Czas na szczepienia ochronne
Jesień to okres, w którym łatwo dochodzi do rozwoju infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Możliwe są też wirusowe choroby typu grypowego. Wszystkiemu winny jest zbieg zmiany warunków atmosferycznych sprzyjających przeziębieniu oraz obniżenie odporności organizmu.
Czy można zapobiec corocznym infekcjom? Można a nawet należy to robić. O ile dla osób w pełni sił infekcje takie nie niosą zagrożenia dla zdrowia oprócz kilkudniową niedyspozycją i osłabieniem to dla dla osób w podeszłym wieku lub z przewlekłymi chorobami zagrożenie jest większe. Szczególnie niebezpieczne mogą być powikłania mające źródło w niewyleczonych infekcjach. Powikłania mogą dotknąć układu krążenia (zapalenie mięśnia sercowego) lub przejść w niewydolność oddechową spowodowaną zapaleniem płuc.
Dlatego nie należy bać się szczepień profilaktycznych przeciw grypie. Tym bardziej, że wiele tzw. przeciwwskazań podawana jest nierzetelnie. I tak szczepienia ochronne można stosować pomimo takich "przeszkód" jak :
- miejscowe odczyny po poprzednich szczepieniach
- łagodne choroby, które wystąpiły po poprzednim szczepieniu przebiegające z niewielką gorączką
infekcje górnych dróg oddechowych lub biegunka z gorączką poniżej 38.5°C- choroby alergiczne takie jak: astma, katar sienny, objawy atopii
- sapanie przez zatkany nos
- wcześniactwo, mała masa urodzeniową u niemowląt
- niedożywienie
- występowanie drgawek u bliskich krewnych
- stosowanie antybiotyków,
- stosowanie małych dawek sterydów
- opóźnienie rozwoju psychicznego
- zapalenie skóry, wyprysk lub miejscowe zakażenie skóry
- przewlekłe choroby serca, płuc, nerek i wątroby
- żółtaczka noworodka
Nadesłał:
tom_wu
|