Wszystko, co warto wiedzieć o rozwodzie


2017-11-21
Rozwód to nie tylko spore emocje oraz ciężar, z którym każdy musi sobie poradzić. To również wiele kwestii formalnych, zasad prawnych oraz obowiązków, o których warto dowiedzieć się jak najwięcej jeszcze przed wizytą na sali sądowej.

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie ważne pytania związane ze sprawami rozwodowymi i dzięki temu podpowiemy państwu jak postępować oraz zachowywać się w określonych sytuacjach. Oczywiście swoją wiedzę warto uzupełnić w wybranej kancelarii adwokackiej, której specjaliści chętnie objaśnią wszystkie kwestie i zajmą się wszelkimi sprawami normalnymi w imieniu swoich klientów.


Kiedy ubiegać się o rozwód?


Rozwód to inaczej rozwiązanie ważnego związku małżeńskiego i można ubiegać się o niego w sytuacji, gdy dochodzi do trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego. Trwały i zupełny rozpad małżeństwa to jedyna przesłanka do tego, by sąd mógł wydać stosowne orzeczenie - jeżeli takowego nie stwierdzi, nie da państwu rozwodu nawet w sytuacji, gdy w małżeństwie dochodzi do zdrady czy problemu alkoholizmu/narkomanii. Sąd musi stwierdzić, że doszło do całkowitego rozpadu więzi emocjonalnych fizycznych oraz gospodarczych i sama wola rozwodu przez obie strony nie jest wystarczająca, gdy do faktycznego rozpadu małżeństwa nie doszło.


O rozwód należy ubiegać się więc wtedy, gdy jesteśmy pewni tego, że małżeństwo nie ma już racji bytu, a obu stron nie łączą jakiekolwiek związku - emocjonalne, fizyczne oraz gospodarcze.


Czego można zażądać w sprawie rozwodowej?


Warto na początku podkreślić, że sprawy rozwodowe mogą być prowadzone dwojako - bez orzeczenie o winie, a także z orzeczeniem o winie jednej ze stron. W tym drugim przypadku sąd orzeka, która ze stron jest winna rozpadowi małżeństwa, a my - jako jedna ze stron - możemy zyskać np. władzę rodzicielską, większą część wspólnego dotychczas majątku czy alimenty od winnego (byłego) małżonka.


Czy możesz nie zgodzić się na rozwód?


W zdecydowanej większości przypadków taka deklaracja nic nie daje, bo wystarczy, że małżonek wniesie pozew, udowodni, że nastąpił rozpad małżeństwa i nie ma szans na jego odratowanie, a sąd wyda stosowne orzeczenie o rozwodzie. Najważniejszy dla sądu jest fakt, że to u jednej ze stron wygasły wszelkie uczucia do małżonka i wszelkie sprzeciwy mogą jedynie doprowadzić do opóźnienia tego, co nieuniknione.


Jak poradzić sobie z formalnościami?


Oczywiście można to robić samodzielnie i wnieść pozew rozwodowy sądu okręgowego (wydział cywilny) znajdującego się w okręgu waszego wspólnego zamieszkania, jednak w większości przypadków - szczególnie jeżeli mówimy o rozwodzie z orzeczeniem o winie - lepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się w tej kwestii do specjalistów, a więc kancelarii adwokackiej. To adwokat zajmie się wszystkimi naszymi sprawami, będzie negocjował dla nas warunki z drugą stroną, a także zapewni odpowiednią reprezentację nas przed sądem. Warto więc wybrać odpowiednią kancelarię rodzinną, specjalizującą się w rozwodach, która będzie w stanie pomóc nam w naszym problemie i wesprzeć nas fachowym doradztwem oraz konkretnymi, specjalistycznymi działaniami.


Rozwód - koszty, długość trwania sprawy i inne ważne sprawy


Cały proces rozwodowy może trwać kilka miesięcy, ale również kilka lat - jeżeli sytuacja jest wyjątkowo skomplikowana. Od samego złożenia pozwu do pierwszej rozprawy sądowej mija zazwyczaj kilka tygodni. Po ogłoszeniu rozwoju, możliwe jest zarówno zachowanie nazwiska męża, jak również powrót do swojego nazwiska panieńskiego - w tym celu w ciągu trzech miesięcy od orzeczenia sądu należy złożyć stosowne podanie do urzędu stanu cywilnego. Możliwe jest również odwołanie się od wyroku sądu. Jeżeli zaś chodzi o koszty sądowe - tutaj sytuacja wygląda różnie, w zależności od tego czy proces dotyczył rozwodu bez orzekania o winie czy z orzekaniem o niej. W pierwszym przypadku koszty podzielone są między obie strony, a ich wysokość jest zależna od tego, ile zarabiają strony, natomiast w drugim przypadku wszystkie koszty sądowe ponosi winny małżonek.


Więcej informacji - http://www.kancelariarodzinnawarszawa.pl/



Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

monika_monia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl