Więcej drzew dla katowickiej podstawówki


Więcej drzew dla katowickiej podstawówki
2023-05-25
Szkoła podstawowa nr 15 im. Jana Pawła II przy ul. ks. Adamskiego 24 stała się jeszcze bardziej zielona –połączone siły uczniów i wolontariuszy z firmy deweloperskiej Develia posadziły na terenie placówki kilkadziesiąt drzew i krzewów.

Jak wynika z badań szwajcarskich naukowców opublikowanych w czasopiśmie „Science”, możemy ograniczyć skutki zmian klimatu poprzez zasadzenie miliarda drzew. Akcja na tak wielką skalę pomoże w neutralizowaniu ogromnych ilości dwutlenku węgla - w ciągu kilkudziesięciu lat nasadzenia będą w stanie zaabsorbować z naszej atmosfery niemal 750 miliardów ton tego zatrzymującego ciepło gazu. Liczba ta odpowiada ilości CO2 wyemitowanego przez ludzkość w ciągu ostatniego ćwierćwiecza.

Develia dołożyła do tej akcji swoją cegiełkę, sadząc na terenie szkoły podstawowej nr 15 drzewa i krzewy. Ogród zazieleniło kilkadziesiąt młodych roślin, m.in. jarzębiny, jabłonie, kasztanowce, jodły, miłorzęby oraz bzy tureckie, hortensje i powojniki. W pracach ogrodniczych pracownikom Develii towarzyszyli uczniowie, którzy wzięli również udział w specjalnych warsztatach edukacyjno-florystycznych, zorganizowanych przez ekspertów z Fundacji Dotlenieni.org. Podczas zajęć tworzyli kokedamy – wywodzące się z Japonii, oryginalne dekoracje roślinne. Ta tradycyjna sztuka sadzenia roślin w kuli ziemi i mchu, bez użycia doniczki, wywodzi się z ikebany i bonsai. Naturalne ozdoby w duchu „zero waste”, które podczas spotkania stworzyli uczniowie, posłużą im do ozdobienia szkolnych sal i własnych domów.

Akcja sadzenia roślinności jest dla firmy Develia wyrazem troski o ochronę środowiska naturalnego. Deweloper na co dzień wdraża w realizowanych inwestycjach rozwiązania mające pozytywny wpływ na otoczenie i klimat. Prowadzi też edukację ekologiczną oraz podejmuje działania mające na celu poprawę jakości życia w przestrzeni publicznej. Podobne wydarzenia odbyły się już w innych miastach, gdzie Develia prowadzi swoje inwestycje – we Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie.

Promowanie i tłumaczenie najmłodszym potrzeby ochrony środowiska jest podstawą budowania świadomego ekologicznie społeczeństwa. Wspólnie z fundacją Dotlenieni.org uczymy i pokazujemy, dlaczego każdy z nas powinien mieć na uwadze ochronę natury. Dbałość o ekosystem jest również wpisana w DNA naszej firmy. W realizowanych przez Develię inwestycjach kładziemy duży nacisk na proekologiczne rozwiązania. Ich lokalizacje dobieramy w taki sposób, aby mieszkańcy mieli łatwy dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych. Dodatkowo zazieleniamy i zadrzewiamy powierzchnie zewnętrzne naszych osiedli, instalujemy na nich panele fotowoltaiczne oraz infrastrukturę rowerową. W wybranych projektach – jak np. naszym katowickim osiedlu Ceglana Park – powstaje tężnia solankowa. Korzystanie z takich rozwiązań wzmacnia naturalną odporność mieszkańców – podkreśliła Dominika Majewska, Marketing Manager z firmy Develia S.A., organizatora akcji. 

Każde drzewo jest źródłem tlenu ponieważ pochłania rocznie około 6-7 kg CO2. Jeden hektar lasu w ciągu 24 godzin wytwarza z kolei około 700 kilogramów tlenu. Zaspokaja to dobowe zapotrzebowanie dla 2500 osób. Tereny zielone pełnią też funkcję ochronną. W upalne dni ochładzają powietrze atmosferyczne, zapewniając komfortowe warunki osobom przebywającym w ich otoczeniu. To szczególnie ważne w szkołach oraz przedszkolach, gdzie dzieci w okresie wiosenno-letnim dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu.

Develia, która w ubiegłym roku obchodziła 15-lecie działalności, to jeden z największych deweloperów w Polsce. Firma zrealizowała 41 osiedli, składających się w sumie ze 119 etapów inwestycyjnych – to ponad 16,5 tys. mieszkań o powierzchni przeszło 860 tys. m kw. Dzięki bogatemu doświadczeniu i kadrze wysokiej klasy specjalistów Develia dostarcza swoim nabywcom nieruchomości mieszkaniowe o niezmiennie najwyższej jakości. 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mskala@tauber.com.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl