Błyskotliwy dzieciak – czyli zabawa w grupie
Sztuka nawiązywania kontaktów i zawierania znajomości z innymi dziećmi, zdolność do kreatywnej współpracy i pozytywnej rywalizacji to tylko niektóre z umiejętności, jakie przynosi najmłodszym zabawa w grupie
Nie ma lepszego sposobu na oswojenie nieśmiałego malca z innymi dziećmi niż wizyta w parku rozrywki, czy na placu zabaw. Niewinna wesoła zabawa to sposób na poznanie środowiska rówieśników i przełamanie nieśmiałości. Podczas wspólnej zabawy nasza pociecha ma okazję poznać smak pierwszego małego zwycięstwa, czy porażki.
W towarzystwie
Gonitwa w labiryntach, wspinaczka na mini ściance, ślizgi na zjeżdżalniach, czy skoki na trampolinie pozwolą naszemu maluchowi poczuć czym jest konkurencja. Czekając na swoją kolej przy zjeżdżalni lub tunelu dzieciak nie tylko wyćwiczy cierpliwość, ale także uczy się współdziałania z kolegami. Zdobywa umiejętność dostosowywania się do nieznanych dotąd sytuacji i zasad panujących w nowym otoczeniu.
Aby zabawa była udana należy wybrać odpowiednie do tego miejsce. Kolorowe, nowoczesne centra rozrywki dla dzieci, wyposażone w nowoczesne urządzenia służące urozmaiceniu zabawy najmłodszych, które powstają we wszystkich miastach to idealne rozwiązanie. Do parku zabaw można się wybrać tak w pogodne, jak i słotne dni. W Warszawie największym i najnowszym tego typu obiektem jest Kraina Zabawy Tęcza (www.tecza-skorosze.pl), która zajmuje powierzchnię ponad tysiąca metrów kwadratowych i oferuje najnowocześniejsze w mieście wyposażenie sal zabaw. Od momentu otwarcia, jesienią 2010 roku, cieszy się niesłabnącym powodzeniem nie tylko najmłodszych, ale i dorosłych mieszkańców miasta i okolic.
Lekcja dialogu
Wspólne harce to dla dzieciaków również okazja do wymiany pomysłów i podjęcia własnej inicjatywy. Na przykład przy ustalaniu zasad wyścigu dziecko uczy się trudnej sztuki kompromisu. W ten sposób nasz malec rozwija zdolność do działania w grupie, planowania i kierowania.
Wymiana opinii i myśli małych dyskutantów podczas wspólnej zabawy wzbogaca osobowość dziecka i jego sferę emocjonalną. Patrząc na grupę maluchów zajętych zabawą daje się zauważyć, że uczą się nawzajem od siebie, podpatrują i naśladują swoje pomysły.
Trening ćwiczący wyobraźnię
Kiedy dzieciaki nurkują w morzu kolorowych piłek, skaczą i baraszkują w labiryntach dotlenia się ich mózg, a tym samym usprawnia jego praca. Poza tym aktywna zabawa wyrabia zdolności manualne naszej pociechy, poprawia jej sprawność ruchową i koordynację. Szczególnie podczas igraszek zręcznościowych, kiedy maluch wspina się, zmierza krętymi tunelami lub pokonuje drogę przez podwieszane mostki.
Zabawa niewątpliwie wpływa na rozwój fizyczny dziecka, ale nie tylko. Malec bawiąc się z rówieśnikami i wymyślając nowe sposoby gier rozwija swoje możliwości kreatywnego myślenia. Tworząc scenariusze zabaw, wymyślając postacie w które się wciela i różne sytuacje, w których się znalazło, rozwija swoją wyobraźnię. Wcielając się w postaci piratów, rycerzy czy poszukiwaczy skarbów maluchy dają upust swojej fantazji.