Wesprzyj europejską inicjatywę obywatelską – pomóż kształtować demokrację w UE
Europejska inicjatywa obywatelska udostępniła materiały dedykowane szkołom „Demokracja UE w akcji – Też masz głos”. Celem działania jest edukacja młodych ludzi z całej Europy, jak mogą wpływać na decyzje podejmowane przez UE.
Europejska inicjatywa obywatelska udostępniła materiały dedykowane szkołom „Demokracja UE w akcji – Też masz głos”. Celem działania jest edukacja młodych ludzi z całej Europy, jak mogą wpływać na decyzje podejmowane przez UE.
Materiały zostały opracowane, aby pomóc uczniom szkół średnich poznać zalety współpracy transgranicznej i uświadomić, że mogą zgłaszać własne inicjatywy kształtujące procesy demokratyczne w całej Unii Europejskiej. Od 2012 roku zarejestrowano już 101 inicjatyw obywatelskich dotyczących różnych obszarów polityki – od ochrony środowiska, przez dobrostan zwierząt i ochronę konsumentów.
„Demokracja UE w akcji – Też masz głos – Europejska inicjatywa obywatelska”
Interaktywne materiały z zakresu EIO dla szkół mają pomóc uczniom zdobyć informacje i umiejętności, dzięki którym mogą stać się aktywnymi i zaangażowanymi obywatelami Unii. Opracowane zasoby przedstawiają cztery części tematyczne, z których każda koncentruje się na innym zagadnieniu – od bardziej ogólnych informacji o Unii Europejskiej do konkretnych tematów i działań związanych z europejską inicjatywą obywatelską. Materiały EIO dostępne są we wszystkich oficjalnych językach UE.
EIO w Polsce
Z ponad 900 organizatorów, którzy zaproponowali 101 europejskich inicjatyw obywatelskich, 38 pochodzi z Polski. W całej UE do tej pory zebrano ponad 18 milionów deklaracji poparcia, z czego około 537 000 w samej Polsce.
100. inicjatywa EIO
W kwietniu 2023 roku zarejestrowano 100. inicjatywę obywatelską Połączenie wszystkich europejskich stolic i mieszkańców siecią kolei dużej prędkości”.
Dołączyła ona do ośmiu innych inicjatyw, w ramach których obecnie zbierane są deklaracje. Nowe inicjatywy obywatelskie są nieustannie przesyłane i rejestrowane, 31 maja zarejestrowano 101. inicjatywę.
Sukces EIO: Ratujmy pszczoły i rolników! – milion deklaracji
Po zebraniu ponad miliona deklaracji inicjatywa Ratujmy pszczoły i rolników!, która była skoncentrowana na działaniach w kierunku budowania przyjaznego dla pszczół rolnictwa służącego zdrowemu środowisku otrzymała pozytywną opinię ze strony Komisji Europejskiej.
EIO wzywa do:
● Stopniowego wycofywania syntetycznych pestycydów do 2035 r.,
● Przywracania różnorodności biologicznej w rolnictwie,
● Wspierania rolników w przejściu na rolnictwo zrównoważone.
Komisja przyjmuje tę inicjatywę i uznaje jej znaczenie, zwłaszcza że powiązane ze sobą kryzysy wynikające ze zmiany klimatu, zanieczyszczenia i utraty bioróżnorodności stanowią coraz większe wyzwania dla europejskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Po uważnym rozpatrzeniu wniosku Komisja uznała, że istniejące przepisy już obejmują wiele z propozycji inicjatywy. Priorytetem jest zapewnienie terminowego przyjęcia, a następnie wdrożenia wniosków, które są obecnie negocjowane przez Parlament Europejski i Komisję. Ponad milion deklaracji poparcia dla tej inicjatywy obywatelskiej jest wyraźnym sygnałem i zachętą dla Komisji do utrzymania wysokiego poziomu ambicji wniosków.
W lipcu Komisja przedstawi odpowiedź na kolejne dwie zweryfikowane inicjatywy obywatelskie.
Kto może zaproponować inicjatywę?
Z materiałów „Demokracja UE w akcji” uczniowie dowiedzą się, jak obywatele UE mogą współpracować ze sobą, aby ich głos został usłyszany. Inicjatywy w ramach ECI mogą być proponowane przez grupy obejmujące co najmniej 7 państw członkowskich. Komisja Europejska najpierw weryfikuje inicjatywę pod kątem prawnym, a dopiero potem zezwala organizatorom na rozpoczęcie zbierania deklaracji poparcia. Kiedy władze krajowe zbiorą i zweryfikują milion deklaracji, Kolegium Komisarzy przygotowuje oficjalną odpowiedź informującą, jakie działania zostaną podjęte, a jakie nie i dlaczego.
______________________________________________________________
Materiały informacyjne dostępne we wszystkich językach UE na oficjalnej stronie internetowej Europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
Nadesłał:
PressOffice
|