Zakończenie sezonu nad Wisłą. Dzielnica Wisła podsumowuje lato 2022


2022-10-04
Pełen atrakcji, ciekawych wydarzeń i spotkań z tradycją – taki właśnie był sezon letni 2022 w Dzielnicy Wisła. Od maja warszawiacy oraz goście licznie odwiedzający stolicę, mogli skorzystać z szeregu inicjatyw, rejsów, wydarzeń kulturalnych, czy warsztatów.

Rzuć wszystko i chodź nad Wisłę

Jeszcze nie tak dawno Dzielnica Wisła świętowała Dzień Różnorodności Kulturowej, rozpoczynającysezon 2022, a już teraz podsumowuje to, co udało się zrealizować w ciągu ostatnich miesięcy. Przez całe lato mieszkańcy oraz turyści mogli planować swój wolny czas, korzystając z szerokiej oferty Dzielnicy Wisła. Osoby, które lubią aktywnie spędzać czas na wodzie, mogły wybrać się na bezpłatny spływ kajakowy albo rejs w ramach budżetu obywatelskiego. Od początku maja i jeszcze do końca października organizowane są rejsy Stołecznej Żeglugi Pasażerskiej na pokładach ponad 40 łodzi – tradycyjnych, drewnianych batów, szkut, pychówek, ale także bardziej współczesnych jednostek, jak katamarany, eko i motołódki. Uroki Wisły można było także podziwiać dzięki przeprawom promowym Warszawskich Linii Turystycznych oraz rejsów statkiem do Serocka z przystani przy warszawskim Żeraniu. 

Nad komfortem wypoczynku przez cały sezon czuwali Warszawscy Plażowi – codziennie przez całewakacje na nadwiślańskich plażach, bulwarze gen. Pattona oraz w Pawilonie Edukacyjnym Kamień można było wypożyczyć leżaki, książki, sprzęt sportowy, a także zasięgnąć informacji o ciekawych wydarzeniach i wiślanej przyrodzie. Z leżaków Dzielnicy Wisła skorzystało co najmniej 41 tys. osób.  Rodzinny relaks nad Wisłą umilały także weekendowe animacje i występy muzyków Sinfonii Varsovii. 

Zorganizowanym działaniom towarzyszyła kampania edukacyjna, która w tym roku koncentrowała się na historii i tradycjach nadwiślańskiego Urzecza, tworząc jedyny w swoim rodzaju remix starego z nowym – re/Wisłę. Efekty można było obserwować w mediach społecznościowych na kanałach Dzielnicy Wisła, ale także w terenie. Mieszkańcy mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat Wisły w grze rozszerzonej rzeczywistości czy też wziąć udział w spacerze varsavianistycznym PoWarszawsku. Warto również zaznaczyć, że Dzielnica Wisła nie boi się wyzwań i w swojej komunikacji wykorzystała popularny w ostatnim czasie wśród młodego pokolenia – TikTok. To tam zachęcała nastolatków do dbania o Wisłę i angażowania się w podejmowane inicjatywy. 

Nadwiślański Kamień

Przez cały sezon warszawiacy i warszawianki chętnie odwiedzali także nieformalny ratusz Dzielnicy Wisła, czyli Pawilon Edukacyjny Kamień. Co weekend odbywały się w nim warsztaty przyrodnicze i rękodzielnicze oraz spacery przybliżające walory i piękno obszaru Natura 2000 obejmującego cały warszawski odcinek Wisły. Spragnionych kultury Dzielnica Wisła zapraszała na koncerty, przedstawienia teatralne i wystawy. Za to w tygodniu, w Kamieniu odbywały się zajęcia dla dzieci na temat nadwiślańskiej fauny i flory. Z letnich klas skorzystało ponad 700 uczniów z warszawskich szkół i przedszkoli.

Święto Wisły

W tym roku zorganizowaliśmy również 14. edycję Święta Wisły, czyli wielkiego wydarzenia królowej polskich rzek. 3 września Dzielnica Wisła przygotowała dla warszawianek i warszawiaków szereg atrakcji z urzeczańskim motywem przewodnim. Rejsy tradycyjnymi łodziami, flisackie miasteczko na wyspie Poniatówka, gdzie czekały mieszkańców pokazy i warsztaty rzecznego rzemiosła, urzeczański kociołek z niepowtarzalnym barszczem, wspólne budowanie łódki pychówki i przepiękna panorama Warszawy z perspektywy środka rzeki. Przez cały dzień Święto Wisły celebrowało ponad 1500 osób. A wieczorem, tradycyjnie, odbyła się parada stołecznej żeglugi wiślanej i niepowtarzalny widok przystrojonych łodzi płynących w szyku wzdłuż Wisły. Zwieńczeniem Święta były dwa wyjątkowekoncerty – fortepianowy recital Alch3mika na plaży Rusałka oraz występ Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II w Pawilonie Edukacyjnym Kamień. 

 

- W tym sezonie mieliśmy wiele powodów do wspólnych spotkań i świętowania. Swoją uwagę koncentrowaliśmy nie tylko na rekreacji i zabawie, ale także uczyliśmy się, jak ważna jest dbałość o nasz największy skarb – Wisłę. Żeglowaliśmy, uczestniczyliśmy w wydarzeniach kulturalnych i sportowych, spotykaliśmy się na bulwarach i plażach, ale zawsze podkreślaliśmy, że Dzielnica Wisła jest naszym wspólnym domem. Dbając o rzekę i czerpiąc z tradycji, możemy dalej ją rozwijać, ciesząc się nią co sezon coraz bardziej – mówi Magdalena Młochowska, Dyrektorka Koordynatorka ds. zielonej Warszawy. 

 

Wrześniowa akcja sprzątania świata

Dzielnica Wisła to przede wszystkim cenny obszar Natura 2000 i miejsce o unikatowej w skali Europy różnorodności biologicznej. Mając na uwadze troskę o ten niezwykły obszar, zorganizowaliśmy 4 akcje sprzątania nawiślańskich brzegów #CzystoNadWisłą, w których wzięło udział łącznie 500 osób. Ostatnia z nich odbyła się 17 września podczas Międzynarodowego Dnia Sprzątania Świata / World Cleanup Day. Ochotnicy w ramach podziękowania otrzymali m.in. plakaty z tegorocznymi grafikami wiślanymi autorstwa Oli Jasionowskiej. 

- Prowadzimy szereg akcji w ramach zielonego wolontariatu nad Wisłą i również sami dbamy o czystość, codziennie opróżniając kosze. Tylko w tym sezonie zaangażowaliśmy do współpracy kilkanaście firm i organizacji, które nie tylko zebrały setki kilogramów śmieci, ale brały także udział w wysiewaniu łąk, odświeżaniu elementów małej architektury, skonstruowały tymczasowe siedziska czy zbierały śmieci z kajaków i łodzi. Udało się zainicjować i skoordynować ponad 20 wspólnych oddolnych akcji przeprowadzonych na terenie całego warszawskiego odcinka Wisły – mówi Jan Piotrowski, Pełnomocnik Prezydenta m.s. Warszawy ds. Wisły. 

Zakończenie lata podczas Równonocy 

Ostatnim wydarzeniem w sezonie było wspólne pożegnanie lata w słowiańskim stylu. 23 września na plaży Saskiej warszawiacy spotkali się na ognisku połączonym z pleceniem tradycyjnych wianków oraz koncertem dawnych pieśni w wykonaniu zespołu Z LASU.  To jednak nie wszystko, główny punkt programu odbył się na wodzie.  Rejs drewnianymi, tradycyjnymi łodziami z brzegu plaży do Portu Czerniakowskiego zakończył się wyjątkowym koncertem. Przy blasku księżyca, na Czarnej Barce wystąpiła LUNA, którą ponad 150 osób podziwiało z pokładów łodzi oraz z brzegów portu. 

Przez cały sezon, jak co roku, bezpłatną wiślaną ofertę dla warszawianek i warszawiaków tworzyły różne jednostki miasta, ale też organizacje pozarządowe, instytucje kultury, podmioty komercyjne i indywidualne osoby działające na rzecz Wisły. Wszystkim serdecznie dziękujemy i do zobaczenia #nadWisłą. 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MateuszG

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl