Bogata kolorystyka oraz inne walory blachodachówek
Nie od dzisiaj wiadomo, że oczywistym wyborem materiału na pokrycie dachowe jest blachodachówka. Dziś przyjrzymy się funkcjonalnemu oraz estetycznemu bogactwu tego materiału.
Blachodachówka jest materiałem, który bez większych problemów dopasujemy do wszelkich estetyk. Pokrycie tego rodzaju da masę satysfakcji miłośnikom klasyki, jak i fanom nowoczesności. Takie duże możliwości, w kwestii dostosowania blachodachówek pod konkretny projektowy pomysł, jest możliwe dzięki szerokiej palecie barw.
Pełna gama barw
Firma Blachy Pruszyński oferuje blachodachówki w naprawdę wielu kolorach. Producent przygotował materiały w wielu klasycznych barwach. Cały czas zachwycająco prezentują się blachodachówki czerwone, szare oraz czarne. Niczego sobie są również wszelkie odcienie brązu, granatu oraz zieleni.
Opisywany producent nie zamyka się jednak tylko i wyłącznie na kolory dobrze znane, czego dowodem jest fakt, że w ofercie obecne są również odcienie bardziej nieoczywiste. W tej kategorii mieszczą się takie kolory jak burgund, biel czy oberżyna.
Czynnikiem, który oddziałuje na finalny wygląda blachodachówek jest powłoka ochronna. To właśnie od niej zależy, czy materiał będzie miał matowe lub połyskowe wykończenie. Inwestorzy mają do wyboru trzy rodzaje powłok – poliestrowe, hybrydowe oraz poliuretanowe.
Najpopularniejsze kolory
Często inwestorzy decydują się na rozwiązania popularne. Taka strategia zawsze jest skuteczna, ponieważ daje gwarancje, że wybrany zostanie modny kolor. Aktualnie królem popularności jest grafit. Grafitowe pokrycie dachowe jest nowoczesne, a zarazem uniwersalne, dlatego stanowi tak atrakcyjną opcję dla przyszłych właścicieli domów. Warto podkreślić również fakt, że grafitowe pokrycie dachowe będzie doskonale zgrywać się z elewacją w każdym kolorze.
Jeśli jednak nie jesteśmy w pełni przekonani do grafitu, to możemy postawić na jeden z odcieni szarości, które zawsze stanowią trafny wybór. Bogactwo odcieni tego kultowego koloru sprawia, że bez kłopotów znajdziemy szarość idealną dla tradycyjnych, jak i modernistycznych projektów.
Na co patrzeć podczas wyboru blachodachówki?
Blachodachówki dobieramy wg trzech potencjalnych kluczy. Każdy z nich jest czytelny i pozwala na skuteczny wybór pokrycia. Blachodachówka może zostać dobrana w zgodzie z otoczeniem. Taka strategia jest konieczna w sytuacji, gdy nasz dom powstaje na obszarze, gdzie silnie narzuca się plan zagospodarowania przestrzennego. Warto również przyjrzeć się domom, które stoją w naszej okolicy, ponieważ one też mogą nas stylistycznie nakierować lub pobudzić chęć stanięcia w estetycznej kontrze.
Drugi klucz wyboru związany jest ze stylem domu. Blachodachówkę dobrze jest wybierać w zgodzie z projektem domu. Dzięki takiemu podejściu uda nam się stworzyć dach, który będzie stylistyczną wisienką na torcie.
Ostatnia metoda doboru pokrycia dachowego opiera się na postawieniu na blachodachówkę zgodną z elewacją budynku.
Sposoby na dobranie blachodachówki do elewacji
Najważniejsza jest spójność. Harmonia między dachem a elewacją stanowi jeden z fundamentów udanego projektu. Pamiętajmy o tym, że od początku do końca możemy sterować naszą aranżacją. Jeśli zależy nam na stonowanym efekcie, to postawmy na blachodachówkę w kolorze szarym. Z kolei, gdy pragniemy dachu ekstrawaganckiego, bardzo wyraźnego wizualnie, to postawmy na modele w zieli lub brązie.
Na którym etapie budowy powinna zapaść decyzja o modelu blachodachówki?
Odpowiedź w tym przypadku może być tylko jedna – już na etapie projektu domu. Gdy od razu wiemy, jakie pokrycie dachowe chcemy stworzyć, mamy gwarancję, że finalny efekt nas zachwyci.
Czy mamy nieograniczone możliwości w kwestii kolorystyki dachu?
Niestety, nie zawsze możemy puścić wodze fantazji i zaprojektować dach, jaki nam się tylko podoba. Swego rodzaju hamulcem jest MPZP, czyli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, o którym wspominaliśmy już we wcześniejszych częściach artykułu. Jest to dokument, który narzuca wygląd oraz rozmiar budynku. Właśnie w jego zapisach znajdują się pewne wytyczne odnośnie kolorystyki pokrycia, które ma dopiero powstać. Choć na papierze brzmi to jak spore ograniczenie, to finalnie MPZP w wielu miejscach nie narzuca inwestorom aż tak dużych rygorów. Wyjątkiem są tereny ulokowane blisko parków krajobrazowych oraz narodowych.
Na które style blachodachówki postawić?
Patrząc na dzisiejszy dekarski krajobraz, można powiedzieć, że jesteśmy świadkami pojedynku tradycji z nowoczesnością. Miłośnicy klasyki cały czas decydują się na blachodachówkę o profilu falistym. Piewcy modernizmu zdecydowanie wolą modele płaskie. Firma Blachy Pruszyński oferuje naprawdę wiele wariantów blachodachówek, zarówno falistych, jak i płaskich. Osobom, które dopiero planują wygląd swojej połaci dachowej, polecamy pamiętać o zasadzie „im prostsza połać, tym bardziej złożone pokrycie oraz im bardziej skomplikowany dach, tym prostsze pokrycie”. Warto pamiętać również o tym, że na prostych połaciach świetnie prezentują się blachodachówki cięte na wymiar, a na skomplikowanych projektach warto zastąpić warianty modułowe.
Co z kwestią malowania pokrycia dachowego?
Czasami zdarza się tak, że pokrycie dachowe po latach użytkowania traci nieco ze swojego blasku. Nie oznacza to jednak końca jego dni. Bez większych problemów odmalujemy miejsca, które wyblakły. Pomocne okazują się specjalistyczne farby, które dedykowane są pokryciom dachowym. Opisywany zabieg uda się, tylko i wyłącznie, w sytuacji, gdy zastosujemy specjalne farby. Zwykłe odmiany w tym przypadku nie zdają egzaminu.
Czy kolor pokrycia dachowego oddziałuje na cenę domu?
Kolor pokrycia to jedna z kwestii fundamentalnych odnośnie wartości domu. Dlaczego? Barwa dachu znacząco wpływa na wizualny odbiór całości. Poniekąd to właśnie kolor dachu definiuje artystyczny kierunek całego projektu oraz stanowi potwierdzenie architektonicznego sukcesu.
Nadesłał:
IMPULSE
|