Auto na wodę? Po Polsce jeździ już 40 pojazdów z taką instalacją


Auto na wodę? Po Polsce jeździ już 40 pojazdów z taką instalacją
2012-09-29
Jan Gulak z Kielc kilka lat temu przerobił swojego Mercedesa W124 - auto zużywa 35 procent ropy i 65 procent... wody.

Pomysł pana Gulaka nie jest nowy. Już pod koniec grudnia 2005 roku uzyskał na niego patent.

- Zbiornik z deszczówką, która zawiera mniej kamienia niż zwykłą woda, umieściłem na siedzeniu pasażera. Stamtąd przechodzi rurką, która dochodzi do kolektora wydechowego. Tam zostaje ona ogrzana do około 150-160 stopni i zamienia się w parę wodną. Ona z kolei przechodzi dalej miedzianymi rurkami do kolektora ssącego i stamtąd dostaje się wprost do komory spalania – wyjaśnia budowę instalacji kielecki konstruktor.

Podczas wybuchu paliwa, dochodzi do rozbicia pary wodnej na wodór i tlen, które są wybuchową mieszaniną.

W używanym przez pomysłowego kielczanina Mercedesie W124 z 1986 roku instalacja na wodę działa już od 2003 roku. – Auto ma 2.5 litrowy silnik Diesla i przejechane ponad 600 tysięcy kilometrów, z czego 70 tysięcy „na wodzie" - dodaje.

Jan Gulak, z wykształcenia doktor prawa, próbuje zainteresować swoim wynalazkiem polskie ministerstwa, pisał list nawet do premiera Donalda Tuska. Jak na razie odzew z państwowych instytucji jest znikomy.

Nie przeszkadza to jednak zwykłym obywatelom dokonywać usprawnień w swoich autach. – Po Polsce jeździ około 40 pojazdów z instalacją mego pomysłu. Ostatnio byli chętni z Warszawy. Oprócz samochodów z silnikiem wysokoprężnym jest też kilka na benzynę, ale w tych drugich trzeba trochę poczekać, aż dobrze rozgrzeje się silnik, aby instalacja pracowała poprawnie – twierdzi Jan Gulak.

Obecnie w fazie rozruchu instalacji jest kolejne auto, którego właścicielem jest mechanik samochodowy z kieleckiego Zalesia. 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Rafal

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~a:g:, 2013-01-09 22:21:31

    Tacy ludzie to przyszlosc dla calego swiata bo chca pomagac innym a nie czerpac z nich korzysci


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl