Winogronowe zbiory – jesienna dawka witamin


Winogronowe zbiory – jesienna dawka witamin
2021-08-17
Początek jesieni oznacza czas zbiorów w ogrodzie. Winogrona, późne maliny, śliwy, jabłka, gruszki wkrótce zagoszczą na naszych stołach. Planując owocową ucztę koniecznie musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Przy zbieraniu dorodnych kiści winogron doskonale sprawdzi się mały sekator.

Winorośl można uprawiać w każdym ogrodzie – podstawą jest wybór odpowiedniego stanowiska i odmiany. Pnącze powinno rosnąć w miejscu ciepłym, osłoniętym od wiatru. W czasie uprawy winorośl trzeba przede wszystkim nawadniać w czasie suszy, nawozić i chronić przed chorobami oraz szkodnikami.

Ważna jest również pielęgnacja. Latem wszystkie boczne, nowe pędy skraca się nad drugim liściem powyżej kiści. Niech rozwija się tylko jedna kiść owoców na każdym młodym, bocznym pędzie. Nowe, letnie pędy, które nie wykształciły kwiatostanów, skraca się. Pozostawia się jedynie pędy, które posłużą do formowania krzewów w roku następnym. Kolejne przycinanie winorośli wykonuje się zazwyczaj w listopadzie.

Niezwykle wydajne sekatory

Do pielęgnacji winorośli, jak również do zbiorów kiści winogron przyda się mały sekator o dużej mocy cięcia. To niezbędnik dla osób, które zajmują się uprawą winorośli. Przykładem są modele z najbardziej zaawansowanej linii X-seriesTM, łączące najlepsze w swojej klasie rozwiązania technologiczne, ergonomię i wytrzymałość. Doskonale radzą sobie z usuwaniem pędów drzew owocowych, przycinaniem roślin wieloletnich oraz strzyżeniem krzewów. Dzięki nim pielęgnacja i zbiór winogron stanie się jeszcze przyjemniejsza.
Nowe sekatory X-seriesTM są wyjątkowo wytrzymałe i wydajne. Osiągają najwyższą wydajność cięcia w swojej klasie. A wszystko dzięki innowacyjnemu mechanizmowi PowerGearTM, który zwiększa siłę cięcia trzykrotnie w porównaniu do standardowych mechanizmów. Natomiast unikalna obrotowa rączka ułatwia pracę całą dłonią, zmniejszając jej obciążenie przy zachowaniu najwyższej efektywności. Ponadto, odporne na korozję ostrze pokryte powłoką, minimalizuje tarcie i zwiększa efektywność pracy, zapewniając gładkie i czyste cięcie. Dzięki ulepszonej antypoślizgowej powłoce SoftGrip™ ze strukturą 3D narzędzie wygodnie i pewnie leży w dłoniach co wpływa na bezpieczeństwo i komfort pracy. W ofercie znajdziemy sekator kowadełkowy P941 oraz dwa nożycowe P961, P921.

Dokładny termin zbioru winogrona zależy od konkretnej odmiany oraz pogody. Zazwyczaj jest to koniec września oraz październik. Winogrona na wino czy nalewkę zbiera się, gdy są już w pełni dojrzałe. Można z nich przygotować również smaczny sok, zamrozić w odpowiednich pojemniczkach. Zawierają dużo witaminy C, kwasów organicznych i mikroelementów, dlatego warto serwować je w różnej postaci przez cały rok.

Orientacyjna cena detaliczna:

- Sekator nożycowy X-series TM, L (P961) - ok. 125 zł

- Sekator nożycowy X-series TM, M (P921) - ok. 107 zł

- Sekator kowadełkowy X-series TM, L (P941) - ok. 125 zł


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ewa.lukawska@targetpr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl