Ciężki problem nóg


2011-06-21
Zaokrąglony, zwiększający się z każdym trymestrem brzuszek przynosi przyszłym mamom wiele radości. Niestety w końcowej fazie ciąży jest także sporym obciążeniem dla nóg. Istnieją jednak sposoby, które pomagają zmniejszyć dyskomfort i przywracają radość oczekiwanego macierzyństwa.

Opuchlizna nóg pojawia się najczęściej wokół kostek i łydek. Dotyczy także stóp. Często jest bardzo bolesna i powoduje uczucie ociężałości. Uczucie zmęczonych nóg podczas ciąży pojawia się, ponieważ w tym okresie krążenie żylno-limfatyczne jest mniej wydajne.W krótkim czasie intensywnie wzrasta waga kobiety, co mocno obciąża nogi. W organizmie przyszłej mamy zwiększa się także ilość krwi, a powiększająca się macica utrudnia jej przepływ. Dodatkowym czynnikiem jest wzrost produkcji hormonów: progesteronu i estrogenów, które powodują zmniejszenie napięcia mięśniówki naczyń krwionośnych, co w rezultacie zwiększa skłonność żył do powstawania zastojów. W efekcie układ krwionośny nie jest w stanie odbierać nadmiaru wody z tkanek, dlatego nogi wydają się wtedy ciężkie i pojawia się ból - mówi Magdalena Łosik położna, prelegent szkoły rodzenia, doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Aby nie obciążać zmęczonych ciążą nóg zrezygnuj z wysokich obcasów. Wybieraj wygodne, niezbyt ciasne obuwie najlepiej na dwu centymetrowym obcasie. Zrezygnuj także z obcisłych skarpetek i rajstop oraz z zakładania nogi na nogę - ten niezdrowy zwyczaj dodatkowo obciąża żyły. Unikaj także gorących kąpieli, a w diecie zmniejsz ilość spożywanej soli i koniecznie pij dużo wody. Nie rezygnuj natomiast z ruchu oraz pamiętaj o właściwej pielęgnacji nóg.


Ruch to zdrowie


Nie stój w jednym miejscu oraz staraj się unikać dłuższego przebywania w tej samej pozycji. Leżąc podkładaj pod stopy poduszkę lub wałek z koca - nogi powinny być lekko uniesione. Gdy siedzisz na krześle ułóż nogi tak, by kolana były zgięte pod kątem 90 stopni. Pamiętaj, by co pewien czas wstać i zrobić choćby kilka kroków - znajdź sobie pretekst do wstania np. zaparz łagodną herbatę. W trakcie siedzenia możesz też wykonywać proste ćwiczenia np. rysować w powietrzu stopą koła, podnosić palcami stopy chusteczkę, prostować i naciągać na przemian palce stóp. Chociaż uczucie ociężałych nóg nie zachęca do spacerów i ćwiczeń nie rezygnuj z ruchu. Wybierz taka aktywność, która sprawia ci najwięcej przyjemności - spaceruj, jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo możesz pływać, a także zapisać się na specjalną gimnastykę dla ciężarnych. Każda aktywność pozytywnie wpłynie na krążenie, co w efekcie zmniejszy nieprzyjemne dolegliwości.


Akcja - pielęgnacja


Już od wczesnych miesięcy ciąży powinnaś dbać o to, aby twoja skóra była elastyczna.
Warto w tym czasie zainwestować w dobry kosmetyk, który nie tylko nawilży skórę, ale także przyniesie przyjemne uczucie schłodzenia i pomoże zmniejszyć obrzęki. Sprawdź, czy wśród składników kosmetyku jest mentol - jego działanie zapewni ci przyjemnie odświeżenie,
a nogom przyniesie uczucie odprężenia i relaksu. Skóra kobiety w ciąży może reagować na niektóre kosmetyki alergią, dlatego najbezpieczniej w tym czasie używać hypoalergicznych dermokosmetyków. W trakcie ciąży nie mamy zbyt wielu możliwości leczenia alergiii podrażnień zatem ważne jest, aby zapobiegać negatywnym reakcjom skóry. Należy również pamiętać, że nawet kosmetyk do pielęgnacji nóg musi być bezpieczny zarówno dla mamy jak i dla dziecka ponieważ jego szkodliwe składniki mogą przedostać się do krwioobiegu - mówi dr n. med. Dorota Kwiatkowska dermatolog, lekarz medycyny estetycznej z warszawskiej kliniki SkinClinic. Dobrym przykładem produktu do pielęgnacji nóg ciężarnych jest Żel na zmęczone nogi* z linii Mustela 9 Miesięcy. Preparat ten został stworzony specjalnie z myślą o problemach kobiet w ciąży. Dla bezpieczeństwa mamy i dziecka nie zawiera on parabenów, ftalanów, fenoksyetanolu, olejków eterycznych ani alkoholu. W odróżnieniu od wielu innych preparatów dostępnych na rynku, można go stosować od pierwszych dni ciąży, a także podczas karmienia piersią. Optymalnie dobrane składniki żelu sprawiają, że jego używanie nie tylko przynosi ulgę obolałym nogom, ale także w widoczny sposób poprawia ich wygląd. Elastoregulator®
i Lupeol® wzmacniają skórę, a kwas hialuronowy i peptydy awokado nawilżają, odżywiają
i poprawiają jej ogólny stan. W jego składzie znajduje się także chłodzący mentol.

Stosując kosmetyki do pielęgnacji nóg wykonaj delikatny masaż, dzięki któremu wzmocnisz ukrwienie tkanek. Pamiętaj jednak, że zabieg taki wykonujemy zawsze od dołu ku górze, czyli od stóp w kierunku ud.


Przykre dolegliwości


Uczucie ciężkich nóg potrafi w trakcie ciąży zmienić się w dużo bardziej nieprzyjemne dolegliwości, szczególnie jeśli zrezygnujesz z ruchu i odpowiedniej pielęgnacji. Wiele kobiet w ciąży skarży się na nieprzyjemne skurcze bądź mrowienia. Skurcze pojawiają się najczęściej z dwóch powodów - pierwszym są problemy krążeniowe i utrudniony dopływ krwi do nóg, drugim niski poziom magnezu i potasu w organizmie ciężarnej - dodaje położna Magdalena Łosik. Skurcze najczęściej pojawiają się w nocy, dlatego staraj się zasypiać na lewym boku, a przed snem wmasuj w skórę nóg kojący preparat. Jeśli już pojawi się skurcz w łydce, należy wyprostować nogę w kolanie, unieść ją nieco wyżej oraz przygiąć mocno stopę. Najczęściej skurcz mija po kilku minutach, ale niewielki ból może utrzymywać się jeszcze nawet przez kilka godzin. Innym widocznym problemem, jaki dotyka nogi w trakcie ciąży, mogą być żylaki. Najczęściej znikają one jednak po ciąży, jeśli tylko nie masz do nich predyspozycji genetycznych, a przed ciążą nie miałaś z nimi problemów.


Obawy przyszłej mamy


Jako przyszła mama w trosce o zdrowie swoje i dziecka niepokoisz się wieloma zmianami zachodzącymi w twoim organizmie. I choć wiele z nich jest naturalnym objawem ciąży,
są one dla ciebie całkiem nowe i nieznane. Obrzmienia rąk i nóg w czasie ciąży nie są jednak czymś dziwnym. Mogą pojawić się w wyniku nagromadzenia płynu w tkankach. Pamiętaj, że siedzący tryb życia w czasie ciąży sprzyja pogorszeniu krążenia, dlatego tak ważny jest ruch oraz właściwa pielęgnacja i masaże. W trakcie ciąży regularnie konsultuj się z lekarzem lub położną, a jeśli stan twoich stóp czy nóg wzbudza twój niepokój, umów się na dodatkową wizytę u specjalisty.


* Mustela 9 Miesięcy Żel na zmęczone nogi, poj. 125 ml, cena: ok. 90 zł


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Cappuccino PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl