Zasady właściwego pobrania moczu do badania laboratoryjnego


Zasady właściwego pobrania moczu do badania laboratoryjnego
2018-12-26
Nikogo nie powinno dziwić, jeśli podczas wizyty u lekarza ten zleci nam badanie moczu. Jest to podstawowe badanie zaraz po morfologii krwi. Wbrew pozorom pobranie moczu nie jest to tak proste, jak niektórym się wydaje.

Nikogo nie powinno dziwić, jeśli podczas wizyty u lekarza ten zleci nam badanie moczu. Jest to podstawowe badanie zaraz po morfologii krwi. Wbrew pozorom pobranie moczu nie jest to tak proste, jak niektórym się wydaje.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Pojemnik na mocz

Mocz do badania dostarczamy w specjalnych pojemnikach. Takie pojemniki znajdziemy w każdej aptece, ich koszt nie jest wysoki, czasami nawet nie przekracza złotówki, pojemność to zazwyczaj 100 - 120 mililitrów. Pojemnik na mocz znajdziemy w dwóch wariantach: sterylny i niesterylny. Fizycznie pojemniki wyglądają tak samo. Sterylne pojemniki zapakowane są dodatkowo w folię, używa się ich w przypadku posiewu, gdy podejrzewa się zakażenie dróg moczowych, a także u kobiet w ciąży. Sterylny pojemnik jest jałowy. Nie możemy dotykać jego wewnętrznych ścian, podobnie nie możemy dotykać dolnej ściany wieczka, po otwarciu pojemnika wieczko kładziemy dolną stroną do góry. Sterylnego pojemnika nie można też otwierać wcześniej niż w momencie pobrania moczu. Podobne zasady obowiązują w przypadku pojemnika niesterylnego.



Pobranie próbki

Próbkę moczu pobieramy rano. Uznaje się, że taki mocz ma najwięcej składników. Przed pobraniem próbki należy starannie umyć narządy płciowe. Najlepiej jest to wykonać za pomocą mydła, a wytrzeć się papierowym ręcznikiem jednorazowym. Przed pobraniem moczu dokładnie myjemy również dłonie. Pobieramy mocz ze środkowego strumienia. Pierwszą partię moczu oddajemy do muszli klozetowej, dopiero następna do pojemnika, końcową ponownie do toalety. Pierwsza partia zawiera bakterie, które gromadzą się w cewce moczowej, dlatego nie nadaje się do badania. Przyjmuje się, że ilość oddanej próbki powinna mieścić się w przedziale 50 - 100 mililitrów, w praktyce jest to ok. połowa pojemnika. Po pobraniu próbki zamykamy szczelnie pojemnik na mocz i podpisujemy go imieniem oraz nazwiskiem, a także datą.



Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do pobrania moczu dotyczą głównie kobiet. Nie należy oddawać moczu podczas miesiączki, bezpośrednio przed nią oraz po niej.



Dostarczenie próbki

Po pobraniu moczu należy jak najszybciej próbkę dostarczyć do laboratorium czy ośrodka zdrowia. Najlepiej, jeśli zrobimy to maksymalnie od dwóch do trzech godzin od momentu pobrania próbki. Z każdą minutą od jej pobrania mocz traci swoje składniki. Jeśli bezpośrednio po pobraniu próbki nie udajemy się do punktu gdzie będziemy ją oddawać, to dobrze jest umieścić pojemnik w lodówce.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl