Wizyta Jego Królewskiej Mości Króla Danii Fryderyka X w Polsce


Wizyta Jego Królewskiej Mości Króla Danii Fryderyka X w Polsce
2024-02-02
Jego Królewska Mość Fryderyk X, król Danii złożył w dniach 31 stycznia - 2 lutego swoją pierwszą oficjalną wizytę handlową w Polsce, podczas której przewodniczył duńskiej delegacji biznesowej składającej się z 38 firm. Efektywność energetyczna to główny temat oficjalnej wizyty.

Jego Królewską Mość podjął Prezydent RP Andrzej Duda, a w wydarzeniach organizowanych wokół wizyty udział wzięli przedstawiciele polskiego i duńskiego rządu.

Jednym z głównych obszarów zainteresowania podczas kilkudniowej wizyty była efektywność energetyczna, w czterech integralnych ze sobą sektorach – budynkach, ciepłownictwie, przemyśle i sektorze elektroenergetycznym.

W marcu br., w Parlamencie Europejskim, odbędzie się głosowanie nad przyjęciem nowelizacji Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, której zatwierdzony tekst zakłada m.in., że od 2030 roku wszystkie nowopowstające budynki będą musiały spełniać warunki zeroemisyjności. W przypadku budynków istniejących dyrektywa wymusi zwiększenie tempa renowacji, które obecnie będąc na poziomie 1% rocznie jest niewystarczające, aby osiągnąć cel neutralności sektora do roku 2050. Do roku 2030 państwa członkowskie będą miały doprowadzić do zmniejszenia zużycia energii w budynkach mieszkalnych o min. 16%, a w kolejnych 5 latach o 20-22%.

Budynki odpowiadają za 37% globalnych emisji i są niezbędnym elementem dążenia do neutralności klimatycznej Europy w 2050 roku. Dekarbonizacja tego sektora musi jednak przebiegać równolegle z modernizacją i dekarbonizacją sektora ciepłowniczego, a także elektroenergetycznego, w tym modernizacją i rozbudową sieci przesyłowych i budową nowych mocy OZE - powiedział Krisztián Mészáros, Senior Vice President Region CEE w VELUX, we wprowadzeniu do dyskusji w ramach Okrągłego Stołu ds. Efektywności Energetycznej. Tematy te były następnie poruszane przez grono ekspertów wspomnianych branż.

Poprawa efektywności energetycznej niesie za sobą szereg korzyści ekonomicznych, środowiskowych i społecznych, jak ograniczenie negatywnego wpływu na pogłębiające się zmiany klimatu, poprawa jakości powietrza zewnętrznego, likwidacja problemu ubóstwa energetycznego, zwiększenie komfortu przebywania w budynkach oraz lepszy i zdrowszy klimat wewnątrz pomieszczeń. To ostatnie zagadnienie jest niezwykle istotne, bo w budynkach spędzamy ok. 90% naszego życia. Ważne zatem, żeby były to „zdrowe budynki” - przekonywała Aleksandra Stępniak, Public Affairs Manager w VELUX Polska podczas Debaty Miejskiej, która odbyła się w ramach wizyty królewskiej. 

 Co trzeci Polak jest narażony na zagrożenia związane z klimatem wewnątrz pomieszczeń, takich jak brak światła dziennego, nadmierny hałas, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura czy wilgoć i grzyb. W Europie problem ten dotyczy niemalże 163 mln osób. Zdrowe budynki to nie tylko komfort i bezpieczeństwo, ale również niższe koszty.

Według szacunków przedstawionych w cyklicznym raporcie przygotowywanym przez Grupę VELUX “Barometr Zdrowych Domów” skumulowane korzyści z inwestowania w renowację i poprawę jakości klimatu wewnątrz pomieszczeń wyniosą dla Polski 17 mld euro do 2050 roku, dzięki oszczędnościom w sektorze opieki zdrowotnej, poprawie stanu zdrowia Polaków i zwiększenia produktywności.

Podczas Grand Finale kończącego intensywne dwa dni wizyty duńskiej delegacji odbyło się uroczyste podpisanie Ramowego Listu Intencyjnego o współpracy w ramach projektu „Champions Park”, mającego na celu promocję i kształtowanie zrównoważonych, efektywnych energetycznie i przyjaznych dla mieszkańców obszarów miejskich. Z ramienia VELUX list został podpisany przez Przemka Pokorskiego, Dyrektora Rynków Polska i Bałtyki.

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ewa.lukawska@targetpr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl