Wynajmujesz mieszkanie? Zobacz jakie zmiany czekają Cię od nowego roku


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Wynajmujesz mieszkanie? Zobacz jakie zmiany czekają Cię od nowego roku
2023-02-08
Wynajem mieszkania to jedna z powszechnie stosowanych form dorabiania, a w przypadku nieco większych inwestycji sposób na prowadzenie całkiem intratnej działalności biznesowej. Jednak i w tym obszarze z roku na rok obserwować możemy pewne zmiany prawne i podatkowe.

Co czeka nas w 2023 roku w branży mieszkaniowej? Sprawdzamy to. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Ryczałt jako jedyna forma rozliczania wynajmu mieszkań

Pierwsza i najważniejsza dla wszystkich najemców zmiana wynika z objęcia każdego opodatkowaniem w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Warto jednak zaznaczyć, że dotyczy to wszystkich właścicieli mieszkań, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Skąd ta zmiana? Przede wszystkim ma ona na celu ujednolicenie wszelkich zasad związanych z generowaniem przychodów pochodzących z najmu, poddzierżawy, dzierżawy, podnajmu i tym podobnych. Zgodnie z brzmieniem nowych przepisów, każda osoba fizyczna, która na przestrzeni roku osiągnie przychód z wynajmu, będzie zobowiązana do opłacenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 



Odliczanie kosztów utrzymania mieszkania? W 2023 roku to już niemożliwe

Zgodnie z prawem, osoby, które wynajmując mieszkanie, zdecydowały się na opodatkowanie według skali podatkowej, mogły liczyć na sporą redukcję wartości podatku z tytułu poniesionych kosztów. Koszty te dotyczyły między innymi remontów, zakupu nowego wyposażenia czy kosztów związanych z ubezpieczeniem mieszkania. Dla wielu osób była to niezwykła okazja do zaoszczędzenia wielu tysięcy złotych, które inwestowane były w remont zakupionego mieszkania pod wynajem. Dlaczego odliczanie kosztów wraz z 2023 rokiem jest niemożliwe? Ze względu na fakt, że podstawą obliczenia ryczałtu jest przychód, który nie uwzględnia kosztów. Co to oznacza? Potencjalna strata nie zwalnia właściciela od obowiązku uiszczenia podatku. A zatem o niekorzystnej zmianie mogą mówić wszyscy Ci, którzy na przestrzeni roku zainwestują więcej środków finansowych w swoje mieszkanie, niż uzyskają tytułem czynszu. 



Obowiązujące w 2023 roku stawki ryczałtu 

Obowiązujące w nowym rok stawki ryczałtu to nowość dla tych osób, które dotychczas rozliczały się z fiskusem na zasadach ogólnych. Ze względu na fakt, że począwszy od tego roku, nie będzie to możliwe, warto poznać dwie obowiązujące stawki podatkowe. Ta oczywiście uzależniona jest bezpośrednio od poziomu generowanych przychodów. Jeśli nasz przychód z tytułu najmu w ciągu roku kalendarzowego nie przekroczy wartości 100 000 złotych, stawka wynosić będzie 8.5%. Dla tych osób, które osiągają przychód przewyższający 100 000 złotych rocznie, przewidziano stawkę ryczałtu wynoszącą 12.5%. Deklarację podatkową potwierdzającą ryczałt składa się w nieco innym terminie niż tę związaną z rozliczaniem na zasadach ogólnych. Termin mija 31 stycznia każdego roku, a deklaracja, która interesuje ryczałtowców to druk PIT-28. Przedsiębiorcy, którzy zajmują się najmem na zasadzie działalności gospodarczej, wciąż mają możliwość wyboru sposobu rozliczania się, spośród kilku rozwiązań - zasad ogólnych, podatku liniowego lub ryczałtu. 



Więcej szczegółowych informacji o rozliczaniu się z tytułu wynajmu mieszkania uzyskasz na stronie internetowej warszawskiego biura nieruchomości Cosmopolitan.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl