Cukrzyca ciążowa – wszystko, co musisz wiedzieć!


2018-09-18
Ciąża to absolutnie wyjątkowy czas dla każdej kobiety. W tym okresie należy o siebie dbać w sposób szczególny.

Wszystko co jemy i robimy, ma wpływ na rozwijające się dziecko. Bardzo ważne jest, aby zadbać szczególnie o swoje zdrowie - w ciąży zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć, gdyż przyjmowane leki na pewno nie są dobre dla dziecka. W okresie ciąży, wiele kobiet przechodzi przez cukrzycę ciążową. Czym ona jest, czy jest groźna i z czym się wiąże - spróbujemy to wyjaśnić.


Cukrzyca ciążowa może być groźna

Cukrzyca ciążowa może być groźna zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Należy o tym pamiętać i będąc w ciąży, należy wykonywać odpowiednie badania. Jeżeli poziom glukozy we krwi zaczyna w ciąży rosnąć, należy zgłosić się do lekarza. Cukrzyca ciążowa wymaga stałej kontroli medyczne.

Uwaga! Cukrzyca ciążowa pojawia się najczęściej w II trymestrze ciąży i zanika po ok. 6 miesiącach po porodzie. Niestety, badania pokazują, że kobiety, które przechodziły cukrzycę w czasie ciąży, mogą zachorować na nią po kilkunastu latach!

Nieleczona cukrzyca ciążowa może:

  • spowodować przedwczesny poród,

  • upośledzić wiele narządów dziecka, m.in. układ oddechowy,

  • wpłynąć na przerost mięśnia sercowego dziecka,

  • doprowadzić w skrajnych przypadkach do zgony wewnątrzmacicznego,

  • doprowadzić do makrosomii,

  • utrudnić poród,

  • być przyczyną wzmożonej żółtaczki noworodkowej.

Cukrzyca ciążowa - co to w ogóle jest?

Cukrzyca ciążowa to cukrzyca, które występuje u kobiet spodziewających się dziecka, u których wcześniej, a zatem przed ciążą, choroby tej nie wykryto. Bierze się ona z nietolerancji węglowodanów. Cukrzyca może zaatakować każda kobietę ciężarną, jednak, największe prawdopodobieństwo zachorowania dotyczy tych kobiet, które:

- miały problemy z nadwagą przed zajściem w ciąże,

- mają w swojej rodzinie osoby cierpiące na cukrzycę (rodzice, rodzeństwo),

- zachodzą w ciąże w dojrzałym wieku.

Cukrzyca ciążowa - trzy teksty

Jeżeli cukrzyca zostanie szybko wykryta, a pacjentka będzie się regularnie badać i przyjmować hormon, nie ma dużego prawdopodobieństwa ww. komplikacji związanych z cukrzycą ciążową. Warto zatem od początku ciąży obserwować swój organizm.

Cukrzyca ciążowa - objawy:

- częste zawroty głowy,

- wzmożone pragnienie,

- omdlenia.

Niestety, bardzo często cukrzyca ciążowa nie daje żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest, aby pacjentka sama pilnowała poziomu cukry we krwi.

Pierwszy test na poziom cukru we krwi należy wykonać pomiędzy 5 a 8 tygodniem ciąży. Badanie nie jest skomplikowane i nie trzeba się go bać. Wystarczy, że przyszła mama podda się pobraniu krwi na czczo. Kolejne badanie wykonuje się pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży. Procedura ta jest bardziej skomplikowana. Po klasycznym pobraniu krwi, należy wypić szklankę glukozy. Po godzinnie krew znów jest pobierana. Na wyniki czeka się najczęściej jeden dzień. Test trzeci wykonuje się, jeżeli wyniki testu drugiego nie są zadawalające. Test ten jest bardzo podobny do drugiego, z tą różnicą, że wypija się jeszcze słodszy roztwór glukozy, a kolejne pobieranie krwi następuje nie po godzinie, lecz po dwóch. W zależności od wyniku, przyszła mama dostaje dalsze wskazówki co do leczenia. Najczyściej jest to skierowanie do odpowiedniej przychodni.


Hemoglobina glikowana - to podstawowy wskaźnik długofalowego wyrównywania cukrzycy.

Leczenie

Leczenie polega przede wszystkim na wdrożeniu odpowiedniej diety. W tym czasie kobieta powinna badać krew kilka razy dziennie przy pomocy odpowiedniego urządzenia. Jeżeli po ok. tygodniu poziom cukry we krwi nadal będzie wysoki, wtedy konieczne będzie przyjmowanie insuliny. Niestety, insulina dostarczana jest przez zastrzyk, ponieważ nie zaleca się brania tabletek w czasie ciąży.

Dieta cukrzycowa

Cukrzyca ciążowa, jak już wspomnieliśmy, wymaga odpowiedniego leczenia. Początkowo stosuje się dietę, która powinna opierać się na kilku ważnych filarach.

Po pierwsze, kobieta z podejrzeniem cukrzycy ciążowej lub z wykrytą już cukrzycą, powinna jeść regularnie: 5-6 posiłków dziennie, które są równomiernie rozłożone (najlepiej, aby były przyjmowane w tych samych godzinach).

Po drugie, bezwzględnie należy unikać długich przerw pomiędzy posiłkami.

Po trzecie, należy zrezygnować ze słodyczy. Ważne jest również to, aby ograniczyć wszystkie potrawy, które zawierają cukier. Wpłynie to korzystnie nie tylko na poziom cukru we krwi, ale sprawi, że będziesz sprawniejsza w trakcie ciąży i po niej.

Po czwarte, należy słuchać lekarza diabetyka i stosować się do jego zaleceń. Ciąża jest dla wielu kobiet trudnym okresem, dlatego o wszystkich swoich problemach żywieniowych, należy opowiedzieć lekarzowi. Dieta nie może być dla kobiety w ciąży koszmarem! Każda przyszła mama mówi pamiętać o tym, że każda dieta, nawet ta bez cukru, może być bardzo smaczna!

Cukrzyca ciążowa może być niebezpieczna, jeżeli jest nieleczona lub jej leczenie jest zaniedbywane. W każdym innym przypadku przyszła mama nie musi się martwić. Wizyty u diabetologa oraz u dietetyka, badania poziomu cukru we krwi, a w razie jakichkolwiek kłopotów natychmiastowa wizyta u lekarza prowadzącego - o tym bezwzględnie należy pamiętać!

Więcej informacji - https://www.szugarfrik.pl/


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

monika_monia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl