Właściwości zdrowotne aronii


Właściwości zdrowotne aronii
2018-05-01
Niepozorne czarne kuleczki, z wyglądu nieco przypominające jagody lub porzeczki, to prawdziwa kopalnia witamin.
Aronia, bo o niej mowa, wciąż pozostaje nie do końca poznana przez polaków. Jest to spory błąd i niedopatrzenie, ponieważ wartość pro zdrowotna tego owocu jest ogromna.
 
Niepozorne kuleczki
 
Aronia jest owocem wywodzącym się ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Spożywana prosto z krzaka, bez żadnego przetworzenia, nie każdemu przypadnie do gustu. Jest to spowodowane charakterystycznym smakiem aronii, który jest dość cierpki. Całe szczęście aronie można spożywać również w formie przetworzonej w postaci soków i konfitur. Jest to bardzo istotne ponieważ właściwości aronii są niebagatelne i niespożywanie jej tylko ze względu na nieprzyjemny smak, było by ogromnym marnotrawstwem jej potencjału i możliwości.
 
Zalety aronii
 
Aronia w swoim składzie posiada liczne substancje mające bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jednymi z najważniejszych są zawarte w aronii przeciwutleniacze z grupy antocyjan. Mają one potwierdzony wpływ na zahamowanie procesu utleniania się i reakcji rodnikowych w naszym organizmie. A inaczej mówiąc, zahamowują proces starzenia się. Ponad to aronia wykazuje przeciwdziałanie miażdżycy, obniżające ciśnienie i przeciwnowotworowe.
Antyoksydanty, których ogromna ilość zawarta jest w aronii mają bardzo dobry wpływ na rozwój chorób związanych ze wzrokiem. Zauważono działanie hamujące rozwój zarówno jaskry, jak i zaćmy.
 
Jak spożywać aronie?
 
Aronie można jeść w formie owoców, jednak taki sposób nie jest dla każdego ze względu na specyficzny smak tego owocu. Najczęściej spotykana forma aronii, to różnego rodzaju soki naturalne, które można kupić zarówno gotowe w sklepie, jak również przygotować samodzielnie w domu.
Sok z aronii można pić bez dodatków, najlepiej około 50 ml dziennie, lub też jako dodatek do kawy lub herbaty. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby sok z aronii był dodatkiem do różnego rodzaju ciast, deserów i innego typu słodyczy. Smak aronii doskonale pasuje jako przełamanie słodyczy.
 
Polecamy również zdrową żywność online


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Sklep ekologiczny
http://www.ekoplace24.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl