W jaki sposób można korygować wady postawy u dorosłych?


W jaki sposób można korygować wady postawy u dorosłych?
2022-11-17
Wady postawy to powszechny problem wśród polskiego społeczeństwa. O ile u dzieci potrzeba ich korygowania jest oczywista, w przypadku starszych osób problem często jest zaniedbywany. Tymczasem korekcja wad postawy u dorosłych jest konieczna.

Zaniechanie działań może prowadzić nawet do trwałego kalectwa. Co robić? 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Czy wadę postawy da się rozpoznać gołym okiem?  

Skutki wad postawy większość z nas zna z własnego doświadczenia, chociaż nie zawsze wiemy, jakie jest źródło problemów. Bóle kręgosłupa, bóle szyi, karku i ramion, ból kolan i stóp – przewlekle występujące dolegliwości przy braku innych symptomów chorobowych powinny skłonić do wykonania diagnostyki w kierunku zaburzeń osi w obrębie układu szkieletowego. 

Warto też przyjrzeć się swojej sylwetce. Najbardziej charakterystyczne (pozabólowe) objawy wad postawy to: 

  • zaokrąglone ramiona,
  • wysunięta do przodu głowa,
  • wystające łopatki, 
  • wygięta do przodu dolna część pleców, 
  • nogi układające się w kształt litery „X” (oddalone od siebie kostki, a jednocześnie stykające się kolana) przy postawie wyprostowanej,
  • nogi układające się w kształt litery „O” (stopy znajdują się w jednej linii z udami, a kolana są względem nich usytuowane na zewnątrz). 

Nadmierna kifoza piersiowa, lordoza, koślawość i szpotawość kolan – zaburzenia posturalne, których dotyczą wymienione symptomy – to jedne z najczęściej występujących wad postawy u osób dorosłych

Jeśli obserwujesz u siebie utrwalone zmiany tego typu lub zmagasz się z chronicznym bólem stawów kolanowych/biodrowych bądź też z bólem kręgosłupa, koniecznie udaj się do lekarza ortopedy lub specjalisty zajmującego się problemami… stóp. Okazuje się bowiem, że bardzo często to właśnie deformacje tej części ciała wywołują dolegliwości bólowe, które mogą być tak silne, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. 



Korekta wad postawy u dorosłych 

Walka z wadami postawy w przypadku osób, u których proces kształtowania się układu szkieletowego dobiegł końca, jest bardzo trudna. To właśnie dlatego, tak duży nacisk kładzie się na wczesne wykrywanie i leczenie ich u dzieci i młodzieży. Podstawowym celem korekcji wad postawy u dorosłych jest zahamowanie ich postępu oraz zmniejszenie bólu. 

W tym celu specjaliści zalecają stosowanie zabiegów fizjoterapeutycznych, takich jak m.in.: terapia manualna i masaż tkanek miękkich, suche igłowanie, kinesiotaping. Służą one przede wszystkim rozluźnieniu mięśni i zniwelowaniu przykurczów. Zaleca się także ćwiczenia korekcyjne poprawiające elastyczność i siłę mięśniową. Ogromną rolę odgrywa też edukacja i trening nawyków posturalnych (np. trzymania łokci blisko ciała, pełnego podparcia pleców podczas siedzenia, unikania zaokrąglania pleców lub nadmiernego ściągania łopatek do tyłu).



Wkładki ortopedyczne dla dorosłych w korekcji wad postawy 

Stosowanie wkładek medycznych to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań zalecanych osobom dorosłym, u których wykryto wadę postawy. Ich rolą jest podparcie biernych struktur anatomicznych, wsparcie pracy mięśni odpowiedzialnych za stabilizację stopy i przywrócenie prawidłowego rozłożenia oddziałujących na nią sił. 

Po medyczne wkładki do butów można sięgnąć przy wszystkich wymienionych powyżej problemach. Sprawdzą się również w korygowaniu wad takich, jak płaskostopie, stopa koślawa, paluchy koślawe, zespół stopy wrażliwej. 


Istnieje kilka rodzajów wkładek. Ich dobór jest uzależniony od typu wady, tę zaś można określić, wykonując badanie stóp. Obecnie najczęściej wykorzystuje się metodę skanowania (podoskopię), która pozwala ocenić miejsca nacisku stopy na podłoże, a dzięki cyfrowej analizie obrazu, określić, z jaką wadą mamy do czynienia i jakie w związku z tym wkładki będą najlepsze. 

Stanowczo nie zaleca się korzystania z gotowych wyrobów tego typu dostępnych np. w marketach. Wkładki muszą odpowiadać indywidualnej specyfice zaburzenia. W przeciwnym razie ich noszenie może być bardzo szkodliwe. Najlepiej zaopatrzyć się w nie w renomowanym sklepie ortopedycznym. Warto przy tym wiedzieć, że w niektórych punktach tego typu można wykonać bezpłatne badanie stóp.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl