Badanie moczu - kiedy warto je zrobić?


2019-04-19
Badanie moczu wraz z morfologią jest bardzo popularnym, tanim i często przeprowadzanym badaniem diagnostycznym. Na pewno wykonywałeś je w swoim życiu nie raz - a jeśli nie, koniecznie je zrób. Dlaczego? Ponieważ z badania moczu można wyczytać bardzo wiele. Dowiedz się, więcej.

Kiedy lekarz zleci badanie moczu?

Badanie to zostanie ci zlecone zwykle wtedy, gdy masz objawy infekcji układu moczowego, a należą do nich: ból czy pieczenie przy oddawaniu moczu, zmiana koloru lub zapachu moczu, krew w moczu, trudności w jego oddawaniu, a także gorączka czy ból nerek. Na podstawie badania moczu lekarz jest w stanie potwierdzić infekcję i określić jej charakter. Może on również zlecić badania dodatkowe takie, jak morfologia czy posiew moczu, a następnie przepisać odpowiednie leki. Po kuracji, badanie moczu przeprowadzane jest kolejny raz w celu skontrolowania skuteczności leczenia. Badanie moczu może być zlecane również w celu monitorowania pracy nerek, wątroby czy nadciśnienia tętniczego. Ponadto każdy z nas powinien wykonywać je profilaktycznie raz do roku.

Jak pobrać mocz do badania?

W celu pobrania materiału do badania należy zaopatrzyć się w aptece w specjalny pojemnik na mocz. Mocz najlepiej pobrać rano, po nocnym odpoczynku. Najpierw należy umyć dokładnie ręce i okolice cewki moczowej, a następnie pobrać mocz ze środkowego strumienia - oznacza to, że pierwszą porcję moczu oddajemy do toalety, a następnie zapełniamy nim pojemniczek do około połowy. Taką próbkę należy dostarczyć do laboratorium jak najszybciej, najlepiej w ciągu 2 godzin. Jeśli lekarz zlecił nam posiew moczu, musimy zakupić specjalny, jałowy pojemnik na mocz.

Co określa badanie moczu?

W pierwszej kolejności diagnosta ocenia barwę, przejrzystość, ciężar właściwy i pH moczu. Nieprawidłowości tych parametrów mogą świadczyć np. o odwodnieniu, a zmiana koloru może być skutkiem zarówno spożywanych pokarmów, jak i groźnych chorób.

Kolejnymi określanymi właściwościami moczu jest zawartość w nim różnych substancji. Białko w moczu może świadczyć o chorobie nerek, nadciśnieniu czy nowotworach, a obecność ciał ketonowych - o źle kontrolowanej cukrzycy lub nieprawidłowej diecie. W moczu nie powinno być również krwinek czerwonych, leukocytów ani bakterii - ich obecność może wskazywać na zakażenia pęcherza moczowego lub nerek. Wałeczki w moczu świadczą o uszkodzeniu nerek, a kryształy m.in. o kamicy nerkowej. Z moczu można ponadto określić, jakie leki czy narkotyki pacjent ostatnio zażywał i w jakiej ilości.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl