6 porad, jak poprawić swoje kwalifikacje w czasie kryzysu


6 porad, jak poprawić swoje kwalifikacje w czasie kryzysu
2020-05-05
W związku z kryzysem gospodarczym specjaliści z różnych dziedzin obawiają się obniżki pensji lub utraty pracy.

Jednoczesny brak możliwości swobodnego wychodzenia z domu sprawia, że wielu z nich wykorzystuje obecny czas, by wreszcie zrealizować od dawna planowane działania związane z rozwojem zawodowym i osobistym.

Ogromna liczba darmowych źródeł wiedzy sprawia, że podnoszenie kwalifikacji nie wymaga obecnie znacznych środków finansowych, a jedynie czasu i chęci. Tak szeroki wybór może jednak utrudnić nam decyzję. Jakie działania warto podjąć, by poprawić swoją sytuację na rynku pracy i z jakich źródeł najlepiej skorzystać?

Zacznij od lektury serwisów branżowych

Bez względu na to, czy pracujesz w finansach, marketingu czy produkcji, w sieci odnajdziesz interesujące portale, które pozwolą na bieżąco śledzić rozwój własnej branży. Dzięki nim pogłębisz wiedzę na temat funkcjonowania przedsiębiorstw i pozostaniesz na bieżąco z wpływem sytuacji gospodarczej na branżę. Dowiesz się też jakie kompetencje będą najbardziej kluczowe w Twojej branży i w jakie działania najlepiej zainwestować czas przeznaczony na rozwój osobisty. I tak na przykład programiści Java mogą wykorzystać obecny czas na naukę programowania w coraz popularniejszym języku Scala, a marketerzy – na zapoznanie się z możliwościami platformy TikTok 

Przeczytaj pozycje książkowe, które uczą rozwijać kompetencje miękkie

Zarządzanie ludźmi, komunikacja, negocjacje czy inteligencja emocjonalna – wszystkie te obszary spychamy zazwyczaj na drugi plan, koncentrując się na bardziej tzw. kompetencjach twardych czy umiejętnościach technicznych. Czas nadrobić zaległości. Warto pamiętać, że kompetencje miękkie mają znaczenie na każdym stanowisku i w każdej branży. W wielu wypadkach to również one decydują o możliwości awansu, zwłaszcza w wypadku stanowisk managerskich. Ciekawą pozycją na start jest „Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację”, której autor, Daniel H. Pink tłumaczy jak motywować siebie i innych, lub „Z wielką odwagą” autorki Brene Brown, która tłumaczy jak mądrze zadbać o emocje własne i tych, którzy nas otaczają. Obie książki napisane są w oparciu o wyniki badań naukowych.

Skorzystaj z darmowych kursów dostępnych w internecie

Dostępne w sieci materiały pozwalają lepiej zapoznać się z narzędziami pracy online, których znajomość stanowi dziś przewagę na rynku pracy. Skorzystać można więc zarówno z kursów przygotowanych przez firmy takie jak Google (Internetowe Rewolucje), czy Facebook (Facebook Blueprint). W sieci znajdziesz też sporo darmowych webinarów i kursów wideo poświęconych różnej tematyce. Wiele z nich promowanych jest przez większe platformy e-learningowe lub autorów webinarów za pomocą mediów społecznościowych. – Wybierając konkretną sesję warto sprawdzić kto będzie ją prowadził i jakie posiada doświadczenie – zazwyczaj łatwość przekazywania wiedzy jest umiejętnością nabytą z czasem, dlatego też rekomenduję webinary oferowane przez doświadczonych trenerów. Koniecznie zapewnijmy sobie komfortowe warunki uczestnictwa i skupmy całą swoją uwagę na prezentowanych treściach. By w pełni skorzystać z sesji, musimy potraktować ją jak normalne szkolenie. Należy wyłączyć wszelkie inne programy na komputerze i przez cały czas trwania sesji nie odrywać się od monitorawyjaśnia Kasia Tang, Trener z obszaru rekrutacji i social media.

Popraw swój angielski lub zacznij naukę kolejnego języka

Możesz w tym celu znów skorzystać z nowych technologii. Babbel oferuje ciekawe rozwiązanie za sprawą aplikacji, za pomocą której możesz codziennie poznawać nowe języki obce. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwo będzie podtrzymać entuzjazm do nauki, każdego dnia poznając nowe słówka i przydatne sformułowania. Babbel dzięki specjalnej metodzie pozwala szybko rozpocząć mówić, a jeśli nie zaczynasz od zera – poczuć znaczącą różnicę w łatwości wypowiadania się. Lepszy angielski to z kolei dostęp do jeszcze większej ilości darmowych materiałów do nauki oraz większe szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

Postaw na networking

Wiele osób uważa, że nawiązywanie kontaktów biznesowych to zajęcie dla osób aktywnie szukających pracy lub… sprzedawców. Tymczasem każdy profesjonalista powinien zadbać o budowanie sieci kontaktów na co dzień. Możliwość porozmawiania na tematy zawodowe z osobami z branży pozwala podnosić kwalifikacje i być na bieżąco z nowinkami z Polski i zagranicy. Portale networkingowe stanowią też wartościowe źródło informacji o wspomnianych wcześniej darmowych kursach i webinarach – warto więc zajrzeć na LinkedIn czy skorzystać z licznych i bardzo aktywnych grup branżowych na Facebooku

Ucz się zdobywać pracę

Pisanie CV, tworzenie profilu na LinkedIn czy GoldenLine, odpowiadanie na pytania o doświadczenie czy pytania behawioralne – to wszystko umiejętności, które kształcimy latami. Dbając o te obszary zwiększamy swoje szanse na pozytywne przejście procesu rekrutacji lub starając się o awans. Warto więc wykorzystać obecny czas na pogłębienie swojej wiedzy na temat tego, jak wygląda proces rekrutacji oraz przygotowanie się do udziału w nim teraz lub w przyszłości. Dodatkowe zadanie na ten czas to aktualizacja profilu na profesjonalnych portalach społecznościowych.

Decydując się na konkretne działania, warto wcześniej zadać sobie pytanie o to, jakie kompetencje będą miały największy wpływ na nasze życie zawodowe. Zidentyfikowanie najbardziej kluczowych kompetencji, odpowiedni dobór działań i przede wszystkim konsekwencja w ich podejmowaniu będzie kluczem do sukcesu dla specjalistów z każdej branży. 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

dotPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl