Ceny blachodachówek – ich zmiany, zależności i konkrety


Ceny blachodachówek – ich zmiany, zależności i konkrety
2024-02-29
Ostatnie kilka lat było trudnym okresem dla osób planujących budowę domu. Wzrost cen uderzył w różnym stopniu w poszczególne materiały budowlane – na przykład płyty OSB i styropian stały się bardzo kosztowne. Podobnie podrożała stal, choć nie tak mocno. Z tego oczywiście wynikają podwyższone ceny.

Skąd biorą się wysokie ceny i jakich powinniśmy się spodziewać planując budowę domu?

Podwyżki w sektorze budowlanym

Pierwszym powodem gwałtownego wzrostu cen jest oczywiście pandemia. Wielu inwestorów straciło czas przez obostrzenia, więc natychmiast po ich zniesieniu starali się szybko nadrobić pracę. Wraz z zapotrzebowaniem, w górę poszły ceny materiałów budowlanych i robocizny. Wybuch wojny w Ukrainie, który nastąpił później, utrudnił dostęp do takich surowców jak drewno, stal lub żelazo. Ceny znowu się podniosły, wraz z rosnącym wydatkami na paliwo i energię – nie wspominając już o inflacji. Pod koniec zeszłego roku koszty ustabilizowały się stosunkowo, ale nie ma co liczyć na powrót do przedpandemicznego poziomu. I choć według ekspertów podwyżki mogą znów się pojawić, prognozy są w tej kwestii raczej optymistyczne.

Popularność i koszty blachodachówek

Coraz częściej podczas wyboru pokrycia dachowego inwestorzy biorą pod uwagę blaszane pokrycie, a konkretnie blachodachówki. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ze względu na lekkość, wytrzymałość i niewrażliwość tego pokrycia na czynniki pogodowe i zniszczenia spowodowane mechanicznie. Atrakcyjności dodaje im także wygląd – pod tym względem producenci stanęli na wysokości zadania. Możemy znaleźć wiele uniwersalnych i niestandardowych kolorów, czyli minimalistyczne szarości, tradycyjne czerwienie i brązy, a nawet ekscentryczne żółć i zieleń. To samo tyczy się kształtu, który zależy od rodzaju przetłoczenia, oraz połysku – w zakresie od lśniącej powierzchni do głębokiego matu. Dzięki temu blachodachówki sprawdzają się na dachach i elewacjach domów o różnorodnych stylistykach i koncepcjach.

Na popularność blachodachówek wpływa również nieduży koszt, ponieważ mimo znacznych podwyżek w ostatnich latach, to pokrycie blaszane wciąż jest jednym z tańszych. W takim razie jakie są ceny blachodachówek? Przeważnie znajdują się one w przedziale 50-80 zł za metr kwadratowy. Decydujący jest tutaj rodzaj powłoki ochronno-dekoracyjnej. Stalowa blacha pokryta poliestrową powłoką będzie kosztować 50-60 zł za metr kwadratowy, a blachodachówka powleczona lepszą, poliuretanową warstwą – 60-80 zł. Do finalnej kwoty powinniśmy doliczyć również niezbędne wkręty farmerskie i dodatki – potrzebne do montażu i prawidłowego funkcjonowania dachu – takie jak łaty wentylacyjne, pasy nadrynnowe, wiatrownice lub kalenice.

Nazewnictwo i cena – metr całkowity i efektywny

Szukanie odpowiedniego pokrycia dachowego prawdopodobnie bardzo szybko skończy się porównywaniem cen produktów pochodzących od różnych dostawców. Jest to naturalne, ale jeśli nie ma się doświadczenia w tej kwestii łatwo o pomyłkę, przed którą tu przestrzegamy. Zwróćmy uwagę czy podana cena dotyczy metra kwadratowego całkowitego czy metra kwadratowego efektywnego. Różnica polega na realnej powierzchni, którą przykryje arkusz. Blachodachówki układa się „na zakładkę”, więc zakupiony metr kwadratowy (całkowity) pokryje mniejszą część dachu. Dlatego metr kwadratowy efektywny to faktyczny koszt pokrycia metra kwadratowego. Logicznym jest, że ten pierwszy będzie tańszy.

U niektórych producentów rozróżnienie jest jasno przedstawione klientowi, żeby uniknąć nieporozumień – tak jest na przykład na stronie Blachy Pruszyński, gdzie cennik przedstawia koszty metra całkowitego i efektywnego, a oprócz tego kwoty netto, brutto i warianty cen blachodachówek pokrytych różnymi powłokami ochronno-dekoracyjnymi.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

IMPULSE

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl