Uwolnij książki z Galerią Bronowice!


2021-10-07
Mówi się, że książka żyje dwa razy: pierwszy w głowie autora, a drugi - w dłoni czytelnika. Teraz, dzięki akcji bookcrossingowej, można ofiarować jej jeszcze wiele okazji, aby mogła odżyć. Wydarzenie odbywa się w dniach 7-9 października na terenie Galerii Bronowice.

Bookcrossing, idea mająca swoje początki jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku, zdobywa obecnie coraz większy rozgłos. Od 2001 roku, w którym amerykański programista Ron Hornbaker utworzył pierwszą stronę dla bookcrosserów, na całym świecie „uwolnionych” zostało około 5,5 mln książek. Coraz popularniejsze stały się nie tylko strony internetowe, ale także stacjonarne czy mobilne punkty wymiany.

Ogólnoświatowy ruch wymiany książek zagląda również pomiędzy regały w Galerii Bronowice - i to już kolejny rok z rzędu. Tej jesieni akcja odbywa się w dniach 7-9 października. Punkt bookcrossingowy pojawił się na poziomie 0 obiektu.

- Akcja wymiany książek w Galerii Bronowice to kolejna już odsłona tego popularnego, przyciągającego prawdziwe tłumy osób wydarzenia, promującego czytelnictwo i pokazującego, że czytanie jest modne. Zadbamy o to, aby zarówno starsi, jak i młodsi czytelnicy znaleźli tu coś dla siebie i miło spędzili czas. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału - mówi Aleksandra Mańka, Dyrektor Galerii Bronowice.

Jak wymienić się książkami? Zasady są proste. Jeśli masz w domu pozycje, które z jakiegoś powodu zalegają na półce, zabierz je z sobą i przyjdź do Galerii Bronowice. Tu bezpłatnie wymienisz je na inne, zyskując w ten sposób wiernych przyjaciół na długie zimowe wieczory, a oddane tytuły znajdą nowych właścicieli. Z regału bookcrossingowego możemy zabrać tyle samo książek, ile przynieśliśmy. Wydarzenie stanowi też świetną okazję, aby wymienić się opiniami z innymi czytelnikami. Należy pamiętać, że w akcji biorą udział książki niezniszczone, kompletne, nie starsze niż wydane w 2001 roku. Nie mogą to być również podręczniki czy wielotomowe encyklopedie i słowniki. 

Dodatkowo - Sztuka z Regału i Regał Dziecięcy. Wśród bookcrossingowych regałów pojawiły się również dwa specjalne. Pierwszy - pod opieką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która pragnie podzielić się swymi wydawnictwami. Chętnie wymieni się też książkami o malarstwie, rzeźbie, grafice, fotografii, architekturze, by pozyskać nowe tytuły do swojej biblioteczki. Na drugim znajdują się tylko książki dla dzieci i młodzieży, tak, by odwiedzającym Galerię dzieciom i ich rodzicom łatwiej było znaleźć interesujące tytuły.

Warsztaty dla najmłodszych - „Wyprawa w świat wyobraźni”. W piątek 8 października w godz. 15:00-18:00 odbędą się także zajęcia zorganizowane przez Bibliotekę Kraków. Pracownicy Filii nr 16 oraz Filii nr 20 przygotowali dla dzieci warsztaty. W czasie spotkania uczestnicy będą mogli wysłuchać opowiadania o kocie, który pierwszy raz odwiedza bibliotekę. Historia przedstawiona zostanie za pomocą techniki kamishibai. W części warsztatowej, z przygotowanych materiałów, dzieci będą mogły wykonać zakładkę w kształcie kota.

- Trochę zapominamy, że czytanie to prawdziwy relaks i komfort dla naszego umysłu, dlatego Biblioteka Kraków stara się o tym przypominać. Cieszę się, że wspólnie z Galerią Bronowice od lat podejmujemy wspólne działania zmierzające do popularyzacji czytelnictwa oraz wpływu książek na rozwój najmłodszych, ale również i tych już nieco starszych mówi Agnieszka Staniszewska-Mól, p.o. Dyrektor Biblioteki Kraków.

Punkt Wymiany Książek w Galerii Bronowice czynny będzie 7 i 8 października od godziny 15:00 do 20:00 oraz 9 października od 10:00 do 18:00 na poziomie 0. Warsztaty dla dzieci odbędą się w piątek, 8 października, w godz. 15:00-18:00. Akcja odbywa się przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego.

Warto także pamiętać, że Galeria Bronowice nie po raz pierwszy promuje czytelnictwo. Wiele propozycji kulturalnych, dostępnych na terenie centrum handlowego sprawia, że jest to wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa. Dowodem na to, że popularność książek nie słabnie, jest dostępna dla wszystkich Czytelnia, działająca na poziomie +1 obiektu. Umieszczona w zacisznej strefie na antresoli świetnie nadaje się do tego, aby odpocząć tam w przerwie pomiędzy zakupami, oddając się czytaniu książek.

Partnerem akcji są: Biblioteka Kraków oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Open Media

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl