Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej
Zobacz więcej zdjęć »
Nasze organy wewnętrzne w jamie brzusznej pełnią wiele ważnych dla naszego życia funkcji, a ich dobra kondycja wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale także samopoczucie. Badania USG brzucha powinniśmy wykonywać co najmniej raz na dwa lata.

USG brzucha pozwala określić stan narządów oraz wczesne wykrycie ewentualnych zmian w ich strukturze. Szczególnie kiedy pojawiają się częste bóle brzucha powinniśmy wykonać USG jamy brzusznej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

  1. Badania USG jamy brzusznej - jak się przygotować
  2. Badania USG jamy brzusznej - choroby wątroby
  3. Badanie USG jamy brzusznej - choroby żołądka


1. Badania USG jamy brzusznej - jak się przygotować

Przed wykonaniem USG jamy brzusznej powinniśmy się prawidłowo przygotować. W prawidłowym przeprowadzaniu badania mogą mogą przeszkodzić zalegające treści pokarmowe oraz gazy w żołądku, dwunastnicy i jelitach. Dlatego w czasie wykonywania USG jamy brzusznej pacjent powinien być na czczo.

Dla odpowiedniego wyniku badania pacjent nie powinien także palić papierosów ani żuć gumy przed badaniem. W dniu badania może on przyjąć leki, które normalnie zażywa, przepijając je niewielką ilością wody, ale najpóźniej godzinę przed badaniem. Pacjenci mający tendencje do wzdęć powinni na kilka dni przed badaniem przejść na dietę lekkostrawną.

Jeżeli wykonywaliśmy w przeszłości badanie USG brzucha powinniśmy zabrać wyniki ze sobą odwiedzając gabinet USG. Pomogą one lekarzowi w ocenie stanu zdrowia.



2. Badanie USG jamy brzusznej - choroby wątroby

Jeżeli odczuwamy ból z prawej strony pod żebrami, może on pochodzić od wątroby. Jest to powód, żeby pilnie udać się do gabinetu na USG wątroby.

Wątrobowy ból brzucha objawia się w charakterystyczny sposób. Jest odczuwalny z prawej strony pod żebrami. Jednak wątroba sama w sobie nas nie boli, ponieważ nie ma ona unerwienia czuciowego. Natomiast powiększona wątroba może naciskać na okoliczne narządy powodując ból.

Chora wątroba może objawiać się także w inny sposób. Sygnały jakie możemy zaobserwować są bardzo różne. Między innymi będą to objawy skórne np. przebarwienia, czy nadwrażliwość na dotyk i skłonność do powstawania siniaków. Jeżeli zaobserwujemy u siebie któreś z wymienionych objawów konieczna jest wizyta u lekarza.



3. Badanie USG jamy brzusznej - choroby żołądka

Choroby żołądka objawiają się w różnoraki sposób. Najczęściej będzie to niestrawność. Możemy kojarzyć ją z silnym uczuciem pełności po zjedzonym posiłku oraz uczuciem sytości znacznie przewyższającym zjedzony posiłek. To także ból w nadbrzuszu oraz zgaga. Jeżeli obserwujemy problem częściej niż raz na jakiś czas wskazane jest wykonanie usg żołądka.


Źródło fotografii: pexels.com
Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »