Czas na podsumowanie polskiego sezonu ślubnego 2023 – jakie trendy zostaną z nami na dłużej?


Czas na podsumowanie polskiego sezonu ślubnego 2023 – jakie trendy zostaną z nami na dłużej?
2023-09-07
Coraz więcej par młodych poszukuje unikalnych i oryginalnych pomysłów na zorganizowanie swojego wymarzonego wesela. Tradycyjne podejście do ślubów ustępuje miejsca nowatorskim konceptom, które mają uczynić ten wyjątkowy dzień niezapomnianym przeżyciem pełnym miłości, kolorów i radości.

- To wielkie święto dla Pary Młodej, dlatego pragną, aby odzwierciedlało ich osobowości, zainteresowania czy wykonywane zawody. Trendem na najbliższy sezon ślubny jest w pewnością personalizacja i ceremonie na łonie natury – wyjaśnia Tomasz Streżyński, doświadczony organizator ceremonii okolicznościowych z Tawerny Kapitańskiej w Oławie pod Wrocławiem.

Z tradycyjnych sali do ślubów na wodzie

Tradycyjne sale balowe i restauracje coraz częściej ustępują miejsca bardziej nietypowym lokalizacjom. Spichlerze, stodoły, a nawet malownicze gospodarstwa wiejskie stają się sceną dla niezwykłych uroczystości. Te zyskujące na popularności przestrzenie pozwalają na tworzenie różnorodnych stylów i tematów wesel, co przekłada się na niezwykłą atmosferę podczas tego wyjątkowego dnia. Widać również trend do ślubów na łonie natury. Przybycie na ceremonię łodzią, zawarcie małżeństwa przy brzegu jeziora lub pod pięknie przystrojonym drzewem, wesele pod gołym niebem – tylko pogoda może ograniczyć pomysły przyszłych małżonków.

Personalizacja bez granic                                      

W dobie masowej produkcji i powtarzalnych trendów w dziedzinie dekoracji coraz par pragnie wyróżnić poprzez spersonalizowanie każdego aspektu swojego wesela. To nie tylko kwestia wyboru jednego motywu kolorystycznego czy podziękowań dla gości. Przyszli nowożeńcy sięgają dalej, starając się stworzyć spersonalizowane doświadczenie dla każdej osoby biorącej udział w uroczystości. Kreatywne tablice informacyjne z zabawnymi anegdotami, unikalne upominki dla gości czy serwetki z wyrytymi cytatami miłosnymi – to tylko kilka przykładów tego, jak można dodać elementy spersonalizowanej rozrywki do tradycyjnej koncepcji wesela.   

- Każdy detal może mieć osobiste znaczenie, dodając wyjątkowy charakter całej uroczystości. To dotyczy nie tylko na przykład stworzenia logo z imion Pary Młodej użytych na drukowanych zaproszeniach czy kartach menu, ale także głębszej refleksji nad tym, co jest dla nich ważne. Być może jest to wykonywany zawód, wspólne hobby czy region, z którego przyszli małżonkowie pochodzą. W tym przypadku najprostsze pomysły są najlepsze. Organizowałem ślub, w którym Pan Młody był rolnikiem. Na uroczystość przyjechał własnym kombajnem. Goście byli oszołomieni i do dziś wspominamy to wesele jako niezapomniane – mówi Tomasz Streżyński.

Ślub humanistyczny na fali

Widoczny jest również wzrost liczby zawierania ślubów humanistycznych. Jak mówi ekspert, narzeczeni obecnie priorytetowo traktują swobodę wyrażania siebie oraz tworzenie niepowtarzalnej ceremonii, która odzwierciedla ich relację i głoszone wartości. Coraz więcej par rezygnuje z tradycyjnych ślubów w kościele lub urzędzie stanu cywilnego na rzecz spersonalizowanych, podniosłych ceremonii. Malownicze plenery, urocze ogrody czy specjalnie zaaranżowane strefy nad wodą stają się tłem dla tych wyjątkowych uroczystości.

„Tak” po raz drugi i nieostatni

Kolejnym zyskującym na popularności trendem jest odnowienie przysięgi małżeńskiej. Niezależnie od tego, czy para jest razem pięć, czy trzydzieści lat – chęć ponownego powiedzenia sobie magicznego „tak” sprawia, że coraz częściej organizowane są takie uroczystości. Te ceremonie mają często luźniejszy i żartobliwy charakter niż tradycyjne śluby, ale niezmiennie niosą ze sobą głęboki wydźwięk emocjonalny dla samej pary oraz ich bliskich.

  - To niezwykle emocjonalny moment, podczas którego małżonkowie mogą świętować swoją miłość na nowo, czerpiąc z bogatego bagażu wspólnie przeżytych lat. Z pewnością mniej się wówczas stresują i chętniej zgadzają się na szalone pomysły. Mają również okazję zorganizować imprezę, naprawiając błędy, które popełnili podczas planowania ślubu i wesela  – podsumowuje Tomasz Streżyński.

Wesele we wtorek

W wyniku wpływu pandemii i rosnącej inflacji obserwujemy zmiany w organizacji wesel. Coraz częściej pary decydują się na zawarcie związku małżeńskiego w dniach roboczych. Nowe warunki ekonomiczne i sanitarne skłoniły wiele rodzin do elastycznego dostosowania się do okoliczności. Wzrost kosztów związanych z organizacją wesela sprawił, że wybór tygodniowego terminu może być bardziej ekonomiczny i przystępny finansowo. To nowe podejście do planowania ślubów przyczyniło się do powstania interesujących alternatywnych rozwiązań, które pozwalają na piękne ceremonie w tygodniu, będące jednocześnie bardziej oszczędne dla przyszłych małżonków. Obecne trendy w organizacji wesel sprowadzają te uroczystości do rangi wiele wyższej niż standardowe przyjęcia. To momenty, w których odzwierciedla się indywidualność pary oraz celebruje ich miłość w unikalny sposób. Odpowiednio dobrana lokalizacja, spersonalizowane elementy i zjawiskowe ceremonie sprawiają, że współczesne wesela stają się niezapomnianymi przeżyciami, które na zawsze pozostaną w pamięci zarówno pary młodej, jak i ich gości.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Jakub Sozoniuk

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl