Chwasty jednoliścienne - utrapienie rolników


Chwasty jednoliścienne - utrapienie rolników
2022-11-24
Chwasty jednoliścienne wyrządzają poważne szkody na polach uprawnych. Bardzo szybko rozrastają się wśród upraw zbóż jarych i ozimych. Zabierają im cenne składniki mineralne z gleby i wpływają na zmniejszenie plonów. Przedstawiamy najczęściej spotykane chwasty i radzimy jak je zwalczać.


1. Czym są chwasty jednoliścienne?

2. Najczęściej spotykane gatunki

3. Metody zwalczaniaCzym są chwasty jednoliścienne?

Na polach uprawnych problemem są chwasty jednoliścienne. To rośliny, które w czasie kiełkowania wytwarzają tylko jeden liścień. Pod pojęciem liścienia należy rozumieć pierwszy listek pojawiający się u wschodzącej rośliny. Są  wysokoplenne, pobierają z gleb składniki pokarmowe. Konkurują w ten sposób z roślinami uprawnymi, które pełnią rolę żywiciela i zmniejszają ich plony. Uproszczenia i uprawy bezorkowe spowodowały pojawienie się większej ilości chwastów w oziminach. Dlatego rolnicy powinni nauczyć się prawidłowo odróżniać niepożądanych "gości" upraw polowych i je zwalczać.   Najczęściej spotykane gatunki 

Miotła zbożowa należy do chwastów najbardziej nielubianych rolników. Wytwarza nawet do kilku tysięcy ziarniaków. Ten gatunek wyrządza szkody w zbożach ozimych. Innym chwastem jednoliściennym jest wyczyniec polny. Należy do rodziny wiechlinowatych i jest gatunkiem inwazyjnym. Rośnie na początku jesieni i może uodpornić się na substancje aktywne, zawarte w preparatach chwastobójczych. Do tej samej rodziny co wyczyniec polny, należy chwastnica jednostronna. Jest rośliną jednoroczną, tworzy kłoski, zawierające dużą ilość ziarniaków. Zagraża zarówno zbożom, kukurydzy i ma negatywny wpływ na rośliny okopowe Znienawidzonym przez hodowców roślin chwastem, jest perz właściwy. Jest tak dlatego, że bardzo szybko się pleni a w dodatku bardzo trudno go usunąć. Rozmnaża się nie tylko dzięki nasionom, ale także wytwarza podziemne rozłogi, z których powstają nowe rośliny. Chwastem jest owies głuchy, który usunięty w jednym roku, może pojawić się w następnym. Samosiewy zbóż i zwalczanie chwastów jednoliściennych

Do grupy chwastów należy dodać samosiewy zbóż. Jest tak dlatego, że odbierają roślinom uprawnym cenne składniki mineralne, a także niepotrzebnie zagęszczają uprawy. Najczęściej można je spotkać w rzepaku ozimym.

Przy niewielkich uprawach, perz właściwy może być usuwany mechanicznie. Wykonuje się głębszą podorywkę, na głębokość ok 10 cm i wyciąga rozłogi chwastu. Przy większych uprawach, do zwalczania chwastów jednoliściennych stosuje się preparaty chemiczne, zawierające substancje czynne. Najbardziej skuteczne są herbicydy zawierające kilka substancji aktywnych, w tym mezosulfon metylowy.

Źródło fotografii: pexels.com
Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl