Zdrowe Ściany – system tynków i szpachli wapiennych firmy OPTOLITH


2023-03-20
System "Zdrowe Ściany" firmy OPTOLITH został stworzony z myślą o osobach zwracających uwagę i dbających o prozdrowotne właściwości materiałów i rozwiązań stosowanych w pomieszczeniach mieszkalnych. Podstawą tego systemu są tynki i szpachle wapienne Optomur Calith.

Rozwiązanie marki OPTOLITH w zakresie najwyższej jakości tynków wapiennych obejmuje: lekki tynk wyrównawczo-podkładowy Optomur Calith Light, tynk powierzchniowy Optomur Calith Classic, oraz szpachlę Optomur Calith Top. Ściany wykończone tynkami Optomur Calith oprócz wysokiej estetyki powierzchni, stanowią wytrzymałą i dobrze przyczepną warstwę pod dalsze wykańczanie np. poprzez przemalowanie systemową farbą Optomal Mineralin. Tynki wapienne firmy OPTOLITH wykonane w systemie „Zdrowe Ściany”, poprzez swoją otwartość na dyfuzję oraz odporność na porażenie mikrobiologiczne zapewniają przyjazny dla człowieka mikroklimat i pozytywnie wpływają na komfort użytkowana pomieszczeń, w których zostały zastosowane.

TOP szpachla - Optomur Calith Top

Optomur Calith Top marki OPTOLITH jest fabrycznie przygotowaną mieszanką wyselekcjonowanych kruszyw, wapna, środków poprawiających wiązanie oraz przyczepność i niewielkiej ilości cementu. Ta idealnie biała szpachla przeznaczona jest do użycia wewnątrz budynków, bez względu na wilgotność pomieszczeń. Optomur Calith Top stosuje się w systemie „Zdrowe Ściany” jako wykończeniową warstwę wierzchnią, a oprócz tego może być stosowany pozasystemowo jako cienkowarstwowy tynk lub szpachla do wykańczania na gładko powierzchni tynków cementowo-wapiennych, cementowych i wapiennych. Charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża, długim czasem obróbki oraz delikatną, drobnoziarnistą, gładką strukturą powierzchni, pozwalającą na uzyskanie najwyższej jakości podłoża pod malowanie. Materiał posiada uziarnienie 0,3 mm i można go aplikować w warstwach o grubości 1-4 mm, zarówno na sufity, jak i na ściany. Do wypełniania większych nierówności zaleca się użyć zaprawy Calith Top lub Calith Light.

A jak stosować Optomur Calith Top marki OPTOLITH? Zawartość worka mieszamy z około 6,0 – 6,5 litrami wody w mieszalniku lub przy pomocy mieszadła, aż do powstania jednolitej, nie zawierającej grudek konsystencji. Agregatem lub stalową kielnią nanosimy materiał na ścianę i wyrównujemy łatą tynkarską. Po wstępnym związaniu zacieramy pacą z gąbki, filcu lub styropianu. Uwaga, produktu nie gładzimy pacą stalową - nie blichujemy! Materiał, oprócz drobnych poprawek, nie jest przeznaczony do szlifowania.

Maszynowy, lekki tynk wapienny – Optomur Calith Light

Optomur Calith Light to superlekki (poniżej 1100 kg/m3) tynk wapienny na bazie wyselekcjonowanych kruszyw, wapna hydratyzowanego, cementu oraz dodatków modyfikujących, przeznaczony do zastosowania we wnętrzach. Jego głównymi zaletami jest biały kolor i wyraźna, ale delikatna struktura. Szczególnie polecany jest do tynkowania ścian z materiałów chłonnych. Nie wymaga gruntowania. W przypadku ścian wykonanych z niewielką dokładnością, świetnie nadaje się do niwelowania nierówności.

Tynk przeznaczony do obróbki maszynowej, choć w przypadku małych powierzchni, może być nakładany ręcznie. Charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością i łatwą obróbką. Przeznaczony głównie na podłoża o dużej chłonności - ściany z betonu komórkowego lub cegły silikatowej. Jeżeli podłoże jest jednorodnie chłonne, nie wymaga gruntowania. Dzięki doskonałej plastyczności i pompowalności, łatwo go nanosić bez strat materiałowych. Charakteryzuję się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża, długim czasem obróbki i delikatną wyraźną strukturą. Bardzo lekki w obróbce, umożliwia tynkowanie powierzchni poziomych i pionowych. Zalecana grubość warstwy to 15 mm do 25 mm, ale miejscowo można zejść do 8 mm. Przy grubości przekraczającej 25 mm lub przy bardzo chłonnym podłożu, zaleca się nałożenie tynku w dwóch warstwach.

W przypadku aplikacji, zawartość worka 25 kg Optomur Calith Light mieszamy z około 5,6 - 6,1 l wody w mieszalniku lub przy pomocy mieszadła, aż do powstania jednolitej, nie zawierającej grudek konsystencji. Agregatem lub stalową kielnią nanosimy materiał na ścianę i równamy łatą tynkarską. Po wstępnym związaniu, zacieramy pacą z gąbki lub filcu. Nie gładzimy pacą stalową, czyli nie blichujemy.

Optomur Calith Classic

Optomur Calith Classic marki OPTOLITH to biały tynk wapienny przeznaczony do uzyskiwania wyraźnej, ale delikatnej struktury. Świetnie nadaje się do niwelowania nierówności w przypadku ścian wykonanych z umiarkowaną dokładnością. Charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża, długim czasem obróbki oraz uziarnieniem na poziomie 0,6 mm.

Materiał umożliwia tynkowanie powierzchni poziomych i pionowych. Tynk sprawdza się w przypadku ścian murowanych, stropów, słupów i ścian działowych. Spełnia wymagania klasy GP CS I zgodnie z normą „Zaprawa tynkarska ogólnego przeznaczenia do wewnątrz”. Produkt można wykorzystywać do prac remontowych, a do wypełniania większych ubytków, zaleca się użyć Optomur Calith Light lub zaprawy do wypełniania ubytków z grupy Optoplan.

Podczas aplikacji, zawartość worka mieszamy z około 5,5 - 6,0 (0,6mm) litrami wody w mieszalniku lub przy pomocy mieszadła, aż do powstania jednolitej, nie zawierającej grudek konsystencji. Agregatem lub stalową kielnią nanosimy materiał na ścianę i wyrównujemy łatą tynkarską. Po wstępnym związaniu zacieramy pacą z gąbki, filcu lub styropianu. Produktu nie gładzimy pacą stalową, czyli nie blichujemy.

Wszystkie trzy produkty z serii Optomur Calith oraz silikatowa farba wewnętrzna Optomal Mineralin należą do systemu Zdrowe Ściany. Stanowi on alternatywę dla powszechnie stosowanych tynków gipsowych, dbając o prawidłowy mikroklimat domu dzięki naturalnej regulacji poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Innowacyjność systemu Zdrowe Ściany została doceniona przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej oraz Business Center Club - otrzymując Medal Europejski.  

Wysokiej jakości szpachla oraz maszynowe tynki wapienne Optomur Calith – Top, Classic i Light, przeznaczone są do wykańczania podłoży. Będąc otwartymi dyfuzyjnie i odpornymi na rozwój grzybów i pleśni regulują mikroklimat wnętrza i działają prozdrowotnie.

Optomur Calith Top marki OPTOLITH

Cena: 75,00 zł/25 kg

Optomur Calith Light marki OPTOLITH

Cena: 62,50 zł/25 kg

Optomur Calith Classic marki OPTOLITH

Cena: 50,00 zł/25 kg

Producent: Hufgard Optolith Bauprodukte Polska Sp. z o. o.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

GUTPR
http://www.gutpr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl