jednym z nich jest połączenie innowacyjnych technologii z możliwością wykorzystania paliw przyszłości.

Celem najnowszego projektu firmy jest stworzenie domowego kotła grzewczego, zaprojektowanego do pracy na wodorze (a wstępnie pracującego na gazie), który dzięki zastosowaniu wysokotemperaturowych ogniw paliwowych będzie produkował i dostarczał zarówno energię cieplną, jak i elektryczną na potrzeby domowe, a także współpracował z innymi systemami OZE – na przykład fotowoltaiką – i dzięki temu stanowił ogniwo modelu prosumenta.

Pomysł opracowania nowatorskiej technologii, niespotykanej dotychczas w takim wydaniu, łączy trzy podmioty: Termet, Politechnikę Warszawską oraz spółkę Fuel Cell Poland, zajmującą się badaniami nad ogniwami paliwowymi.

– W firmie Termet od lat poszukujemy rozwiązań, które są w naturalny sposób innowacyjne, dbają o przyszłość planety i wychodzą naprzeciw potrzebom cywilizacyjnym. A ponieważ stoi za nami 76 lat doświadczeń, wysoko wykwalifikowana kadra inżynieryjna, własne, w pełni wyposażone i nowoczesne laboratorium badawczo-rozwojowe, staliśmy się dobrym partnerem zarówno dla Politechniki Warszawskiej, jak i Fuel Cell Poland – mówi Damian Majer wiceprezes zarządu firmy Termet.

Liderem projektu jest profesor zwyczajny Jarosław Milewski, pracownik Politechniki Warszawskiej, specjalista w dziedzinie technologii wodorowych i ogniw paliwowych.

– Samo ogniwo paliwowe to urządzenie idealne z punktu widzenia energetyki. Bo nie ma części ruchomych i od razu produkuje prąd elektryczny. Pozwala też osiągnąć rzecz niezwykle dzisiaj atrakcyjną – uniezależnienie się od elektrowni – wyjaśnia profesor Milewski.

Podobną technologię wykorzystuje się dziś w skali przemysłowej, w dużych elektrowniach. Nowatorstwo projektu polega na swoistym downsizingu tej „wielkowymiarowej” technologii i zastosowaniu jej w budownictwie jednorodzinnym.

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Jagoda Mówińska

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl