4 dni muzyki filmowej w Bielsku-Białej


2011-10-04
Od 5 do 8 października br. w Bielsku-Białej potrwa prawdziwa muzyczna uczta dla miłośników muzyki filmowej – Festiwal Kompozytorów Polskich. W czasie festiwalu wystąpią m.in. Iwona Hossa z towarzyszeniem Sinfonia Varsovia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego.
Tegoroczne dni festiwalowe wypełni polska muzyka filmowa. Podczas koncertów rozbrzmiewać będą kompozycje m.in. Jana A.P. Kaczmarka, Wojciecha Kilara, Krzesimira Dębskiego, Andrzeja Kurylewicza. Będzie można usłyszeć muzykę do filmów: „Marzyciel”, „Wojna i pokój”, „Ziemia Obiecana”, „Pan Tadeusz”, „Dracula”. Wszystkie koncerty odbywać się będą w Bielskim Centrum Kultury.
Festiwal to okazja do pełniejszego poznania twórczości polskich autorów muzyki filmowej i odkrycia na nowo kompozycji znanych z kina i telewizji – mówi Jerzy Pieszka, Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej – To również okazja do spotkania z wybitnymi kompozytorami: z Janem A.P. Kaczmarkiem– laureatem Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”, Wojciechem Kilarem – autorem muzyki do kilkudziesięciu dzieł polskiej i światowej kinematografii oraz Krzysztofem Pendereckim – wybitnym kompozytorem i dyrygentem.
W tym roku przygotowano także specjalny koncert dla dzieci, który odbędzie się w Państwowej Szkole Muzycznej. W jego trakcie wykonane zostaną m.in. utwory, które stanowiły ilustrację muzyczną do popularnych kreskówek powstałych w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych: „Bolka i Lolka”, „Zaczarowanego ołówka” i „Proszę słonia”. Podczas koncertu będzie także okazja przypomnieć sobie kompozycje Zenona Kowalowskiego z „Przygód Reksia” oraz Tadeusza Kocyby z filmu „U zbójców”.

Festiwal Kompozytorów Polskich na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń artystycznych w Bielsku-Białej oraz stał się przedsięwzięciem artystycznym o renomie wykraczającej poza granice województwa śląskiego.

- Obecna pozycja Festiwalu Kompozytorów Polskich to w dużej mierze zasługa świętej pamięci profesora Henryka Mikołaja Góreckiego, który od samego początku mu patronował i był jego dobrym duchem – dodaje Jerzy Pieszka – Jest to pierwsza edycja festiwalu bez jego patrona. Mimo to pozostaje on w naszej pamięci i w naszych sercach. Dlatego też tegoroczna XVI edycja festiwalu poświęcona jest właśnie pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego.

By uczcić kompozytora, 5 października w Kościele Maksymiliana Kolbe zabrzmi III Symfonia „Symfonia Pieśni Żałosnych”. Tym razem utwór ten zagrają filharmonicy Sinfonii Varsovii, których poprowadzi znakomity kompozytor, przyjaciel Henryka Mikołaja Góreckiego – prof. Krzysztof Penderecki.

Więcej informacji o festiwalu oraz jego dokładny program na stronie www.fkpbb.pl.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

i.ozaist

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl