Ceny blach trapezowych


Ceny blach trapezowych
2023-12-31
Choć kojarzona z budowlami magazynowymi, przemysłowymi lub handlowymi, blacha trapezowa staje się powoli symbolem nowoczesnego budownictwa.

Dzięki licznym walorom technicznym i dużej różnorodności w rozwiązaniach estetycznych, wykorzystanie tego materiału rozszerza się szybko na pokrycie i elewację domów jednorodzinnych.

Charakterystyka blachy trapezowej

Rosnąca sława blach trapezowych to po części zasługa ich jakości. Wieloletnia wytrzymałość w obliczu trudnych warunków pogodowych oraz niewrażliwość na uszkodzenia mechaniczne na pewno zachęcają do nich inwestorów. Przystępna jest też forma arkuszy z rowkami kapilarnymi, która pozwala szczelnie połączyć sąsiadujące panele. Jej niewielki ciężar to kolejna zaleta, gdyż znacznie usprawnia i ułatwia montaż pokrycia. Lekkość bardzo liczy się także przy wymianie starego dachu – na przykład eternitowego, którego trzeba się pozbyć do 2032 roku, ze względu na obecny w nim toksyczny azbest.

Równocześnie blachy trapezowe mają nadzwyczajny potencjał do realizacji wielu stylów architektonicznych. Niezależnie czy wizja idealnego domu jest tradycyjną konstrukcją, czy wchodzi w nowoczesne, minimalistyczne nurty – z łatwością znajdziemy to czego szukamy. Skoro więc blacha trapezowa prezentuje się tak dobrze, jak mają się jej ceny?

Od czego zależy koszt?

Cena blachy trapezowej będzie się różnić w zależności od parametrów, na których nam zależy. Produkty oferowane przez większe, uznane w branży firmy, będą zwykle nieco droższe niż te od lokalnych wytwórni. Wiąże się to z zapleczem technologicznym, dzięki któremu uzyskujemy również lepszą jakość blach trapezowych. Przykładowo firma Blachy Pruszyński może się pochwalić surowcami pochodzącymi od sprawdzonych dostawców, a wytwarzane produkty na nowoczesnej linii produkcyjnej przechodzą wieloetapowe badania kontroli jakości. Dokładność i zaangażowanie w proces produkcji skutkują później długim i bezawaryjnym funkcjonowaniem blach trapezowych na naszym budynku. Korzystanie z usług większej firmy umożliwia nam też konsultację ze specjalistami w razie wątpliwości.

Ostateczny koszt zwykle wyraża się w opłacie za 1 m2 efektywny. Jako że to pokrycie dachowe kładzie się na dachu z tak zwaną „zakładką”, dochodzi niestety do niepomijalnej straty części materiału. Różnica pomiędzy efektywnym a całkowitym metrem wynika właśnie z tej zależności. Ceny blach trapezowych firmy Blachy Pruszyński plasują się mniej więcej w granicach od 46 do 67 zł/m2.

Na stronie internetowej możemy znaleźć także pokrycia stosowane w konkretnych projektach, których wycenę uzyskujemy dla indywidualnej inwestycji. Są to blachy: T84, T94, T130, T135, T135P, T140, T147, T150, T155, T160 oraz T200. Tam również znajdziemy dokładny opis cen netto, brutto, za metr bieżący, całkowity i efektywny.

Jak wpisują się w to powłoki ochronne?

Na finalną cenę blachy trapezowej wpływa również rodzaj wykorzystanej powłoki ochronno-dekoracyjnej. A jest z czego wybierać. W ofercie Blachy Pruszyński znajdziemy między innymi: PMG, PS, ULTRAMAT, FARM, FOODSAFE, PURMAT i PURMAX. Każda z nich ma inną skuteczność w ochronie pokrycia oraz pozwala na uzyskanie innego efektu estetycznego, czyli konkretnego koloru, stopnia połysku lub rodzaju tekstury. Jeśli jednak nie przekonuje nas taka opcja, zawsze możemy zabezpieczyć blachy trapezowe jedynie ocynkiem albo alucynkiem.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj blachy trapezowej?

Wyżej wspomniano, że blachy trapezowe mają wiele zastosowań – od dużych inwestycji, przez domu jednorodzinne, po płoty i pokrycie garaży. Nie jest jednak tajemnicą, że są to blachy o innych profilach, odróżniające się od siebie sztywnością i trwałością. Te o najniższej wysokości przetłoczenia cechuje mała sztywność, więc dobrze jest je wykorzystać jako elewację. Z drugiej strony wysokoprofilowe blachy trapezowe pokrywają dachy i ściany wielkich inwestycji, a także przydają swojej sztywności konstrukcjom nośnym. Najbardziej uniwersalne są blachy znajdujące się pomiędzy, czyli o profilu w granicach 14-60 mm. Znajdziemy je na elewacji, ale także dachach domów jednorodzinnych, garażów i niedużych obiektów.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

IMPULSE

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl