Zdalne hakowanie samochodów za pomocą numeru VIN


Zdalne hakowanie samochodów za pomocą numeru VIN
2022-12-08
Aplikacja mobilna w samochodzie może być furtką dla hakerów - ostrzegają specjaliści od bezpieczeństwa. Sam Curry, niezależny badacz, znalazł luki w oprogramowaniu wykorzystywanym przez kilku producentów samochodów.

Sam Curry zademonstrował w jaki sposób cyberprzestępcy przejmują kontrolę nad pojazdami i zdalnie je odblokowują lub blokują, włączając lub wyłączając silnik bądź używać klaksonu. W serii tweetów Curry zademonstrował, w jaki sposób wykorzystał luki w aplikacji Hyundai i interfejsie API, aby ominąć kontrole autoryzacji. Znając tylko adres e-mail jego właściciela udało mu się przejąć jego konto. Później okazało się, że na to samo ryzyko są narażeni użytkownicy samochodów Genesis.

 

Sam Curry, zachęcony wcześniejszymi odkryciami, zaczął badać luki w zabezpieczeniach dotyczące innych producentów – szczególnie korzystających z platformy telematycznej SiriusXM Connected Vehicle Services. Okazało się, że posługując się używaną wcześniej techniką można było zdalnie zatrzymywać lub uruchamiać auta, migać reflektorami lub trąbić klaksonem, a także wydobyć bez upoważnienia dane osobowe właściciela (nazwisko, numer telefonu, adres i informacje o samochodzie).

 

Wywołania API dla usług telematycznych działały, nawet jeśli użytkownik nie miał już aktywnej subskrypcji SiriusXM. Sam Curry zauważył, że może dowolnie rejestrować lub wyrejestrowywać właścicieli pojazdów z usługi.

 

-                     Aplikacje z założenia mają ułatwiać życie kierowcom i wielu przypadkach tak się dzieje. Niestety, stały się one też celem ataków hakerów. Wszystko wskazuje na to, że problem ten będzie narastał. W związku z tym należy uczulić zarówno dostawców aplikacji, jak i producentów aut, aby podchodzili z należytą uwagę do kwestii bezpieczeństwa. Poza tym właściciele samochodów czasami nadmiernie ekscytują się możliwością zdalnej kontroli nad samochodami za pomocą różnego rodzaju programów, nie przywiązując należytej uwagi do kwestii bezpieczeństwa.- mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender.

 

Warto podkreślić, że Sam Curry poinformował producentów o lukach w zabezpieczeniach przed upublicznieniem informacji.  Natomiast rzecznik Hyundaia zapewnił, że nie odnotowano żadnych przypadków włamań, poza tymi ujawnionymi przez badaczy bezpieczeństwa.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl  


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Marken

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl